Інсектицидний захист посівів цукрового буряку препаратами компанії «Сингента»

Цукровий буряк

В. О. Максимович, маркетинг менеджер напрямку цукрових буряків, сої та олійних культур


Компанія «Сингента» пропонує комплекс препаратів для боротьби зі шкідниками цукрових буряків, починаючи від насіння та сходів і аж до збирання врожаю. мета цієї статті стисло описати препарати та коли й як їх використовувати.

Форс Магна — це комбінація двох найефективніших препаратів — Круїзер 350 FS, т. к. с. (тіаметоксам) та Форс 200 FS, т. к. с. (тефлутрин), — що застосовується для дражування насіння цукрового буряку. Зазначені діючі речовини вносяться у нормах 15 г д. р. тіаметоксаму та 6 г д. р. тефлутрину на одну посівну одиницю дражованого насіння цукрового буряку. Форс Магна забезпечує стабільну контактно-системну дію на ґрунтових та наземних шкідників сходів. Тіаметоксам захищає сходи від пошкодження наземними шкідниками, поширюючись у тканинах молодої рослини. Форс Магна створює оптимальне співвідношення концентрації діючої речовини у воді та ґрунті за рахунок зв’язування з ним. Якраз це дає змогу тіаметоксаму одночасно утримуватися в кореневій зоні та бути легкодоступним у всіх частинах рослини. Таким чином Форс Магна ефективно та надовго захищає паростки та сходи культури від пошкодження всіма видами шкідників. Цей механізм найбільш ефективний за високої чисельності як ґрунтових, так і наземних шкідників. Тефлутрин належить до локально-трансламінарних піретроїдів із яскраво вираженою активною газовою фазою. Ця діюча речовина, розподіляючись у ґрунті у вигляді газової фази, відлякує та знищує ґрунтових шкідників ще до того, як вони спробують вкусити насіння, що проростає.

Тефлутрин у складі Форс Магна значною мірою зв’язується з ґрунтом, що контактує з обробленим насінням, тривалий час виділяючись у вигляді газової фази. Остання утворюється на відстані 2,5 см довкола насінини, що забезпечує тривалий та ефективний захист від ґрунтових шкідників. Коли шкідники потрапляють у зону дії, пари тефлутрину протягом кількох хвилин проникають через покривні тканини та органи дихання комахи. Внаслідок цього у неї відбувається пригнічення харчової активності, порушення роботи нервової системи, паралізація. Таким чином, шкідники гинуть ще до того моменту, як встигають завдати шкоди молодій рослині. Спектр контрольованих шкідників композиції Форс Магна: дротяники, бурякова крихітка, листкова бурякова попелиця, бурякова муха, бурякові блішки та інші (рис. 1).

Для досягнення найкращого результату дуже важливо дати рослині максимально використати ґрунтову вологу та розчинені поживні речовини. Збереження та розвиток дрібних капілярних корінців безпосередньо пов’язані з активним живленням рослини. Тіаметоксам, одна зі складових Форс Магна, позитивно впливає на розвиток кореневої системи молодих рослин цукрового буряку. Це явище отримало назву «ефект життєвої сили» (Vigor Effect). Він полягає у такому: підвищуються енергія проростання обробленого насіння, густота стояння рослин, збільшується маса коренів, краще та швидше розвивається листковий апарат, рослина стає більш розвиненою та зеленою, підвищується стресостійкість. Серія виробничих дослідів, які були проведені у 2008–2010 роках, наочно показала, що прибавка врожаю становить щонайменше 30 ц/га, а це значно перевищує додаткові витрати на придбання насіння, яке оброблене Форс Магна.

Інсектицид Форс® — своєрідний гранульований піретроїд, що має унікальні особливості на ринку синтетичних інсектицидів. Він є високотехнологічним продуктом і задля якісного внесення потребує спеціальних аплікаторів, які встановлюються на сівалку й дозволяють гранульований піретроїд класти прямо в рядок, на потрібну глибину поряд з насіниною. Форс® має знаходитися саме в цьому місці. Чому так? Справа в тому, що в ґрунті він утворює так звану газову фазу, тобто захисну хмару навколо насінини діаметром до 3 см. Шкідники, досягаючи цієї захисної хмари, гинуть ще до того, як у них з’являється можливість дістатися насіння, що проростає. Якщо гранули інсектициду розміщуватимуться не в рядку і не поряд з насінням, а, наприклад, будуть розкидані по полю, то частина насіння буде менш захищеною, що у разі великої чисельності ґрунтових шкідників може призвести до значних втрат урожаю. Ще одна особливість Форс® — те, що він нерозчинний у воді, й це дозволяє йому не вимиватися опадами і до 30–40 днів зберігати свою активність.

На цукровому буряку Форс® вноситься в рядки одночасно з сівбою, при цьому реєстраційна норма становить 4,5–6,0 кг/га. Але багато хто із сільгоспвиробників, які вирощують цукровий буряк, за великої чисельності ґрунтових шкідників радять збільшувати норму внесення до 5–6 кг/га. Інсектицид завдяки своїм властивостям здатний контролювати майже всіх ґрунтових шкідників, окрім хіба що нематод. Також він відлякує птахів, що не дозволяє їм викопувати та пошкоджувати насіння (рис. 2–4). 

Для захисту посівів цукрового буряку від комплексу наземних шкідників компанія «Сингента» рекомендує застосовувати Карате® ЗеонНурел® Д та Енжіо®. Вони ефективно знищують імаго майже всіх основних видів шкідників цукрового буряку: довгоносиків, блішок, мідляків, коваликів, крихітку, хрущів, попелиць, щитоносок та ін. Карате® Зеон має потужний «нокдаун»-ефект, і це дозволяє швидко «збити» шкідників з листкової поверхні цукрових буряків у період їх масового заселення. Крім того, формуляція Карате® Зеон являє собою мікрокапсули, тож препарат, на відміну від будь-яких інших піретроїдів, здатний довше зберігатися на поверхні листків та ефективно діяти навіть за дуже високої температури.

Інсектицид Нурел® Д на сьогодні є одним із найкращих препаратів, особливо проти всіх видів довгоносиків. А коли спостерігаються масові міграції цих шкідників від поля до поля, іноді, щоб надовго їх зупинити, достатньо навіть крайових обробок препаратом Нурел® Д

Препарат Енжіо® завдяки наявності в його складі неонікотиноїду тіаметоксаму є найбільш системним препаратом серед багатьох інсектицидів України й проникає не тільки крізь оброблену листкову поверхню, а й може рухатися до листків, які ростуть, не лишаючи шансів жодному шкіднику цукрового буряку.