Захист грецького горіха й фундука від шкідників та хвороб

Cпеціальні культури

В. В. Воєводін, канд. с.-г. наук, експерт компанії Сингента

В останні роки в Україні найбільше закладають садових насаджень горіхоплідних культур, насамперед грецького горіха й фундука. З’являються нові насадження різних сортопідщепних комбінацій вітчизняної селекції та завезених із країн Європи й Америки. Разом з останніми завозяться нові хвороби, як вірусного, так і грибкового походження. У великих масивах насаджень хвороби щороку прогресують, а шкідники невпинно поширюються.

В Україні листки, плоди, гілки і штамб грецького горіха та фундука пошкоджують і уражують близько 50 видів шкідників і хвороб. Серед хвороб найбільшу небезпеку становлять плямистості (чорна й бура, або марсоніоз), гриби меланколій, фома, діатріпс, рак штамба (призводить до всихання гілок і штамба), гнилі деревини — біла (викликає несправжній трутовик), жовта (утворюється внаслідок ураження справжнім трутовиком і лускатою губкою) та червоно-бура (утворюється від ураження дерева сірчано-жовтою губкою), бактеріальні хвороби плодів, кореневий рак дерев. Плямистість плодів грецького горіха ушкоджує листя й плоди, спричиняючи загибель листків та опадання недозрілих плодів. Пошкодження проявляються у вигляді бурих або сіро-бурих плям різної форми.

Серед шкідників, які пошкоджують дерева і плоди грецького горіха й фундука, — горіхова і яблунева плодожерки, горіхова міль, галовий і бородавчастий кліщі, тлі, ліщиновий довгоносик. Молодим деревам загрожують личинки травневого хруща.

Найнебезпечніша хвороба в Україні і світі — бактеріоз, або бактеріальний опік горіха (Xanthоmonаs cаmpestris px juglandis). Вона пошкоджує всю надземну частину дерева: спочатку на листі утворюються чорні плями, які згодом зливаються, і листя опадає. Пошкоджені плоди теж опадають, а дерева стають ослабленими. Це призводить до засихання дерев улітку та пошкодження взимку морозами.

   

Лікування бактеріального опіку досить складне і часто неефективне. Насамперед треба, щоб дерева були здоровими протягом усього вегетаційного сезону. Це стосується і агротехніки (зрошення, мінеральне живлення, обрізка), і захисту від шкідників та хвороб. Система захисту від хвороб і шкідників має бути надійною та задовольняти всі вимоги до експорту плодів грецького горіха й фундука.

При посадці дерев у лунку слід внести препарати Форс ® або Актара ®. Якщо є краплинне зрошення, то можна разом із поливною водою внести препарат Актара ® (краще навесні).

Дерева слід починати обробляти рано навесні, використовуючи препарати на основі міді. Протягом вегетації мідьвмісні препарати треба внести 3–4 рази. Найефективніший препарат на основі міді — Пергадо ®, до складу якого, крім міді, входить системна діюча речовина мандіпропамід, що дозволяє Пергадо ® проникати в епідерміс листя і надовго затримуватись, лікуючи рослину.

Потім застосовують сірку (Тіовіт Джет ®), яка також пригнічує розвиток кліщів. З появою перших листочків садівники обробляють дерева препаратом Хорус ®, який однаково добре працює і в прохолодну погоду, і протягом усієї вегетації.

Після цвітіння і коли на рослині вже на третину сформовано листовий апарат, дерева обробляють фунгіцидом Скор ®. Після зав’язування плодів горіхові насадження слід обробити новітнім препаратом Циделі ™ Топ, який швидко й надійно проникає у восковий шар листя горіха, має лікувальну і подовжену захисну дію. Часто цвітіння жіночих і чоловічих генеративних органів у горіхових дерев не збігається, тому в період цвітіння жіночих квітів треба внести амінокислотне добриво Ізабіон ®.

Проти лускокрилих шкідників, літ яких починається наприкінці травня — на початку червня обробку слід проводити на початку льоту метеликів. Якщо на одну феромонну пастку ловиться більше ніж п’ять метеликів, це сигналізує про необхідність ужити захисних заходів. Для цього є швидкодіючі препарати, зокрема Люфокс ®, Матч ® та інші. Якщо рослину обробити таким продуктом, він контактним шляхом потрапить на яйце і через блокування синтезу хітину з яйця не відродиться личинка. Наступні обробки слід проводити препаратом Проклейм ®, який вносять на початку відродження плодожерки. Проклейм ® ефективний проти горіхової молі й гусені американського білого метелика.

Ефективні результати в боротьбі з кліщами демонструє препарат Вертимек ®, який проникає в листок і створює там резервуари, що дає змогу боротися зі шкідниками на спідньому боці листя та в інших важкодоступних місцях.

Найбільшої шкоди насадженням фундука і якості горіхів завдає ліщиновий довгоносик. Шкодочинність його за період вегетації проявляється тричі: у період живлення на бруньках, листі, плодах різних порід до початку розвитку насіннєвого зачатку фундука; при додатковому живленні жуків на рослинах фундука; при пошкодженні горіхів личинкою, яка розвивається всередині. Для боротьби з довгоносиком найкраще брати препарат Енжіо ® або Карате ® Зеон.

Плоди грецького горіха і фундука містять олії, у яких можуть розчинятися і довго утримуватися фосфорорганічні інсектициди, тому обприскувати дерева ними небажано.

Листова поверхня горіхових дерев чимала, а самі листки товсті і з потужним восковим нальотом, тому норми використання препаратів треба збільшувати на 25–30 % порівняно з обробкою інших плодових дерев.