Захист садів в другій половині вегетації

Cпеціальні культури

В. В. Воєводін, канд. с.-г. наук, технічний експерт компанії «Сингента»
Є. В. Чепернатий, канд. с.-г. наук,директор ТОВ «Аграна Фрут Лука»

У сучасних інтенсивних садах агротехнічні заходи в другій половині вегетаційного сезону повинні враховувати розвиток основних хвороб і шкідників на початку сезону. Цьогорічний сезон характеризувався насамперед складними погодними умовами в період цвітіння. Дощі, прохолодна погода сприяли розвитку парші, моніліозу й альтернаріозу. У багатьох садах обприскування провели із запізненням, тому там відбулося зараження основними хворобами. Наразі йде закладка і диференціація плодових бруньок на наступний урожай. Дієвий захід у цих умовах — обробка садів препаратом Циделі Топ™.

Час застосування: рекомендується включити в систему захисту плодових культур у період одночасного розвитку борошнистої роси й парші (особливо в період закладки і диференціації плодових бруньок — фази «плід ліщина» і «плід грецький горіх»).

Препарат компанії «Сингента» Циделі Топ™— фунгіцид із новою діючою речовиною для професійних виробників плодових культур. Це інноваційний клас фунгіцидів, широкий спектр дії, лікувальні властивості, подовжений захисний ефект, потужна трансламінарна дія. Крім того, цей препарат високоефективний у захисті від борошнистої роси у фазі «плід ліщина».

Переваги препарату:

 • Найкращий системний препарат для захисту яблуні від борошнистої роси з лікувальним ефектом.
 • Препарат одночасно захищає від борошнистої роси та від парші, альтернаріозу, кладоспоріозу й інших видів плямистостей.
 • Препарату властива газова фаза (до 4 см від місця потрапляння краплі).
 • Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30–40 днів).
 • Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності.
 • Стійкість до змивання дощем і високих температур.

Циделі Топ™ — надійний засіб запобігти резистентності до основних хвороб (різновидів справжньої борошнистої роси) завдяки двом активним речовинам із різних класів з різними механізмами дії у складу препарату.

Спектр активності:

 • Борошниста роса (Podosphaera leucotricha, Sphaerotheca pannosa)
 • Парша (Venturia inaequalis, Venturia pirina)
 • Альтернаріоз (Alternaria spp.)

Для посилення дії препарату слід внести амінокислотне добриво Ізабіон® (1–2 л/га).

У другій половині вегетації серед шкідників найбільшу шкодочинність мають яблунева плодожерка й кліщі. Компанія «Сингента» пропонує садівникам великий вибір інсектицидних препаратів від лускокрилих шкідників. Дуже добрий ефект дає комплексне застосування препаратів Люфокс®, Ампліго®, Воліам Флексі® і Проклейм® завдяки тому, що в основі їх — сполуки різних хімічних груп, і шкідники не формують резистентності до цього комплексу.

Компанія «Сингента» презентує новітній препарат Лірум™ — інсекто-акарицид для одночасного захисту яблуні від лускокрилих шкідників (плодожерки), кліщів, трипсів, листоблішок, мінуючої молі і попелиць.

Переваги препарату Лірум:

 • Унікальний продукт, який поєднує властивості інсектициду й акарициду.
 • Трансламінарна дія: повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин, завдяки цьому ефективність не залежить від високих температур і дощу.
 • Ефективно контролює лускокрилих, усі види кліщів, мінерів, трипсів і медяниць.
 • Високоефективний при будь-яких, зокрема високих (понад +35 °С), температурах.
 • Забезпечує подовжений захист рослини (ефективний проти личинок, які відродилися з оброблених яєць).
 • Швидко зупиняє живлення шкідників, має тривалу захисну дію — 20 днів.
 • Не має фітотоксичності на чутливих культурах і сортах, не утворює на плодах «сітку».
 • Комбінація двох діючих речовин неперевершено контролює всі види сисних і листогризучих шкідників.

Терміни застосування

Лірум™  має унікальне вікно для застосування проти яблуневої плодожерки і кліщів одночасно. Обробку можна проводити від початку масового льоту метеликів плодожерки (овіцидна дія) до початку відродження личинок із яєць (ові-ларвіцидна і ларвіцидна дія) — після цвітіння, коли препарат одночасно знищує кліщів (павутинних і кліща Шлехтендаля), медяницю, нижньобічну мінуючу міль та ще побічно впливає на попелиць.

Оптимальний період внесення препарату для уникнення ризику пошкодження плодів плодожеркою і знищення кліщів, листоблішок та інших шкідників — період масового відкладання яєць плодожерки другого покоління, що збігається з максимальною чисельністю кліщів на яблуні (червень, липень).

Рослиноїдні кліщі — одні з найнебезпечніших шкідників.

Основні чинники стримування розвитку кліщів у природі — погодні умови й корисна акари- та ентомофауна. Сучасні препарати дозволяють обмежити чисельність рослиноїдних кліщів, зберігаючи при цьому кількісний склад корисної фауни. Серед таких препаратів інсекто-акарицид Вертимек®. Його відмінність від інших полягає в тому, що діюча речовина абамектин — аналог природних абамектинів, що їх продукують ґрунтові гриби, і завдяки цьому препарат має короткий термін очікування — 14 днів.

Ще одна відмінність — те, що Вертимек® після проникнення (протягом двох годин) у рослину залишається в паренхімі листка, утворюючи резервуари. Ця його властивість дозволяє контролювати кліщів навіть тоді, коли вони живляться на протилежному від обробленого боці листка. Водночас на препарат не впливають погодні умови (висока температура, опади, ультрафіолетові промені), і він має подовжену дію на шкідників. Вертимек® проявляє чітко виражену кишкову і помірну контактну дії, що мінімізує вплив на корисну фауну. Також препарат ефективно контролює чисельність трипсів, медяниць, мінуючих молей.

Щоб забезпечити максимальний ефект, слід звертати увагу на якість обприскування (покриття робочим розчином рослин) та обмежити використання Вертимек® у сонячну погоду. На груші проти медяниці найефективніше вносити препарат після цвітіння по другому і третьому поколіннях шкідника, коли у нього найвища шкодочинність.

Переваги препарату:

 • Ефективно контролює всі види кліщів, мінерів, трипсів і медяниць.
 • Трансламінарна дія: повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин; утворює резервуари, які містять емамектинбензоат, завдяки цьому ефективність не залежить від високих температур і дощу та гарантує подовжений захист.
 • Високоефективний при температурі вище за +35 °С.
 • Короткий термін очікування — 7–14 днів.
 • Сумісний із біозахистом: безпечний для ентомофагів через 2–24 години після обприскування.