Захист садів кісточкових культур від хвороб та шкідників

Cпеціальні культури

В. В. ВОЄВОДІН, кандидат с.-г. наук, експерт компанії «Сингента»

Пріоритетним напрямом сучасного розвитку плодівництва в Україні є впровадження інтегрованого захисту рослин. У нинішніх умовах інтенсифікації виробництва плодів  в інтегрованих системах захисту домінуючим вважається хімічний метод, оскільки він є і порівняно простим у застосуванні, і достатньо ефективним. Завдяки високотехнологічним розробкам світового рівня та широкій лінійці засобів захисту яблуні компанія «Сингента» пропонує садівникам комплексну програму професійного захисту садів, яка буде ефективною на всіх етапах розвитку рослини.

Розвиток інфекційних захворювань починається з ураження рослин збудником хвороби, безпосередньо після цього розвиток останньої протягом деякого періоду протікає приховано, без зовнішніх ознак, лише через деякий час на уражених органах або на всій рослині проявляються симптоми захворювання.

До основних хвороб кісточкових культур належать:

• борошниста роса персика (Sphaerotheca pannosa Lev. f. persicae Woronnich);

• моніліоз кісточкових культур при пошкодженні квітів та плодів (Monilia fructigena Pers.,М. сіnеrеа Bonord. f. mali Worm.);

• клястероспоріоз кісточкових при пошкодженні листя і плодів (Clasterosporium carpophilum Aderh.);

• кучерявість листя персика (Taphrina deformans Tul.);

• полістигмоз сливи (Polystigma rubrum Sacc.);

• кокомікоз вишні й черешні (Coccomyces hiemalis Higg.);

• різні види гнилі та ін.

При проведенні багаторічних досліджень, які проходили по всьому світі, в тому числі й в Україні, найкраща ефективність фунгіциду ХОРУС® проти  комплексу хвороб спостерігалася на початку вегетаційного періоду.

ХОРУС®  забезпечує захист від клястероспоріозу, кокомікозу, борошнистої роси та монілії. Оптимальним для застосування фунгіциду ХОРУС® є період від фази  рожевого бутона і до цвітіння.

ХОРУС® має унікальний механізм дії, забезпечує відсутність перехресної резистентності. Препарат має системні, захисні й лікувальні властивості, що робить його основним в економічно обґрунтованій системі захисту ягідників від плямистостей і сірої гнилі. Безсумнівні переваги Хорус® проявляються за умови його застосування проти хвороб на початку сезону. Саме тому в системі боротьби з хворобами оптимальний термін застосування Хорус® — це фаза утворення листка й на початку цвітіння. Низькі температури під час обробки або в наступні дні не впливають на активність Хорус®.

Під час активного ураження клястероспоріозом, кокомікозом та іншими плямистостями потрібно застосовувати СКОР® — найкращий системний препарат для захисту садів, діючою речовиною якого є дифеноконазол (250 г/л). Під час обприскування СКОР® поглинається листками, має захисну та лікувальну дії. За умови використання препарату з профілактичною метою тривалість дії становить 6–7, а з лікувальною 4–5 днів. СКОР® використовується не тільки проти парші, а й проти борошнистої роси, альтернаріозу, кучерявості листя персика. Окрім захисної дії, препарат позитивно впливає на рослину (збільшує площу листкової поверхні, довжину пагонів та їх облиствленість), забезпечує закладання врожаю на майбутній рік.

Знищує гусінь при відродженні з яйця

Завдяки системній дії СКОР® спричинює стоп-ефект — зупиняє та лікує вже пошкоджені ділянки листя і плодів.

ПЕРЕВАГИ ФУНГІЦИДУ СКОР®

• Найнадійніший і найефективніший фунгіцид із хімічного класу триазолів для захисту від основних хвороб плодових культур.

• Широкий період застосування (рожевий бутон, початок цвітіння, цвітіння, зав’язування і ріст плодів).

• Швидке проникнення в тканини рослини (не змивається дощем через дві години після обприскування).

• Повна відсутність фітотоксичності для різних фенофаз яблуні.

• Відсутність перехресної резистентності з фунгіцидами інших хімічних класів.

• Поліпшує якість продукції, збільшує кількість плодових утворень.

• Низька норма витрати (0,15–0,2 л/га).

Прекрасні результати в боротьбі проти кучерявості листя персика демонструє застосування після цвітіння бакової суміші препаратів СКОР® і ХОРУС®. Поєднання цих двох фунгіцидів із різними механізмами дії унеможливлює прояви резистентності та спричинює ефект синергії в боротьбі проти основних хвороб яблуні.

У найвідповідальніший період розвитку яблуні — фазу цвітіння — компанія «Сингента» пропонує використовувати новий інноваційний фунгіцид ЦИДЕЛІ™ ТОП. Для ефективного захисту від клястероспоріозу, кокомікозу, кучерявості листя персика, борошнистої роси і моніліозу у фазу цвітіння слід застосовувати препарат компанії «Сингента» Циделі™ Топ 140 DC, к. д. — фунгіцид з новою діючою речовиною для професійних виробників плодових культур. Це інноваційний клас фунгіцидів з широким спектром дії, лікувальними властивостями, подовженим захисним ефектом і потужною трансламінарною дією.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

- Препарат одночасно захищає від борошнистої роси і парші, альтернаріозу, кладоспоріозу й інших видів плямистостей.

- Препарату властива газова фаза (до 4 см від місця потрапляння краплі).

- Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30–40 днів).

- Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності.

- Стійкість до змивання дощем і високих температур.

Циделі™ Топ — надійний засіб запобігання резистентності до основних хвороб (різновидів справжньої борошнистої роси) завдяки двом активним речовинам із різних класів з різними механізмами дії.

ТОПАЗ

Одна з найшкодочинніших хвороб на плодових культурах в Україні — борошниста роса. Її збудник зимує на рослинних рештках і уражених частинах рослин. При перших проявах ураження хворобою слід застосувати препарат компанії «Сингента» Топаз 100 ЕС, к. е. Завдяки системній дії цього препарату діюча речовина переміщується по рослині акропетально, трансламінарно і базипетально. Через швидке засвоєння рослиною (30 хв) і системну дію Топаз має виражений стоп-ефект і лікувальні властивості, навіть якщо зараження відбулося за три дні до внесення препарату.

Серед основних хвороб, які завдають значної шкоди під час дозрівання плодів та ягід, — моніліоз  кісточкових культур та різні види гнилей і хвороби плодів  під час зберігання у сховищах. Для ефективної боротьби з хворобами кісточкових культур (моніліозом, альтернаріозом, сизою пліснявою, фузаріозною гниллю, сірою гниллю) та захворюваннями плодів під час їх зберігання важливо провести хімічну обробку препаратом СВІТЧ® компанії «Сингента». Це двокомпонентний фунгіцид контактно-проникної дії. Діючими речовинами препарату СВІТЧ® є ципродиніл (375 г/л) та флудиоксоніл (250 г/л), які мають короткий період очікування (7–20 днів). Норма витрати цього фунгіциду становить 0,75–1,0 кг/га. Препарат високоефективний для захисту рослин за різного інфекційного навантаження, а також за низьких температур. СВІТЧ® швидко поглинається рослиною, не змивається дощем, не фітотоксичний, діє проти зимуючих стадій збудників хвороб. Обприскування препаратом проводять у період вегетації й до збору врожаю. СВІТЧ® має неперевершену лікувальну дію щодо захисту плодів від механічних пошкоджень і граду в поєднанні з амінокислотним мікродобривом ІЗАБІОН.

БОРОТЬБА ЗІ ШКІДНИКАМИ В САДУ ПОЧИНАЄТЬСЯ РАНО НАВЕСНІ.

АКТАРА

Навесні більшість шкідників починають активно живитися бруньками і молодими листочками, пригнічуючи розвиток рослин. Для забезпечення боротьби проти личинок травневого хруща в крапельне зрошення слід внести препарат Актара (3 кг/га). Крім того, інсектициди Актара (0,15 кг/га) й Енжіо (0,18 л/га) успішно застосовують у фазу рожевого бутона проти різних видів довгоносиків (квіткоїда й ін.).

Під час вегетаційного періоду значної  шкоди завдають   лускокрилі шкідники (яблунева, сливова й східна плодожерки,  листовійки, совки). Пошкодження плодів і ягід лускокрилими шкідниками призводить до істотного зниження товарності та якості продукції.

Боротьба з цими шкідниками складна, оскільки їх розвиток, як правило, відбувається в умовах, коли діючі речовини  пестицидів не забезпечують максимальної ефективності, зокрема за дуже високих температур, та мали короткий термін очікування після чого, можна продукцію реалізувати споживачам. Крім того, личинки лускокрилих шкідників розвиваються і харчуються на рослинах у важкодоступних місцях — на нижньому боці листків або всередині плодів. З огляду на це компанія  «Сингента»  пропонує новітній інсектицид ПРОКЛЕЙМ — неперевершений за ефективністю в спекотну погоду. Перевагою ПРОКЛЕЙМ™ є його дія на яйця шкідників у період їх відродження. Це значно розширює термін застосування препарату — від стадії яйця до початку заляльковування, включаючи всі стадії розвитку личинок. Проте найкращий ефект проти лускокрилих досягається при використанні препарату в період, коли шкідник знаходиться в фазі початок відродження гусениць — гусениці молодших віків.

ПРОКЛЕЙМ™ є безпечним для більшості корисної ентомофауни. Після повного проникнення препарату через поверхню листка його вплив на корисних комах мінімальний, тому часто за кордоном ПРОКЛЕЙМ™ суміщають з використанням біометоду в інтегрованих системах захисту.

Подвійний вплив СВІТЧ® на патоген

Ще однією важливою особливістю препарату ПРОКЛЕЙМ™ є короткий термін очікування.  Після використання препарату в садах і на виноградниках  продукцію дозволяється вживати вже через 14 днів після останньої обробки.

Для боротьби з вишневою мухою високі результати показує застосування препарату Актеллік під час її вильоту, а потім через  7–10 днів потрібно внести препарат Проклейм.