Альто Супер та Амістар Екстра — головні препарати для боротьби з листковими хворобами цукрових буряків

Цукровий буряк

Максимович В. О., менеджер з технічної підтримки, напрям гербіциди компанії «Сингента»

Площі вирощування цукрових буряків в Україні значно скоротилися порівняно з минулими роками, зараз вони мають більш-менш сталу величину. З огляду на те, що буряк став ще професійнішою та високотехнологічнішою культурою, при виборі препаратів для його захисту необхідно звертати увагу тільки на якісні продукти відомих брендів. І якщо гербіцидний захист (а, точніше, проблеми, які виникають з використанням генеричних препаратів) фактично відпрацьований у бік оригінальних продуктів, то з іншими складовими захисту посівів цукрового буряку щороку ми маємо багато питань: чи потрібно використовувати, проти чого і як правильно?

У цій статті ми передусім хотіли б звернути увагу на можливий значний розвиток хвороб листкового апарату цукрових буряків у зв’язку з погодними умовами, що склалися цього року в зонах вирощування даної культури. Господарства, які займаються вирощуванням цукрового буряку, особливо в Центральній та Західній Україні, добре пам’ятають страшну посуху цієї весни й на початку літа, коли багато культур погоріло на полі внаслідок високих денних температур та відсутності вологи. Але прийшла друга половина вегетації польових культур, і на поля нарешті повернулися наче нормальні погодні умови — почалися дощі, температура стала знижуватися. При цьому температура зовнішнього середовища в таких районах вночі рідко знижується нижче +16 ºС, а денна переважно коливається в межах +28–32 ºС. Всі ці чинники зумовлюють появу своєрідного парникового ефекту, що сприяє значному розвиткові листкових хвороб цукрового буряку, головними з яких на сьогодні є церкоспороз, борошниста роса, рамуляріоз та іржа.

На деяких полях уже в кінці червня спостерігалася поява перших ознак церкоспорозу (рис. 1.). Його головна шкодочинність полягає у швидкому знищенні асиміляційної поверхні листків. Культура здатна за короткий строк відновити листковий апарат, але це відбувається за рахунок цукрів, накопичених у коренеплодах. Таким чином, цукристість значно знижується (табл. 1). Недобір цукру з одиниці площі може досягати 60–70 %.

Табл.1 Втрата врожаю в залежності від ступеню ураження рослин церкоспорозом,
% (багаторічні дані: джерело: М. Драховська)

Ступінь ураженняВтрати маси, %Зниження цукристості, %
зелена частинакоренеплоди
Слабке103незначне
Середнє20100,3
Сильне50201
Дуже сильне75302

Борошниста роса не менш шкодочинна хвороба, ніж церкоспороз, а в окремі роки (а 2018-й якраз такий) може призвести до великих втрат урожаю цукрового буряку. Ми згадували вище, що спостерігаються значні коливання денних температур і вологи, а для розвитку борошнистої роси саме це й потрібно. З літературних джерел відомо, що головною передумовою розвитку борошнистої роси цукрових буряків є значні коливання вологості повітря (від 63 до 93 %) і температури (від 25 до 35 ºС). До того ж ця хвороба проявляється на листках нижнього та середнього ярусів у вигляді білого борошнистого нальоту, який порошить. Біла ніжна павутинка спочатку покриває верхню частину листків плямами, а потім вони розростаються, зливаючись у суцільний наліт. Хвороба спричинює передчасне відмирання листків, що, своєю чергою, зумовлює зниження врожайності та цукристості коренеплодів.

Крім того, можливий розвиток таких хвороб листкового апарату, як рамуляріоз та іржа. За зовнішнім проявом рамуляріоз подібний до церкоспорозу, проте при зараженні ним на листках утворюються плями менш правильної форми, які поступово збільшуються в розмірі (рис. 2). Іржа може проявлятися значно раніше, ніж церкоспороз і борошниста роса. Вона уражує черешки та листя (рис. 3).  

Рис. 1. Уражені церкоспорозом (Cercospora beticola) листки цукрових буряків.

Рис. 2. Рамуляріоз цукрових буряків (Ramularia beticola)

Рис. 3. Іржа цукрових буряків (Uromyces betae)

Отже, бачимо, що в цьому році складаються сприятливі умови для розвитку хвороб цукрового буряку, а це означає, що необхідно застосовувати оригінальні фунгіциди. Компанія «Сингента» в своєму портфелі фунгіцидів для захисту цукрових буряків має Альто Супер 330 ЕС, к. е.  та Амістар Екстра 280 SC, к. с. Яка ж принципова відмінність цих препаратів і коли використовувати той чи інший із них?

Альто Супер — це потужний триазольний продукт, який застосовується вже багато десятків років на різних культурах, перевірений часом і має швидкий лікувальний та стоп-ефект. Це своєрідний антибіотик, що стрімко зупиняє хворобу, яка вже виникла й перебуває в стадії загострення. Завдяки своїм системним властивостям, зокрема, ципроконазолу, Альто Супер здатний швидко проникати та поширюватися по рослині, досягаючи найвіддаленіших осередків уражених листків. Це найкращий препарат проти церкоспорозу, особливо коли рослина вже захворіла. Однак важливо знати, як правильно визначити наявність церкоспорозу і коли уражену ним культуру потрібно обробляти. Звісно, цукрові буряки — це не пшениця, і тут агроном ходить полем чи не щодня. Тому після рясних дощів необхідно уважно придивлятися до листкової поверхні буряку, і, щойно побачили окремі цятки церкоспорозу, одразу треба працювати фунгіцидами. До того ж інтервал між виявленням хвороби та виходом обприскувача в поле повинен становити не більше ніж кілька годин. Деякі агрономи старшого віку ще й досі висівають на полі між рядками цукрового декілька рядків столового буряку, який є своєрідною сигнальною рослиною, адже уражується церкоспорозом на декілька днів раніше від цукрових буряків. Це хоч і давній, проте дієвий спосіб запобігання розвитку церкоспорозу на полі. Відповідно, тільки побачили ураження листової пластинки столового буряку — на наступний день обприскувач повинен обробити посіви культури для попередження поширення хвороби. Альто Супер у нормі 0,5 л/га здатний швидко зупинити церкоспороз, борошнисту росу та іржу, коли хвороби вже з’явилися на полі й ураження листкової поверхні становить 5–10 %. Водночас він значно краще працює, ніж  інші дешевші азоли, навіть внесені двократно.

Рис. 4. Ефективність Альто Супер на цукрових буряках проти борошнистої  роси, %

Рис. 5. Ефективність Альто Супер на цукрових буряках проти церкоспорозу, %

Отже, не варто розмірковувати, який фунгіцид обрати, оскільки для захисту цукрового буряку потрібно обирати найкраще, що є на ринку сьогодні, — а це перевірений часом фунгіцид Альто Супер.

Інший фунгіцид — Амістар Екстра — один із перших та відомих препаратів стробілуринової групи, який на цукрових буряках застосовується завжди превентивно, тобто для запобігання розвитку хвороб. На відміну від Альто Супер, який є своєрідним антибіотиком, що зупиняє розвиток хвороб, коли вони вже з’явилися та вирують на полі, Амістар Екстра використовується для профілактики ураження листкової поверхні цукрових буряків хворобами. А завдяки ципроконазолу, що також входить до його складу, Амістар Екстра має і лікувальну дію, за умови внесення при появі перших симптомів хвороби. Обидві діючі речовини є найсистемнішими на ринку й тому превентивна й лікувальна дії в них найбільш виражені.

Рис. 7. Порівняльна ефективність стробілуринів проти церкоспорозу, %

Крім того, так само як і, наприклад, на пшениці, Амістар Екстра створює так званий зелений ефект: рослини цукрових буряків мають кращий темно-зелений колір та захищені достатньо довгий період часу від основних хвороб, що в результаті дає змогу отримати кращий урожай.

Отже, в цій статті ми намагалися нагадати господарникам про основні хвороби, а також про необхідність використання препаратів Альто Супер та Амістар Екстра для боротьби проти вищенаведених захворювань у складний з огляду на погодні умови рік вирощування цукрових буряків.