Захист садів від хвороб на початку вегетації

Cпеціальні культури

Володимир Воєводін, канд. с.-г. наук, експерт компанії «Сингента»


На календарі ще зима, а садоводу вже пора думати, що робити в саду з настанням потепління.

У сучасних інтенсивних садах агротехнічні заходи на початку вегетаційного сезону повинні враховувати стан рослин після зимових умов та розвиток основних хвороб і шкідників у попередньому сезоні. Торік сади зазнали впливу багатьох стресових чинників. Насамперед сезон минулого року запам’ятався сильним розвитком парші, моніліозу й альтернаріозу. У більшості садів урожай плодів був набагато меншим, що призвело до збільшення ростових процесів та великої закладки генеративних органів. Це, своєю чергою, впливає на обрізку дерев, регулювання квітів і зав’язування плодів.

Першочергові роботи в садах ранньої весни — обрізання дерев із метою освітлення крони, видалення старих відплодоносених і пошкоджених хворобами пагонів, забезпечення оптимального навантаження майбутніми плодами врожаю, внесення азотних добрив під крони дерев (аміачна селітра), полив садів для швидкої регенерації вегетативних і генеративних органів після зимових пошкоджень морозами.

Для боротьби з весняними приморозками слід укривати насадження агроволокном (полуницю й окремі ягідні культури). У садах найдоцільніше мати вертикальне зрошення й накриття сіткою. Зрошувати та обприскувати треба до заморозків або під час зниження температури, не чистою водою, а з додаванням новітнього амінокислотного добрива Ізабіон ® у нормі 2–3 л/га. Вносити його треба двічі — до і після заморозків — у нормі 2 л/га. Це органічне добриво містить набір амінокислот (особливо вільних амінокислот, які починають діяти одразу). Ізабіон ® не просто покращує живлення культури, а й діє як стимулятор росту, є антистресантом для всієї рослини.

Практичний досвід господарства «Вікторія», Одеська область, 2019 рік

У господарстві «Вікторія» в Одеській області застосували препарат Ізабіон ® на черешні після нічних приморозків –7 °С, завдяки чому вдалося врятувати врожай на 30 %. Якщо препарат вносити після цвітіння, то зав’язь майже не опадає. Вільні амінокислоти, які становлять 10 % діючої речовини Ізабіон ®, миттєво запускали окисно-відновні процеси в ушкоджених рослинах і цим давали шанс урожаю вижити.

Наступний крок — застосування інтегрованої системи захисту насаджень від хвороб. В останні роки грибні хвороби починають розвиватися в саду раніше, ще до цвітіння. Істотні перепади між денними і нічними температурами, внаслідок яких утворюється роса, сприяють ранньому розвитку моніліозу. Зважаючи на те, що ранньої весни в разі обробки контактними фунгіцидами на рослині наступного дня утворюються великі незахищені ділянки (квітки, листки і пагони яблуні ростуть швидко), ранній захист яблуні слід базувати на системних препаратах, які мають трансламінарну дію і тривалий час захищають рослину.

Розвиток інфекційних хвороб починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження хвороба певний час розвивається приховано, без зовнішніх ознак, лише згодом на уражених органах або на всій рослині проявляються її симптоми. Серед найпоширеніших і найнебезпечніших хвороб яблуні в Україні — парша, борошниста роса, моніліоз, альтернаріоз.

В умовах весни при великих перепадах між спекою вдень і холодними ночами у яблуневому саду надзвичайно ефективний трансламінарний фунгіцид Хорус ®. Призначений для застосування передусім у прохолодну погоду, він надійно захищає яблуню і під час коливання температур.

Хорус ® має унікальний механізм дії, забезпечує відсутність перехресної резистентності. У препарату високі системні, захисні і лікувальні властивості, що робить його основним у системі захисту ягідників від плямистостей і сірої гнилі, кісточкових — від моніліозу, зерняткових — від парші й моніліозу. Безсумнівні переваги Хорус ® проявляються за умови його застосування проти хвороб на початку сезону. Саме тому в системі боротьби з хворобами оптимальний термін застосування Хорус ® — фаза утворення листка та на початку цвітіння. Низькі температури повітря під час обробки або в наступні дні не впливають на активність Хорус ®.

Коли температура повітря перевищує +15 °С, високу ефективність проти парші, альтернаріозу, філостикозу демонструє препарат Скор®. У нього найбільший серед фунгіцидів лікувальний ефект проти парші (до 5 днів). Крім того, одна з найефективніших бакових сумішей — це Хорус ® + Скор ®.

Переваги препарату:

  • Найнадійніший і найефективніший фунгіцид із хімічного класу триазолів для захисту від важливих хвороб плодових культур
  • Широкий період застосування (малиновий бутон, початок цвітіння, цвітіння, зав’язування і ріст плодів)
  • Швидке проникнення в тканини рослини (не змивається дощем через дві години після обприскування)
  • Повна відсутність фітотоксичності для різних фенофаз яблуні
  • Покращує якість продукції, збільшує кількість плодових утворень

Рекомендується серія обробок фунгіцидом Скор ® або чергування з препаратами інших хімічних груп.

Навесні плодові культури надзвичайно вразливі для основних хвороб у фазі цвітіння. Для ефективного захисту яблуні від парші, борошнистої роси, альтернаріозу і моніліозу у фазі цвітіння слід застосовувати препарат компанії «Сингента» Циделі ™ Топ — фунгіцид із новою діючою речовиною для професійних виробників плодових культур. Це інноваційно новий клас фунгіцидів, широкий спектр дії, лікувальні властивості, подовжений захисний ефект, потужна трансламінарна дія. Ще цей препарат високоефективний у захисті від борошнистої роси у фазі «плід ліщина».

Переваги препарату:

  • Препарат одночасно захищає від борошнистої роси та від парші, альтернаріозу, кладоспоріозу й інших видів плямистостей
  • Препарату властива газова фаза (до 4 см від місця потрапляння краплі)
  • Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30–40 днів)
  • Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності
  • Стійкість до змивання дощем і високих температур

Циделі ™ Топ — надійний засіб запобігти резистентності до основних хвороб (різновидів справжньої борошнистої роси) завдяки двом активним речовинам із різних класів з різними механізмами дії в складі препарату.

Спектр активності — борошниста роса, парша, альтернаріоз. Препарат рекомендується включити в систему захисту плодових культур у період одночасного розвитку борошнистої роси й парші (у фазі цвітіння та особливо в період закладки і диференціації плодових бруньок — фази «плід ліщина» і «плід грецький горіх»).

Одна з найбільш шкодочинних хвороб на плодових культурах в Україні — борошниста роса. Збудник хвороби зимує на рослинних рештках і уражених частинах рослин. При перших проявах ураження рослин хворобою слід застосувати препарат компанії «Сингента» Топаз ®. Завдяки системній дії препарату Топаз ® діюча речовина переміщується по рослині акропетально, трансламінарно і базипетально. За рахунок швидкого засвоєння рослиною (30 хв.) і системної дії Топаз ® має виражений стоп-ефект і лікувальні властивості, навіть якщо зараження відбулося за три дні до внесення препарату.

Дотримання цих рекомендацій допоможе садівникам вдало захистити сади від основних хвороб у найбільш небезпечний весняний період та уникнути резистентності.