Дуал Голд® – обов’язковий елемент ґрунтового захисту цукрових буряків

Цукровий буряк

Володимир Максимович, технічний партнер з розвитку сої і цукрових буряків, ТОВ «Сингента


Сьогодні в Україні складається не найкраща ситуація для галузі буряківництва. Зменшуються площі посівів, скорочується кількість цукрових заводів. Однак маємо надію, що ситуація стабілізується, з’являться ринки збуту цукру, зокрема й за кордоном, а впливові буряководи України приділятимуть більше уваги цій галузі рослинництва.

Цукрові буряки в Україні завжди були й будуть високотехнологічною культурою, яка потребує спеціальної техніки для посіву та збирання, контролю всіх технологічних операцій, високих економічних затрат і фахових знань у цій галузі. Саме тому захищати культуру від бур’янів, шкідників і хвороб треба виключно оригінальними препаратами.

Нагадаємо про таке важливе поняття як гербокритичний період – час, коли рослини найбільше потерпають від конкуренції з боку бур’янів. Якщо в інших культур цей період короткий або дещо розтягнутий, то в цукрового буряку він триває від сходів до чотирьох перших тижнів вегетації. Саме тоді нам треба максимально захистити культуру, оскільки рослини буряку на генетичному рівні закладають свій майбутній урожай і цей процес незворотний. Отже, ми маємо дати культурі старт без бур’янів, що є головною причиною використання насамперед ґрунтових гербіцидів.

Навіщо ще використовувати ґрунтові препарати?  Це пов’язано з суто технологічними аспектами. Коли в середині квітня – на початку травня починаються сильні опади (що буває досить часто), обприскувачі не можуть вийти в поле та вчасно обробити цукровий буряк. Застосування післясходових протидводольних гербіцидів залежить від стадії розвитку бур’янів. Сім’ядолі – одна (дві) пара справжніх листків – це є оптимальною стадією розвитку бур’янів для ефективного їх знищення післясходовими гербіцидами. Якщо пішли дощі й техніка не вийшла в поле та вчасно не обробила цукровий буряк, бур’яни переростають. Це вимагає збільшення норм післясходових гербіцидів, що, своєю чергою, набагато підвищує ризик фітотоксичності культури і стає економічно невигідно. Така ситуація – друга важлива причина використання ґрунтових гербіцидів у посівах цукрових буряків. Компанія «Сингента» у портфелі має для захисту цукрових буряків відомий і чудовий препарат Дуал Голд. Чому саме він? Насамперед з усієї великої групи хлорацетамідів цей препарат найменш фітотоксичний до цукрових буряків. Фітотоксичність групи проявляється в затримці сходів цукрового буряку, яка в окремих відомих препаратів сягає трьох тижнів. Дуал Голд не проявляє такої серйозної фітотоксичності. Ми вже рекомендували захищати цукровий буряк тільки оригінальними препаратами, оскільки деякі агрономи вважають, що S-метолахлор (Дуал Голд) і генеричний метолахлор – це одне й те саме. Це не зовсім відповідає дійсності. Тож зазирнемо в історію препарату.

Компанія Сіба Гейги 1972 року вперше синтезувала молекулу метолахлору. Протягом 20 років цю молекулу застосовували у світі більше, ніж на 20 культурах. Проте через 10 років фермери помітили, що сам метолахлор проявляв фітотоксичність на сходи певних культур, особливо цукрового буряку. Наприкінці 1980-х років науковці почали глибше вивчати молекулу метолахлору і виявили два ізомери – S та R. З’ясували, що S-ізомер набагато гербіцидно активніший (приблизно у 15 разів), ніж R-ізомер, який до того ж виявився баластом і проявляв фітотоксичність на культури. Науковці компанії «Сингента » 2000 року «відчистили» молекулу метолахлору від R-ізомеру, а отриманий у такий спосіб препарат назвали Дуал Голд з діючою речовиною S-метолахлор. Отже, сьогодні численні генерики метолахлору в нормі 1,6 л / га малоефективні, а при збільшенні норми до двох чи більше літрів фітотоксичні для рослин, особливо цукрових буряків, з огляду на велику кількість R-ізомерів у складі молекули метолахлору.

Для успішного застосування, що вповні розкриє властивості Дуал Голд, варто нагадати основні правила внесення ґрунтових гербіцидів.

• Поверхня ґрунту має бути добре вирівняною, не містити великих грудок, на яких осідає чимала частина препарату.

• На ґрунтах із великим вмістом гумусу треба вносити максимальну норму гербіциду, бо органіка хімічно «зв’язує» гербіциди і вони частково втрачають свої властивості. Для Дуал Голдрекомендована норма застосування – 1,6 л / га майже на всіх ґрунтах. Нині ми маємо набагато менше гумусу на полях, ніж це було у ХХ столітті, і тільки на легких піщаних ґрунтах норму препарату можна знизити до 1,3 л / га.

• Якщо прогнозуються посушливі умови після внесення ґрунтових гербіцидів, то для збереження й підвищення їхньої ефективності ці продукти слід заробляти в ґрунт. Для гербіциду Дуал Голдрекомендовано заробляння здебільшого до передпосівної культивації на глибину до 5 см. Варто нагадати, що заробляння в ґрунт рекомендується не тільки, коли бракує вологи, а й коли дують сильні вітри, які можуть знести верхній шар ґрунту разом із препаратом у бік поля (це стопроцентна втрата його ефективності).

Гербіцид Дуал Голд контролює переважно однорічні злакові бур’яни: мишій, куряче просо, лисохвіст польовий, пальчатку (види), елевзину індійську, просо селянське. У нього непоганий ґрунтовий контроль сходів цілої низки однорічних дводольних бур’янів: грицики звичайні, лобода біла, ромашка (види), щириця (види), гірчак (види). Для розширення спектру й підсилення дії проти дводольних видів бур’янів гербіцид рекомендують вносити в сумішах. Які ж протидводольні партнери найкраще поєднуються з препаратом Дуал Голд? Понад шість років тому компанія «Сингента» рекомендувала суміш Дуал Голд із препаратами на основі ленацилу, що актуальна й сьогодні, але з певними обмеженнями. Насамперед норма препаратів на основі ленацилу в такій суміші не може перевищувати 1,0 кг / га, бо можливий прояв серйозної фітотоксичності. Оптимальна норма внесення препаратів на основі ленацилу – не більше 0,8 кг / га. Крім того, якщо посіяти насіння цукрових буряків, оброблене сумішшю з вмістом імідаклоприду, та додати ґрунтові препарати на основі ленацилу, можна взагалі втратити посіви.

Найкращі суміші Дуал Голд – поєднання його з препаратами на основі хлоридазону або метамітрону. Два роки тому в портфелі гербіцидів компанії «Сингента» з’явився власний препарат на основі діючої речовини метамітрон під назвою Метронам (700 г / л метамітрону). Він абсолютно нефітотоксичний до культури і при ґрунтовому, і при післясходовому застосуванні в посівах цукрового буряку, контролює широкий спектр однорічних дводольних бур’янів. Саме з цим препаратом ми рекомендуємо використовувати Дуал Голд у такій пропорції: Дуал Голд (1,6 л / га) + Метронам (2,0 – 2,5 л / га). Така бакова суміш дозволяє ефективно контролювати весь спектр однорічних злакових і дводольних бур’янів при досходовому застосуванні. 

До речі, Метронам рекомендовано використовувати не лише з Дуал Голд при ґрунтовому внесенні, а й з післясходовими протидводольними гербіцидами для посилення їхньої ґрунтової дії та у випадку перерослих дводольних бур’янів.

Отже, бачимо, що Дуал Голд – це обов’язковий елемент у ґрунтовому захисті цукрових буряків від бур’янів: нефітотоксичний, має пролонговану ґрунтову дію (до 1,5 місяця) і чудово поєднується з протидводольними партнерами.