Якісний виноград без ушкоджень гроновою листовійкою

Cпеціальні культури

Дмитро Тимошенко, технічний менеджер, ТОВ «Сингента»

Гронова листовійка — найпоширеніший і найнебезпечніший шкідник при вирощуванні винограду. В Україні шкідник розвивається в трьох поколіннях. Свою шкодочинну дію гронова листовійка починає в період бутонізації винограду, при цьому одна гусениця за час розвитку може пошкодити до 40–60 бутонів, квітів і плодів, які зав’язалися. Однак ще більшої шкоди завдає шкідник у період дозрівання винограду, і хоча гусениці не з’їдають значної кількості ягід, вони відкривають ворота для хвороботворних грибів, особливо сірої гнилі. При проведенні захисних заходів проти гронової листовійки слід враховувати, що найбільш шкідливими та небезпечними, а також життєздатними та агресивними є гусениці першого покоління, тобто які відроджуються першими, і, оскільки в цей час маса суцвіть незначна, вони можуть знищити 25–35 % квіток на заселених суцвіттях; друге покоління знищує близько 5 % ягід, а третє — біля 2 % ягід, що дозрівають.

Календарні строки льоту метеликів залежать від погодних умов та визначаються за допомогою феромонних пасток. Сигналом до використання Люфокс ® є початок льоту самців гронової листовійки. Він вираховується за стабільним їх потраплянням до феромонної пастки (10 шт. протягом 5 днів). При значній кількості шкідника використовують бакову суміш Карате ® Зеон 0,2 л/га і Люфокс ® 1,0 л/га, адже за даними науковців, у природі співвідношення самці — самки становить приблизно 50/50. До того ж застосування такої суміші забезпечує швидке знищення гусениць шкідника, які вже відродилися, та триваліший захист завдяки інсектициду Люфокс ®. Завдяки двом механізмам дії період захисної дії інсектициду Люфокс ® може сягати до 20 днів. Таким чином, однократне використання препарату забезпечує захист ягід винограду протягом періоду, рівного двом обробкам іншими препаратами. Люфокс ® має стабільно високу ефективність, яка не залежить від високих температур, ультрафіолету та дощу. Препарат не токсичний для імаго корисної ентомофауни, використовується в антирезистентних програмах і має побічну дію на сисних шкідників (несправжніх щитівок, трипсів, кліщів).


Агроном Марінов Владислав проводить моніторинг льоту гронової листовійки (Одеська обл.).

При подовженому льоті гронової листовійки першого покоління через погодні умови необхідно використовувати Проклейм ® 0,4 кг/га. Оптимальним періодом для застосування Люфокс ® є початок масового льоту — відродження личинок, а Проклейм ® — яйце — відродження гусениць.

Проти другого покоління використовується Воліам ® Флексі 0,5 л/га, обробіток проводиться також за даними феромонного моніторингу. Можливе одноразове внесення Воліам ® Флексі (початок відродження гусениць), але лише за умови ефективного контролю першого покоління.


Гусениця гронової листовійки та пошкодження.

Наступні літні обробки слід здійснювати новітнім препаратом Проклейм ®.

Проклейм ® ефективний проти всіх лускокрилих шкідників відкрито- та прихованоживучих. Вирізняється прямою овіцидністю: при потраплянні на яйцекладку проникає через оболонку яйця і личинка гине, не виходячи з нього, або отримує летальну дозу в момент прогризання хоріона яйця. Повністю проникає в рослинні тканини протягом 2 год після обробки: утворює резервуари, які містять діючу речовину. Завдяки цьому ефективність не залежить від високих температур і дощу та забезпечує захист до 15 діб. Інсектицид має короткий термін очікування — для яблуні та винограду 14 днів. Препарат сумісний з біозахистом — безпечний для ентомофагів через 5–24 год після обприскування. На винограді Проклейм ® високоефективний проти будь-якого з поколінь гронової листовійки та має три цінні властивості: ефективність за екстремально високих температур, короткий термін очікування (14 днів) та додатково високу ефективність проти бавовникової совки. Всі три властивості вкрай необхідні в другій половині вегетації винограду під час його достигання. До переваг інсектициду слід віднести швидке проникнення всередину листка і здатність залишатися в ньому, що забезпечує тривалість захисту та його екологічність. Інсектицид здатний контролювати розвиток більше ніж 40 видів лускокрилих комах та частини видів трипсів, серед яких західний квітковий.

Люфокс ® — це комбінований інсектицид, дві діючі речовини якого діють на метаморфоз комахи і біосинтез хітину. Одна з діючих речовин препарату феноксикарб при обробці на стадії яйця у комах призводить до порушення ембріонального розвитку та загибелі ембріону в яйці. Овіцидний ефект посилюється, якщо обприскування проводити в період початку відкладання яєць, тобто самки повинні відкласти яйця на вже оброблену поверхню рослини. Оптимальний строк обприскування збігається з періодом початку льоту самців гронової листовійки і встановлюється за допомогою феромонних пасток. Дотримання строків обприскування дозволяє знищити шкідників до того, як вони завдадуть шкоди. Крім прямого ефекту на комаху, феноксикарб спричинює зниження плодючості самок плодожерки в наступних поколіннях. Люфенурон — друга діюча речовина Люфокс ® — є інгібітором біосинтезу хітину (основної речовини, яка утворює кутикулу) комахи під час линьки, порушуючи утворення нової кутикули. Гусениці гинуть у момент відродження з яєць або під час линьки — переходу від личинки одного покоління до іншого.