Україна

You are here

Share page with AddThis

Виклики сезону та підготовка саду до зими

Cпеціальні культури
15.10.2019

Володимир Воєводін, канд. с.-г. наук, експерт компанії «Сингента»


Закінчується вегетаційний сезон 2019 року. Чим він запам’ятався? Насамперед ранньою і затяжною весною, довгим періодом цвітіння плодових дерев та інтенсивним розвитком хвороб (парша, моніліоз).

Найнебезпечнішим періодом для інфікування плодових дерев грибними хворобами було цвітіння. У цю фенофазу слід було обробити сад комплексним препаратом Циделі Топ ®, дієвим проти парші, борошнистої роси, альтернаріозу, філостикозу й моніліозу. Цвітіння 2019 року тривало близько двох тижнів, тому знадобилося два внесення Циделі Топ ® та бакової суміші Скор ® + Хорус ®.

Під час цвітіння плодових важливо застосувати біологічне добриво Ізабіон ®, у якому міститься 10 % вільних амінокислот. Це покращує проростання пилкової трубки й зав’язування плодів. Завдяки вільним амінокислотам, які рослина засвоює миттєво, Ізабіон ® має потужну антистресову дію й рекомендований для ліквідації впливу приморозків, якщо температура в саду знижувалася до –1...3 °C. Обробляють добривом одразу після приморозків. Неперевершену дію Ізабіон ® продемонстрував у господарстві «Вікторія» в Одеській області, коли під час цвітіння черешні нічні приморозки були до –7 °С. Препарат внесли після заморозків, результат — близько 30 % квітів було врятовано.

Від початку вегетації і до фенофази «плід грецький горіх» у яблуні відбувається інтенсивний ріст. Фунгіцидний захист саду в цей період слід базувати на системних препаратах (Хорус ®, Скор ®, Циделі Топ ®, Топаз ®), які мають лікувальну дію й поширюються в зеленій тканині трансламінарно (ростуть разом із листком). Якщо зробити навпаки і застосовувати контактні засоби, то листова поверхня стрімко наростатиме й оголюватиметься (20 % за 2 дні, 50 % за 4 дні), а сад потребуватиме частих обробок. Як правило, регулярне внесення контактних препаратів порушують затяжні дощі, які в цьому сезоні були інтенсивними від середини травня до третьої декади червня. У цей період у кращих господарствах України обробки проводили через три дні, застосовуючи контактні й системні препарати. Коли випадає дощ більше як 10 мм, слід одразу проводити обприскування. Найкраще застосовувати препарати з вмістом дифеноконазолу (Скор ® або Циделі Топ ®), який має лікувальну дію.

Кісточкові культури дуже пошкоджував моніліоз, особливо в період цвітіння. Внесення препаратів Хорус ® і Світч ® забезпечило боротьбу проти моніліозу. А бакова суміш препаратів Скор ®+ Хорус ® одразу після цвітіння не дала проявитися кучерявості листя персика. При дозріванні кісточкових порід (черешня, абрикос, персик) та ягідних (суниця, лохина) внесення препарату Світч ® за 7 днів до збирання забезпечило якість плодів і ягід для зберігання і транспортування.

У 2019 вегетативному році тривав інтенсивний літ плодожерки, при цьому не було чіткої грані між поколіннями. У феромонні пастки за одну ніч потрапляло від 20 до 70 самців плодожерки. Лускокрилих і плодожерок контролювали за допомогою препаратів Люфокс ®, Матч ®, Ампліго ®, Воліам Флексі ®, Проклейм ®.

 

Новий продукт, який вийшов на ринок у березні 2019 року — інсекто-акарицид Лірум ® — поєднує дві діючі речовини — абамектин і циантраніліпрол. Завдяки цьому дія препарату комплексна і він надзвичайно ефективний у захисті від плодожерки, молі й медяниці, дієвий для захисту від кліща, від попелиць і трипсів. Лірум ® має овіцидну, ларвіцидну й ові-ларвіцидну дію, на яблуні його рекомендують вносити для знищення другого покоління плодожерки, що збігається в часі з інтенсивним розвитком рослиноїдних кліщів. Неперевершену дію Лірум ® продемонстрував на груші проти медяниці.

Захист від вишневої мухи проводили препаратом Актеллік ® у 2–3-й декаді травня (виліт мухи), потім за допомогою Проклейм ® проводили зачистку від шкідника, а в середніх і пізніх сортів вносили раз-двічі Проклейм ®. Діюча речовина препарату — емамектин бензоат (група авермектинів), період очікування після його внесення — лише 14 днів. Унікальність препарату полягає в тому, що Проклейм ® дістає личинку вишневої мухи навіть у плоді.

Тепер що треба зробити для підготовки саду до зимових умов. Насамперед слід вчасно завершити збирання врожаю (за 2–3 тижні до початку заморозків). Обробити препаратом Хорус ® по вегетуючому листі та внести по листу азотні добрива. Після листопада обробити мідьвмісними препаратами.

   

Слід відзначити, що висока морозостійкість дерев досягається протягом усього сезону й особливо в другій половині вегетації. Накопичення у здоровому листі цукрів та їх відплив у кореневу систему забезпечує кращу зимівлю дерев, менше ушкодження камбію і генеративних органів. Дерева із затягнутим осіннім ростом дужче пошкоджуються морозобоїнами, ніж ті, які вчасно вступили в зимовий період (скинули листя). Для цього треба заздалегідь вимкнути полив та припинити внесення азотних добрив у ґрунт.

Дерева осінніх сортів менше пошкоджуються, ніж зимових і особливо пізньозимових сортів. На зимостійкість генеративних органів впливає захист садів від шкідників і хвороб (особливо пошкодження борошнистою росою під час закладки й диференціації плодових бруньок). Пошкоджений лист менше продукує фотосинтез і накопичення сухих речовин, що викликає збільшення вільної води в клітинах та зниження морозостійкості рослин.