Захист волоського горіха від шкідників і хвороб

Cпеціальні культури

Д. В. Тимошенко, експерт компанії «Сингента»

В Україні почали масово закладати насадження волоського горіха з огляду на високу ціну його плодів. Та підраховуючи рентабельність культури, слід обов’язково брати до уваги витрати на засоби захисту культури від шкідливих організмів. Найпоширеніші хвороби горіха — бактеріоз і марсонія (бура плямистість), шкідники — яблунева й горіхова плодожерки, горіхова міль, галовий і бородавчастий кліщі. На жаль, вилікувати бактеріоз неможливо, але можна попередити його прояв на рослині. Ось яку перевірену систему захисту пропонує компанія «Сингента».

Під час висадки молодого саду бажано внести препарат Актара ®* шляхом або замочування коріння (можна разом із глиною) з розрахунку 300 г на 10 л води, або поливу рослин 0,25-процентним розчином. Якщо сад посаджено, варто провести ранньовесняну обробку препаратами на основі міді — не тільки від зимуючих хвороб, а й для профілактики бактеріозів.

Із початком вегетації горіха (зелений конус) рослини обробляють препаратом Хорус ®* у нормі 0,3 кг/га. Це забезпечить контроль молодого листя від марсонії й інших хвороб, особливо в прохолодну погоду. Марсонія, або бура плямистість — одна з найнебезпечніших хвороб горіха. Стійких до цієї хвороби сортів немає, основний захист — періодична обробка мідьвмісними препаратами. Тому наступну обробку проводять після цвітіння чоловічих пиляків-«сережок» препаратом Пергадо ®* в нормі 4 кг/га. Пергадо ® містить солі міді, що є основою профілактики бактеріозів і хвороб, та мандіпропамід. Мандіпропамід — це діюча речовина, яка має трансламінарний розподіл як у вегетативних, так і в генеративних органах, вона швидко проникає в рослину й розподіляється у восковому шарі. Тобто в Пергадо ® подвійний захист — від марсонії і профілактичний від бактеріозів. Такі обробки слід проводити протягом вегетації, зважаючи на погодні умови та чергуючи їх із препаратами на основі міді. Орієнтовна частота обробок — кожні 14 днів, але залежно від відсутності чи наявності дощу термін може подовжуватися або скорочуватися.

Непогану ефективність проти грибкових хвороб листя показав препарат Скор ®* у нормі 0,35 л/га. Скор ® має лікувальні властивості, і його неодмінно треба включити в систему захисту горіха. Крім того, тривають досліди по препарату Циделі Топ ™* 0,7 л/га. Попередні результати показують, що система захисту з використанням Циделі Топ ™ повністю унеможливлює зараження марсонією.

Проте захист буде неповний, якщо забути про шкідників. Плодожерки починають літ наприкінці травня — на початку червня. Точно визначити їхній літ допомагає феромонна пастка. Обробку проводять на початку масового льоту метеликів препаратом Люфокс ®* у нормі 1 л/га. На початку заселення горіховою міллю допоможе Проклейм ® у нормі 0,5 кг/га, який контактним шляхом знищить личинку при відродженні і при поїданні паренхіми листка. Проклейм ®, потрапляючи на листок і проникаючи всередину нього утворює резервуари з діючою речовиною і в такий спосіб забезпечує надійний захист. Так само працює препарат Вертимек ® 1,0–1,5 л/га (до речі, зареєстрований на волоському горіхові) від усіх видів кліщів.

Слід відзначити також амінокислотне добриво Ізабіон ®* 2,0 л/га. Його використовують як із мікроелементами й засобами захисту рослин, так і в чистому вигляді. Перед цвітінням (особливо жіночих квіток) Ізабіон ® сприяє кращому запиленню та стійкості до короткочасних заморозків. Якщо застосовувати його під час формування плодів, Ізабіон ® може покращити якість горіхів завдяки їх кращому вирівнюванню і більшій масі.

Останню обробку проводять наприкінці серпня — на початку вересня, застосовуючи мідьвмісні препарати у високій концентрації, як-от 3-процентна бордоська суміш, щоб попередити утворення зимуючої фази грибів, зокрема марсонії.

Бажаємо гарних урожаїв!

* Світовий досвід використання.