Фунгіцидний захист посівів цукрових буряків

Цукровий буряк

В. Максимович, маркетинг-менеджер з розвитку напрямів цукрових буряків, сої та олійних культур компанія «Сингента»


Для боротьби з головними хворобами коренеплодів, окрім механічних способів та дотримання сівозмін, слід використовувати тільки якісне протруєння.

До складу композиції протруйників компанії «Сингента», якими обробляють насіння усіх гібридів цукрових буряків, серед фунгіцидної складової розрізняють тирам та гімексазол. Ці сполуки краще за усі, існуючі сьогодні на ринку, контролюють збудників коренеїда, фузаріозу та ризоктоніозу, що є головними, але все ж таки контрольованими хворобами цукрових буряків. Є ціла низка захворювань цієї культури, які до цього часу вважаються стійкими до дії засобів захисту рослин, зокрема, це віруси та бактеріальні хвороби, з якими можна боротися лише опосередковано, через, наприклад, контроль переносників, дотримання сівозмін тощо. Саме в цьому напрямі розвиваються сучасна генетика та селекція, для того щоб отримати більш-менш стійкий, наприклад, до ризоманії гібрид.

З метою боротьби проти головних листкових хвороб культури необхідно застосовувати якісні фунгіциди, головними з яких у компанії «Сингента» є Альто Супер® та Амістар™ Екстра. Площі вирощування цукрових буряків в Україні у порівнянні з минулими роками значно скоротилися, тому виробництво цієї культури вимагає професійного та високотехнологічного підходу. З огляду на це при виборі препаратів для захисту слід звертати увагу тільки на якісні продукти відомих брендів. І якщо гербіцидний захист (а точніше проблеми, які виникають через використання генеричних препаратів) фактично відпрацьований із визначенням переваги на користь оригінальних продуктів, то щодо інших складових захисту посівів цукрових буряків щороку виникає багато питань. Зокрема, чи потрібно їх використовувати, проти чого і як правильно застосовувати?

У цій статті ми перш за все хотіли б звернути увагу на значний розвиток хвороб листкового апарату цукрових буряків у зв’язку з великою кількістю опадів, які час від часу випадають останніми роками, коли у травні-червні йдуть сильні дощі та подекуди кількість опадів за декілька годин сягає максимальної відмітки місячних показників. При цьому нічна температура в таких районах рідко опускається нижче +16 ºС, а денна в основному коливається у межах +28-32 ºС. Усі ці чинники зумовлюють появу своєрідного парникового ефекту, що, в свою чергу, сприяє значному розвитку листкових хвороб цукрових буряків, головними з яких на сьогодні є: церкоспороз, борошниста роса, рамуляріоз та іржа.

Завдяки такій високій температурі повітря та надмірній вологості цукрові буряки, що були посіяні в період з 15 по 20 квітня, на середину червня вже на багатьох полях починають змикати рядки. Тобто їхня вегетація трохи прискорюється. З літератури відомо, що така надзвичайно шкодочинна хвороба, як церкоспороз з’являється на листках культури в середині липня-на початку серпня, але з огляду на велику кількість опадів та високу денну температуру і таке швидке наростання вегетативної маси цукрових буряків захворювання може виникнути набагато раніше, не дивлячись на заявлену до нього начебто толерантність гібридів відомих світових виробників. На деяких полях уже в кінці травня спостерігається поява перших ознак церкоспорозу (рис. 1, а, б).

Всім відомо, що його головна шкодочинність полягає у швидкому знищенні вегетативної асиміляційної поверхні листків цукрових буряків. Культура, правда, навіть у такому випадку здатна за короткий строк відновити свій листковий апарат, але це відбувається за рахунок цукрів, накопичених у коренеплодах. Таким чином, цукристість значно знижується і потрапляє у пряму залежність від розвитку церкоспорозу. Недобір цукру з одиниці площі внаслідок розвитку церкоспорозу може досягати, за різними даними, до 60-70 % (табл. 1).

Борошниста роса (рис.2, а, б) — менш шкодочинна хвороба, ніж церкоспороз, але в окремі роки може призвести до значних втрат урожаю. Як відомо з літературних джерел, головною передумовою розвитку борошнистої роси цукрових буряків є значні коливання вологості повітря (від 63 до 93 %) та температур (від 25 до 35 ºС).

Ця хвороба проявляється на листках нижнього та середнього ярусів у вигляді білого борошнистого нальоту, який порошить. Біла ніжна павутинка спочатку покриває верхню частину листків плямами, які з часом розростаються, зливаючись у суцільний наліт. Хвороба викликає передчасне відмирання листків, що, в свою чергу, зумовлює зниження урожайності та цукристості коренеплодів.

Завдяки великої кількості опадів та високій денній температурі можливий розвиток таких хвороб листкового апарату, як рамуляріоз та іржа (рис. 3, 4).

За зовнішнім проявом рамуляріоз подібний до церкоспорозу, проте при зараженні ним на листках утворюються плями менш правильної форми, які поступово збільшуються у розмірі. Бура середина з темно-бурою облямівкою (як при церкоспорозі), як правило, відсутня, плями зазвичай покриті білим порошкоподібним нальотом. Друга хвороба — іржа — може проявлятися значно раніше, ніж церкоспороз і навіть борошниста роса. Уражує черешки та листя, спостерігається у травні-липні у вигляді опуклих плям жовтогарячого кольору. Іржа обумовлює порушення транспірації, дихання та інших життєвих процесів, що викликає передчасне відмирання листкової поверхні, зниження врожаю та цукристості. Крім того, уражені іржею коренеплоди більш схильні до пошкодження гнилями під час зберігання у кагатах.

Отже, у сприятливих умовах для розвитку хвороб цукрових буряків необхідно застосовувати оригінальні фунгіциди. Компанія «Сингента» в своєму портфелі фунгіцидів для захисту цукрових буряків має Альто Супер® та Амістар™ Екстра. У чому ж їх принципова відмінність і коли використовувати той чи інший препарат?

Альто Супер® — це перш за все міцний триазольний продукт, який застосовується вже багато десятків років на різних культурах, перевірений часом і має швидкий лікувальний та стоп-ефект. Це своєрідний антибіотик, що швидко зупиняє хворобу, зараження якою вже відбулося і почалася стадія загострення. Завдяки своїм системним властивостям, зокрема ципроконазолу, Альто Супер® здатний швидко проникати та розповсюджуватися по рослині, досягаючи найвіддаленіших осередків уражених листків.

Цей препарат найефективніший проти церкоспорозу, але потрібно правильно визначити наявність захворювання на культурі та час, коли слід її обробляти. Треба уважно придивлятися до листкової поверхні буряків, і тільки-но побачите окремі плями церкоспорозу, одразу необхідно застосовувати фунгіциди. При цьому інтервал між виявленням хвороби та виходом обприскувача в поле повинен становити не більше декількох годин. Деякі агрономи старшого покоління ще й досі висівають на полі між рядками цукрових буряків кілька рядків столового, який є своєрідною сигнальною рослиною, оскільки уражується церкоспорозом на декілька днів раніше. Це хоч і давній, але дієвий захід попередження розвитку церкоспорозу на полі. Для запобігання поширенню хвороби обприскувач повинен обробити посіви цукрових буряків на наступний день після виявлення уражень листової пластинки столового буряка. Альто Супер® у нормі внесення 0,5 л/га здатний швидко зупинити церкоспороз, борошнисту росу та іржу, коли хвороби вже з’явилися на полі й мають 5-10 % ураження листкової поверхні. При цьому він працює значно краще, ніж дешевші інші азоли, навіть внесені двократно (рис. 5.1-5.3).

Не треба розмірковувати, який фунгіцид обрати для захисту цукрових буряків, необхідно брати найкраще, що є на ринку сьогодні, — а це перевірений часом фунгіцид Альто Супер®.

Інший фунгіцид — Амістар™ Екстра — один з перших та відомих препаратів стробілуринової групи фунгіцидів, який на цукрових буряках завжди застосовується як превентивний захід. На відміну від Альто Супер®, який є своєрідним антибіотиком і зупиняє розвиток хвороб, коли вони вже з’явилися та вирують на полі, Амістар™ Екстра використовується для запобігання ураженню листкової поверхні цукрових буряків хворобами. Але завдяки ципроконазолу, що входить до його складу, при перших симптомах захворювання Амістар™ Екстра має також і лікувальну дію. Обидві діючі речовини в його складі — ципроконазол та азоксистробін — є найсистемнішими на ринку, й саме тому превентивна та лікувальна дії в них найбільш виражені (рис. 6.1-6.3).

Крім того, так само як, наприклад, на пшениці, Амістар™ Екстра забезпечує так званий зелений ефект — рослини цукрових буряків мають кращий темно-зелений колір та захищені достатньо тривалий період від основних хвороб, що сприяє отриманню кращого урожаю.