Ефективність сівби цукрових буряків насінням, обробленим захисними препаратами
Доронін В.А., доктор сільськогосподарських наук, професор Сторожик Л.І., Смірних В.М., Педос В.П., Суслик Л.О., кандидати сільськогосподарських наук Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН
Найпоширенішими способами захисту сходів цукрових буряків від хвороб і шкідників є агротехнічні прийоми вирощування культури, які включають дотримання сівозмін, обприскування посіву інсектицидами та фунгіцидами в період вегетації та внесення гранульованих захисних препаратів у ґрунт. Утім одним із найефективніших і екологічно безпечних і способів захисту є включення інсектицидів і фунгіцидів до дражувальних та інкрустуючих сумішей у процесі передпосівної підготовки насіння.
Нашими дослідженнями встановлено, що хімічні засоби захисту рослин найменше контактують з ґрунтом при сівбі дражованим насінням, інкрустованим захисними препаратами. Загальна площа контакту, залежно від норми висіву насіння, становить близько 7,03 — 8,04 м2 на кожен гектар посіву цукрових буряків, при внесенні гранульованих засобів захисту— 444 м2, а при обприскуванні посівів —10000 м2. Тобто, найекологічнішим способом захисту сходів цукрових буряків є сівба насінням, обробленим захисними препаратами.
Використання сучасних протруйників насіння забезпечує ефективний захист сходів цукрових буряків від шкідників та хвороб, що багаторазово доведено дослідженнями Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків та виробничою практикою. На сьогодні в Україні є широкий вибір хімічних засобів захисту, дозволених для обробки насіння цукрових буряків, а з 2011 року до списку дозволених препаратів внесено нову композицію фірми «Сингента» під назвою Форс Магна. Це бакова суміш препаратів Круїзер 600 FS та Форс 200 CS (відповідно норма 15 гр. д.р. та 6 гр. д.р. на посівну одиницю). Суміш використовується на насіннєвому заводі для обробки насіння.
У середньому за результатами п’яти польових дослідів на контролі урожайність коренеплодів була значно нижчою порівняно з варіантами, де сівбу проводили дражованим насінням, обробленим захисними препаратами. За обробки насіння композицією препаратів під назвою Форс Магна урожайність підвищилася на 4,6 т/га або 8,5 %, а за сівби насінням, обробленим композицією препаратів Круїзер Форс – на 6,5 т/га або 12 % порівняно з контролем. Істотної різниці за цим показником, залежно від композиції обробки, не зафіксовано.
Спостерігається лише тенденція підвищення цукристості за варіантами. Оскільки дослідженнями встановлено значне порівняно з контролем підви-щення урожайності коренеплодів за сівби обробленим композиціями інсектицидів насінням за майже однакової їхньої цукристості, то таким чином було отримано істотне підвищення збору цукру з кожного гектару. Збільшення збору цукру за сівби обробленим насінням композицією інсектицидів під назвою Форс Магна становило 0,93 т/га (НІР05 =0,5 т/га). Завдяки зниженню рівня пошкодження рослин шкідниками отримано збільшення урожайності коренеплодів і, відповідно, додаткової продукції в сумі 1535,37 грн./га за сівби насінням, обробленим композицією препаратів Форс Магна і в сумі 2190,21 грн./га – за сівби насінням, обробленим композицією Круїзер Форс (табл. 2).
