Захист суниці від хвороб та шкідників

Cпеціальні культури

Воєводін В. В., кандидат с.-г. наук, технічний експерт компанії «Сингента»


Суничний кліщ

Небезпечний шкідник суниці садової. Довгасто-овальне тіло комахи спочатку біле, а потім жовте, довжиною 0,2 мм. Пошкоджує листя. Самки кліща зимують біля основи листкових черешків. Навесні, на початку відростання листя, при температурі повітря 13 °С самки відкладають яйця у листочки, які ще не розкрилися, висмоктуючи з них клітинний сік. Листя стає маслянистим і зморшкуватим, ягоди дрібнішають. Надто уражені кущі гинуть. Чисельність кліщів зростає в червні й досягає максимуму в серпні. Вони розселяються по всій плантації, дають чотири-п'ять поколінь.

У пошкоджених листках різко пришвидшується транспірація, порушується водний баланс, знижується кількість хлорофілу, гальмуються процеси фотосинтезу, що призводить до загального ослаблення рослини, деформації вегетативних органів і плодів та, як наслідок, до зниження врожаю. Негативний вплив рослиноїдних кліщів на рослину підсилюється за рахунок життєвого циклу шкідника. Живуть кліщі 30–50 днів і відкладають від 15–50 до 400 яєць, даючи 5–12 поколінь.

Основними факторами стримування розвитку кліщів у природі є погодні умови та корисна акари- й ентомофауна. Сучасні препарати дозволяють обмежити чисельність рослиноїдних кліщів, зберігаючи при цьому кількісний склад корисної фауни. Одним із таких препаратів є інсектоакарицид ВЕРТИМЕК™. Його відмінність від інших полягає в тому, що діюча речовина абамектин є аналогом природних абамектинів, що продукуються ґрунтовими грибами, і завдяки цьому препарат має короткий термін очікування — 14 днів. Наступною відмінністю є те, що ВЕРТИМЕК™ після проникнення (протягом двох годин) у рослину залишається в паренхімі листка, утворюючи так звані резервуари. Ця властивість дає змогу контролювати кліщів навіть тоді, коли вони живляться на протилежному від оброблюваного боці листка. Водночас на препарат не впливають погодні умови (висока температура, опади, ультрафіолетові промені), й він має подовжену дію на шкідників. ВЕРТИМЕК™ проявляє чітко виражену кишкову та помірну контактну дії, що мінімізує вплив на корисну фауну. Також препарат ефективно контролює чисельність трипсів, медяниць, мінуючих молей.

Використовують ВЕРТИМЕК™ у весняний і літній періоди. Обробка у весняний період спрямована на знищення самок, які виходять із місць зимівлі, за виявлення 0,3–0,5 особин на листок/бруньку. Зазвичай це відбувається у фазу «початок порожевіння бутонів» у яблуні або наприкінці цвітіння сливи, груші, черешні та персика. За умови літнього використання оптимальною є обробка після цвітіння. Застосування препарату ВЕРТИМЕК™ у цей період одночасно забезпечує знищення кліщів (павутинного і кліща Шлехтендаля), медяниці, нижньосторонньої мінуючої молі та побічно впливає на попелиць. Також можливий варіант використання ВЕРТИМЕК™ при виявленні 3,0–5,0 особин на листок у період від кінця цвітіння до початку збору врожаю.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

 • Ефективно контролює всі види кліщів, мінерів, трипсів і медяниць.
 • Трансламінарна дія: повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин; утворює резервуари, які містять емамектин бензоат. Завдяки цьому ефективність не залежить від високих температур і дощу та гарантує подовжений захист.
 • Високоефективний за температури понад +35 °С.
 • Короткий термін очікування (7–14 днів).
 • Сумісний з біозахистом — безпечний для ентомофагів через 2–24 год після обприскування.

До основних хвороб  ягідних  культур, зокрема суниці, належать:

 • бура плямистість суниці;
 • біла плямистість суниці;
 • сіра гниль суниці;
 • вертицильозне в’янення суниці;
 • фітофтороз суниці.

Біла плямистість

Найбільш поширена хвороба суниці, фактично супроводжує дану культуру. Уражає листя, черешки, плодоніжки і ягоди. На поверхні листків з'являються невеликі, округлі білі плями з пурпуровою облямівкою діаметром 1–2 мм. Центральна частина плями з часом випадає, чого не спостерігається при інших хворобах листя суниці, лист стає дірчастим і відмирає. Розвиток хвороби починається з ранньої весни. Первинне зараження нових листків суниці проявляється у середині-наприкінці травня. Інкубаційний період хвороби 10–15 днів. Гриб невимогливий до вологи і температурних умов (оптим. t — 20–22 °C), а от світло сприяє розвитку хвороби. Зазвичай на більш освітлених ділянках польового типу спостерігається активніший розвиток захворювання. Варто зазначити, що на загальний розвиток хвороби впливають умови агротехніки. Зокрема, ураженість рослин посилюється при загущенні посадок.

Бура плямистість

Хвороба розвивається у другій половині літа і є одним із основних захворювань суниці. Бура плямистість уражає листя, рідше черешки і вуса. Хвороба спричинює появу на листках характерних великих плям неправильної форми, здебільшого обмежених жилками листа. Спочатку вони темно-пурпурові, потім у міру відмирання ураженої тканини буріють. По поверхні плям з верхнього боку листка розкидані чорні, ніби лаковані, дрібні припухлі подушечки — плодові тіла гриба, збудника хвороби. У міру старіння плями втрачають свої типові ознаки — плодоношення гриба, що полегшує діагностування хвороби, зникає, і листки здаються просто засохлими. На черешках і вусах плями дрібні, трохи вдавлені, без помітного плодоношення. Пурпурове забарвлення ураженої частини рослини є специфічною зовнішньою ознакою даної хвороби. Гриб добре розвивається при помірних температурах (+8 °C).

Сіра гниль

Широко розповсюджена і небезпечна хвороба суниці. Уражає всі надземні органи рослини: листя, бутони, квітки, плодоніжки, зав'язі, ягоди. На листках утворюються великі розпливчасті темно-сірі загнилі плями. На дозріваючих ягодах з’являються бурі плями, тканина плодів розм'якшується, стає в'ялою, водянистою, втрачає смак, аромат, колір. Ягоди покриваються густим сірим нальотом, який при дотику порошиться. Джерелом захворювання є гриб паразит. Спороутворення гриба відбувається при високій відносній вологості (70–80 %) і широкій амплітуді коливання температури — від 5 до 30 °C. Особливо небезпечне для суниці поєднання сирої та холодної погоди, яке знижує стійкість рослини до захворювання. Дотикання квітконосів і ягід до землі, наявність гниючих залишків рослин, гнилої соломи або тирси, хворих ягід — все це збільшує можливість зараження. У роки з частим випаданням опадів втрати врожаю від цієї хвороби досягають 50 % і більше. Поширюється сіра гниль спорами. Інфекція зберігається в ґрунті й на рослинних рештках.

Для ефективної боротьби з основними хворобами  суниці та захворюваннями плодів під час їх зберігання важливо провести хімічну обробку препаратом СВІТЧ® компанії «Сингента». Це двокомпонентний фунгіцид контактно-проникаючої дії. Діючими речовинами препарату СВІТЧ® є ципродиніл (375 г/л) та флудиоксоніл (250 г/л), які мають короткий період очікування (7–20 днів). Норма витрати цього фунгіциду становить 0,75–1,0 кг/га. Препарат високоефективний у захисті рослин за різного інфекційного навантаження, а також за низьких температур. СВІТЧ® швидко поглинається рослиною і не змивається дощем, нефітотоксичний, діє проти зимуючих стадій збудників хвороб.

Обприскування даним фунгіцидом проводять від вегетаційного періоду до збору врожаю, а також у період вегетації й аж до збору врожаю. Препарат має неперевершену лікувальну дію щодо захисту плодів від механічних пошкоджень та граду.

СВІТЧ® впливає на життєвий цикл гриба 3 механізмами дії, пригнічуючи:

 • активність протеїнкінази (осморегуляція);
 • виділення гідролітичних ензимів;
 • біосинтез метіоніну.

Діє на патоген у 4 різних стадіях життєвого циклу:

 • проростання спор;
 • формування ростової трубки;
 • проникнення в тканини рослини;
 • ріст міжклітинного та поверхневого міцелію.
 • захищає листя і плоди зовні та зсередини:
 • флудиоксоніл в основному залишається на поверхні листків і плодів;
 • ципродиніл проникає всередину тканини рослини.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

 • Покращує лежкість ягід під час зберігання та забезпечує відмінну транспортабельність.
 • Двокомпонентний фунгіцид контактно-проникаючої дії, що має лікувальні властивості.
 • Короткий термін очікування.
 • Контролює головних збудників хвороб, які спричиняють гниття плодів і ягід при зберіганні (плодова гниль, сіра гниль, інші хвороби).
 • Активна газова фаза.
 • Швидко поглинається рослиною та стійкий до змивання дощем.
 • Позитивно впливає на фізіологію  рослин суниці.
 • Забезпечує високу ефективність у широкому діапазоні температур.

Обробіток перед цвітінням, після масового цвітіння та перед збиранням урожаю з нормою використання робочого розчину 600–800 л/га. Обприскування направлене з двох сторін в рядки. Повторний обробіток через 1014 днів.

Норма внесення  препарату СВІТЧ® — 0,75–1 кг/га.

Для успішної боротьби з основними хворобами та шкідниками компанія «Сингента» рекомендує застосовувати  в комплексній системі захисту такі препарати:

СИСТЕМА ЗАХИСТУ ПОЛУНИЦІ