Захист садів у весняний період 2018 року

Cпеціальні культури

Володимир Воєводін, к. с.-г. н., експерт компанії «Сингента»

Хвороби в садах порушують фізіологічні процеси в рослинному організмі, це негативно впливає на ріст і розвиток рослини, внаслідок чого знижується урожайність, погіршується якість продукції, скорочується продуктивний період, настає передчасна загибель дерев.

У сучасних інтенсивних садах агротехнічні заходи на початку вегетаційного сезону повинні враховувати розвиток основних хвороб і шкідників у попередньому сезоні. У 2017 році сади зазнали впливу багатьох стресових чинників. Спершу наприкінці квітня, у фазі цвітіння і рожевого бутона, вдарили морози, що спричинило загибель генеративних органів у кісточкових культур (абрикос, персик, черешня, вишня). Потім морози 11 травня на більшій території країни довершили загибель уже зав’язі яблук, груш, квітів полуниці й інших плодових культур.

Аналіз усіх методів, що їх використовують садівники в боротьбі з приморозками, оприявнює такі висновки.

 1. Найефективніше вкривати насадження агроволокном (полуницю й окремі ягідні культури).
 2. У садах найдоцільніше мати вертикальне зрошення і накриття сіткою.
 3. Зрошувати або обприскувати треба до заморозків або під час зниження температури не чистою водою, а з додаванням препарату Дітан з подвійною нормою (4 кг/га).
 4. Після заморозків обов’язково треба вносити новітнє амінокислотне добриво Ізабіон у нормі 2–3 л/га або вносити його двічі — до заморозків і після — в нормі 2 л/га.

Це органічне добриво містить набір амінокислот (особливо вільних амінокислот, які починають діяти одразу). Ізабіон не просто покращує живлення культури, а й діє як стимулятор росту, є антистресантом для всієї рослини. Як показала практика 2017 року, у разі застосування препарату Ізабіон після приморозків маточка залишається живою. Якщо препарат вносити після цвітіння, то зав’язь майже не опадає. Вільні амінокислоти, які становлять 10 % діючої речовини Ізабіон, миттєво запускали окисно-відновні процеси ушкоджених рослин і так давали шанс урятувати врожай.

Улітку діяли інші стресові чинники — висока температура і брак вологи, а потім восени спостерігалася велика кількість опадів і затягнутий вегетативний ріст пагонів. Останній чинник спричинив низьку лежкість і нетривалий період зберігання плодів, до того ж велику їх кількість було уражено підшкірковою плямистістю. Застосування препарату Світч (1 кг/га) дозволило садівникам уникнути цих проблем. Препарат вносили за 7 днів до збирання яблук і груш. Крім покращення якості і подовження термінів зберігання плодів, це вплинуло також на непоширення в садах основних хвороб (парші, моніліозу) в осінній період.

Наприкінці сезону садівники обробили насадження препаратом Хорус та мідьвмісними препаратами. Для покращення зимостійкості плодових бруньок внесли листові азотні добрива, які, своєю чергою, будуть поживним елементом для бактерій, котрі розкладають листя (особливо пошкоджене паршею). Від морозобоїн штамбів і скелетних гілок слід побілити дерева вапном.

Першочергові роботи в садах ранньої весни 2018 року:

 • обрізання дерев з метою освітлення крони, видалення старих відплодоносних і пошкоджених хворобами пагонів, забезпечення оптимального навантаження майбутніми плодами врожаю;
 • внесення азотних добрив під крони дерев (аміачна селітра);
 •  полив садів для швидкої регенерації вегетативних і генеративних органів після зимових пошкоджень морозами.

Наступний крок — застосування інтегрованої системи захисту насаджень від хвороб і шкідників.

В останні роки розвиток грибних хвороб у саду став ранішим і починається ще до цвітіння. Істотні перепади між денними і нічними температурами, внаслідок яких утворюється роса, сприяють ранньому розвитку моніліозу. Зважаючи на те, що ранньої весни в разі обробки контактними фунгіцидами на рослині наступного дня утворюються великі незахищені ділянки (квітки, листки і пагони яблуні ростуть швидко), ранній захист яблуні слід базувати на системних препаратах, які мають трансламінарну дію і тривалий час захищають рослину.

Розвиток інфекційних хвороб починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження хвороби певний час розвивається приховано, без зовнішніх ознак, лише згодом на уражених органах або на всій рослині проявляються симптоми хвороби. Серед найпоширеніших і найнебезпечніших хвороб яблуні в Україні — парша, борошниста роса, моніліоз, альтернаріоз.

В умовах весни при великих перепадах між спекою вдень і холодними ночами у яблуневому саду надзвичайно ефективний системний фунгіцид Хорус. Призначений для застосування передусім у прохолодну погоду, він надійно захищає яблуню і під час коливання температур.

ХОРУС

Ципродиніл — діюча речовина, що входить до складу препарату Хорус®, — має унікальний механізм дії, забезпечує відсутність перехресної резистентності. Препарат має системні, захисні і лікувальні властивості, що робить його основним в економічно обґрунтованій системі захисту ягідників від плямистостей і сірої гнилі. Безсумнівні переваги Хорус проявляються за умови його застосування проти хвороб на початку сезону. Саме тому в системі боротьби з хворобами оптимальний термін застосування Хорус® — фаза утворення листка та на початку цвітіння. Низькі температури повітря під час обробки або в наступні дні не впливають на активність Хорус.

СКОР

Фунгіцид Скор показує добру ефективність у захисті від парші і плямистостей, зокрема від альтернаріозу і філостікозу. Скор має найбільший серед фунгіцидів лікувальний ефект проти парші (до 5 днів). Також одна з найефективніших бакових сумішей — це Хорус і Скор.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

- Найнадійніший і найефективніший фунгіцид з хімічного класу триазолів для захисту від важливих хвороб плодових культур.

- Широкий період застосування (малиновий бутон, початок цвітіння, цвітіння, зав’язування і ріст плодів).

- Низька норма витрати (0,15–0,2 л/га).

- Швидке проникнення в тканини рослини (не змивається дощем через дві години після обприскування).

- Повна відсутність фітотоксичності для різних фенофаз яблуні.

- Відсутність перехресної резистентності з фунгіцидами інших хімічних класів.

- Покращує якість продукції, збільшує кількість плодових утворень.

Рекомендується серія обробок фунгіцидом Скор або чергування з препаратами інших хімічних груп.

ЦИДЕЛІ ТОП

Для ефективного захисту яблуні від парші, борошнистої роси, альтернаріозу і моніліозу у фазі цвітіння слід застосовувати препарат компанії «Сингента» Циделі™ Топ 140 DC, КД — фунгіцид з новою діючою речовиною для професійних виробників плодових культур. Це інноваційно новий клас фунгіцидів, широкий спектр дії, лікувальні властивості, подовжений захисний ефект, потужна трансламінарна дія. Ще цей препарат високоефективний у захисті від борошнистої роси у фазі «плід–ліщина».

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

 • Найкращий системний препарат для захисту яблуні від борошнистої роси з лікувальним ефектом.
 • Препарат одночасно захищає від борошнистої роси та від парші, альтернаріозу, кладоспоріозу й інших видів плямистостей.
 • Препарату властива газова фаза (до 4 см від місця потрапляння краплі).
 • Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30–40 днів).
 • Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності.
 • Стійкість до змивання дощем і високих температур.

Циделі Топ — надійний засіб запобігання резистентності до основних хвороб (різновидів справжньої борошнистої роси) завдяки двом активним речовинам з різних класів з різними механізмами дії у складу препарату.

Спектр активності:

• Борошниста роса (Podosphaera leucotricha, Sphaerotheca pannosa)

• Парша (Venturia inaequalis, Venturia pirina)

• Альтернаріоз (Alternaria spp.)

Час застосування: рекомендується включити в систему захисту плодових культур у період одночасного розвитку борошнистої роси і парші (у фазі цвітіння й особливо в період закладки і диференціації плодових бруньок — фази «плід-ліщина» і «грецький горіх»).

ТОПАЗ

Одна з найбільш шкодочинних хвороб на плодових культурах в Україні — борошниста роса. Хвороба проявляється у вигляді борошнистого нальоту на листках і черешках, який складається з грибниці і спороношення. Пізніше листки скручуються, зовнішній їх край стає бронзово-рожевим. Уражені ягоди ніби обсипано білим порошком, вони призупиняють ріст і можуть засохнути. Збудник хвороби зимує на рослинних рештках і уражених частинах рослин. При перших проявах ураження рослин хворобою слід застосувати препарат компанії «Сингента» Топаз 100 ЕС, к. е.

Завдяки системній дії препарату Топаз діюча речовина переміщується по рослині акропетально, трансламінарно і базипетально. За рахунок швидкого засвоєння рослиною (30 хв.) і системної дії Топаз має виражений стоп-ефект і лікувальні властивості, навіть якщо зараження відбулося за три дні до внесення препарату.

АКТАРА

Навесні більшість шкідників починають активно живитися бруньками і молодими листочками, пригнічуючи розвиток рослин. Для забезпечення боротьби проти личинок травневого хруща в крапельне зрошення слід внести препарат Актара (3 кг/га).

Крім того, Актара (0,15 кг/га) та ще препарат Енжіо (0,18 л/га) успішно застосовують у фазі рожевого бутона проти різних видів довгоносиків (квіткоїда й ін.).

КОНТРОЛЬ ЛУСКОКРИЛИХ

Зимує догодована гусінь на штамбах дерев, скелетних гілках, під старою корою, в тарі, а також у ґрунті на глибині до 3 см біля кореневої шийки, під рослинними рештками або в смітті. Розвиток навесні починається при досягненні середньодобової температури +10 °С (поріг розвитку), відбувається в місцях зимівлі і зумовлений проходженням передлялечкових стадій. Період формування лялечок може розтягнутися на 1,5–2 місяці, відповідно і літ, і відродження личинок першого покоління відбуватиметься більше як 2 місяці. Плоди повинні мати інсектицид на своїй поверхні протягом усього цього часу. Тому при виборі системи захисту слід враховувати тривалість дії препарату і розрахувати кількість обробок.

Літ метеликів починається в період цвітіння яблуні, досягаючи максимуму через 2–3 тижні, в період формування зав’язі. Приблизна сума ефективних температур на початок льоту становить 90–110 °С, а масовий літ починається при досягненні суми ефективних температур 150–170 °С. Метелики ведуть сутінковий спосіб життя і найактивніші о 19–24 год. Це слід враховувати при моніторингу метеликів за допомогою феромонних пасток. Інтенсивність лову залежить від температури, а саме ввечері в цей період можуть бути різкі спади температури, тому вилов може не відповідати інтенсивності льоту.

Самки відкладають яйця поодиноко на плоди, обидва боки листка, а також на кору молодих паростків і гілок. Молода гусінь перебуває на поверхні лише 2–3 години, вибирає місце для вгризання у плід, попередньо обплітаючи це місце павутинням. Після потрапляння в плід знищити личинку неможливо, тому обробку інсектицидами слід проводити перед відродженням гусені. Для окремих препаратів з гормональною дією найкраще обробляти ними в період масового відкладання яєць, так щоб яйце відкладалося на поверхню з препаратом. Щоб запобігти пошкодженню плодів, слід дотримуватися таких правил.

 • Вчасно проводити обробку — до відродження гусениць, бо гусінь доступна для дії інсектициду лише 2–3 години після відродження.
 • Плоди повинні бути токсичні для гусені протягом усього періоду шкодочинності (приблизно до середини серпня). Це зумовлено періодом тривалого льоту і здатністю гусені пошкоджувати два плоди.
 • З огляду на попередній пункт треба ретельно розраховувати кількість обробок, зважаючи на реальну пряму тривалість дії інсектициду. Наприклад, якщо обрано піретроїд, слід розуміти, що обприскування мають відбуватися кожні 3–4 дні, інакше запобігти пошкодженню плодів буде неможливо, особливо при великій чисельності популяції та в періоди епізоотій.
 • Найбільш шкодочинне і найчисельніше перше покоління, тому на ньому треба зосередити основні зусилля, тоді від наступного покоління буде набагато менше проблем.
 • Розвиток і шкодочинність плодожерки закінчується в середині серпня.

Компанія «Сингента» пропонує садівникам великий вибір інсектицидних препаратів від лускокрилих шкідників. Дуже добрий ефект дає комплексне застосування препаратів Люфокс, Ампліго, Воліам Флексі і Проклейм завдяки тому, що в основі їх сполуки різних хімічних груп і шкідники не формують резистентності до цього комплексу.

Інсектицид Люфокс, якому властиві овіцидна і ларвіцидна дії (знищення яєць і гусениць), добре тримається на поверхні листка і має стерилянтний ефект. Фахівці рекомендують застосовувати його проти найшкідливішого покоління плодожерки — першого. Добрий ефект препарат дає і в разі розтягнутого льоту метеликів, а якщо в саду є кліщі, їм теж стане на перешкоді інгібітор хітину люфенурон, який міститься в препараті. При високих температурах для захисту яблуні від плодожерки і листовійки слід застосовувати інсектицид Проклейм, який проникає у тканини листка і не втрачає ефективності навіть у спеку. Препарат Воліам Флексі дасть добрий ефект у садах, де, крім плодожерки й інших лускокрилих, шкодять ще й попелиця, букарка, казарка, совки і довгоносики. Його радять застосовувати проти другого покоління плодожерки.

Компанія «Сингента» презентує новітній препарат ЛІРУМ — інсекто-акарицид для одночасного захисту яблуні від лускокрилих шкідників (плодожерки), кліщів, трипсів, листоблішок, мінуючої молі і попелиць.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

• Унікальний продукт, який поєднує властивості інсектициду й акарициду.

• Трансламінарна дія: повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин, завдяки цьому ефективність не залежить від високих температур і дощу.

• Ефективно контролює лускокрилих, усі види кліщів, мінерів, трипсів і медяниць.

• Високоефективний при будь-яких, зокрема високих (понад +35 °С), температурах.

• Забезпечує подовжений захист рослини (ефективний проти личинок, які відродилися з оброблених яєць).

• Швидко зупиняє живлення шкідників, має тривалу захисну дію — 20 днів.

• Не має фітотоксичності на чутливих культурах і сортах, не утворює на плодах «сітку».

• Комбінація двох діючих речовин неперевершено контролює всі види сисних і листогризучих шкідників.

Терміни застосування

Лірум має унікальне вікно для застосування проти яблуневої плодожерки і кліщів одночасно. Обробку можна проводити від початку масового льоту метеликів плодожерки (овіцидна дія) до початку відродження личинок із яєць (ові-ларвіцидна і ларвіцидна дія) — після цвітіння, коли препарат одночасно знищує кліщів (павутинних і кліща Шлехтендаля), медяницю, нижньобічну мінуючу міль та ще побічно впливає на попелиць.

Оптимальний період внесення препарату для уникнення ризику пошкодження плодів плодожеркою і знищення кліщів, листоблішок та інших шкідників — період масового відкладання яєць плодожерки другого покоління, що збігається з максимальною чисельністю кліщів на яблуні (червень, липень).