Товарне яблуко без ушкоджень лускокрилими шкідниками

Cпеціальні культури

Олександр Тодосійчук, менеджер з продажів компанії «Сингента»

Дмитро Тимошенко, технічний менеджер компанії «Сингента»

Боротьба з лускокрилими шкідниками — це найбільш важлива складова інсектицидного захисту в інтенсивному садівництві. Найшкодочиннішими з цього класу шкідників є яблунева плодожерка (лат. Cydia pomonella). Невміла боротьба з нею може призвести до втрат урожаю на рівні 90–100 %. Ціна помилки є дуже високою, тому ризикувати не потрібно, а слід грамотно та ефективно підходити до боротьби.

Практично успішна боротьба з яблуневою плодожеркою базується на 3 основних принципах:

  • Розуміння біології шкідника
  • Вчасний та ефективний моніторинг
  • Правильно підібрані препарати

Саме розуміння та уміле впровадження цих принципів у ваших садах дозволить не тільки повністю побороти яблуневу плодожерку, а й дасть можливість ефективно та правильно будувати інсектицидний захист.

Отже, розпочнемо з біології шкідника.

Яблунева плодожерка зимує у вигляді дорослих гусеней під опалим листям та в тріщинах кори. Залежно від регіону України та погодних умов, що складаються в конкретний рік, може розвиватися до 3 поколінь. Тривалість розвитку одного покоління від 4 до 6 тижнів, залежно від погодних умов. Літ метеликів розпочинається з середини травня. Яйцекладка відбувається за спокійної погоди при температурі більше ніж +15,6 ⁰С вночі.

Ефективний моніторинг передбачає не лише безпосередню постійну присутність у саду, а й правильне використання феромонних пасток, які дають можливість визначити, коли потрібно проводити обробки. Також моніторинг шляхом встановлення феромонних пасток дозволяє ефективно підбирати та застосовувати препарати, тим самим підвищуючи ефективність обробок.

Коли ж потрібно розпочинати використовувати феромонні пастки?

Пастки потрібно розвішувати, зважаючи на біологію шкідника, в нашому випадку це, як зазначалося вище, середина травня, коли розпочинається масовий літ метеликів.

Для того щоб моніторинг пасток був максимально достовірним, дотримуйтеся кількох простих правил:

  • 1 феромонна пастка = 5 га саду.
  • Не встановлюйте пастку на крайньому ряду чи дереві. Робіть це всередині ряду та ділянки, так показники будуть найбільш точні.
  • Під час встановлення стікера з феромоном у пастку не торкайтеся його руками.
  • Феромони зберігайте в холодильнику при температурі від +5 до +12 ⁰С.

Розпочинати обробки потрібно за наявності в пастці не менше ніж 5 метеликів.


Рисунок 1. Моніторинг феромонних пасток, 11.05.2020 р., Чернівецька обл.

Ну що ж, ми вже знаємо, на що потрібно звертати увагу при моніторингу плодожерки, давайте тепер з’ясуємо, які ж препарати обрати для найбільш ефективного контролю такого злісного шкідника. Передусім потрібно розуміти, що однією обробкою нам не обійтися, це зумовлено тим, що шкідник розвивається в деякі роки до 3 поколінь і несе загрозу протягом усієї вегетації. Саме тому потрібно будувати систему з декількох обробок, яка буде одночасно ефективна за будь-яких умов, безпечна для людини та довкілля і дасть змогу виростити безпечну продукцію.

Таку систему захисту пропонує компанія «Сингента» — лідер на ринку в боротьбі з яблуневою плодожеркою.

Розглянемо практичний досвід боротьби на прикладі минулого сезону 2020 року, коли через дощове літо літ плодожерки був розтягнутий та представлений 2 повними поколіннями, а також надамо пояснення, чому проводилися саме такі обробки.

Система захисту від яблуневої плодожерки в сезоні-2020

Покоління

Час внесення

Препарат і норма витрати

I ПОКОЛІННЯ

Середина травня

Люфокс ® 1 л/га

Через 3 тижні

Ампліго ® 0,4 л/га

II ПОКОЛІННЯ

I декада липня

Лірум ТМ 1,5 л/га

Через 3 тижні

Проклейм ® 0,5 кг/га

1-ша обробка проти І покоління — середина травня, Люфокс ® 1 л/га

Боротьбу з плодожеркою розпочинаємо з обробки препаратом Люфокс ®, який є найкращим рішенням проти її І покоління через низку переваг.

Препарат вносимо, коли почався масовий літ метеликів, тобто у феромонну пастку потрапило 5 і більше імаго шкідника. За такого застосування Люфокс ® матиме найбільшу ефективність проти шкідника.

Використання саме інсектициду Люфокс ® у першій обробці дозволяє в рази зменшити популяцію плодожерки у вас в саду, що надалі полегшить боротьбу зі шкідником протягом вегетації та забезпечить надійний захист упродовж наступних 3 тижнів.

2-га обробка проти І покоління — I декада червня, Ампліго ®  0,4 л/га

В боротьбі з поколінням особливу увагу потрібно звернути на гусениць,оскільки саме в цей період відбувається їх активне відродження та харчування, що збігається з активним наростанням плодів, а також значним підвищенням середньодобової температури, яка часто сягає більше ніж +25 С.

Тому в наших садах Ампліго ® застосовували при відродженні перших гусениць, адже препарат має унікальний механізм дії, що дає змогу контролювати личинок будь-якого віку. А овіцидна дія в комплексі з роботою препарату за високих температур не залишить жодного шансу шкідникові. Крім яблуневої плодожерки та всіх інших лускокрилих шкідників, Ампліго ® дозволяє проконтролювати попелицю, види клопів, пильщики та казарки, які також шкодять саме в цей період, та повністю закрити питання інсектицидного захисту як мінімум на 3 тижні.

       

1-ша обробка проти ІІ покоління — I декада липня, Лірум ТМ 1,5 л/га

Чим ближче до збору врожаю, тим важче продовжувати боротьбу, оскільки багато препаратів хоч і є ефективними та мають великий термін очікування, що часто призводить до наявності залишків препарату в плодах.

Тому ми звертаємо вашу увагу на Лірум ТМ — інсектицид нового покоління, який поєднує виключно високу ефективність протягом 3 тижнів проти ІІ–ІІІ поколінь плодожерки, а також високу безпечність та короткий термін очікування до збору врожаю — всього 14 днів. Обробивши ваші насадження препаратом Лірум ТМ, ви можете бути спокійні за безпечність свого врожаю.

Варто зазначити, що даний інсектицид ефективно контролює не тільки плодожерку, а й всі види кліщів, які особливо шкодять у середині літа.

Пам’ятайте, що застосування Лірум ТМ для досягнення максимальної ефективності по всьому спектру шкідників слід проводити у вечірні години за відсутності інтенсивної сонячної інсоляції. Як показує практика, це зазвичай після 20:00.

2-га обробка поти ІІ покоління — I декада серпня, Проклейм ® 0,5 кг/га

Серпень місяць є періодом, коли яблуко активно набирає товарні показники і будь-яке пошкодження шкідниками є недопустимим, оскільки знищує врожай, над яким ми працювали цілий рік. Тут теж варто не забувати про безпечність та залишки препаратів, адже до збору врожаю залишається зовсім мало часу й упущенняв цей період обов’язково негативно позначаться на плодах.

Ну і, звичайно, нам потрібна максимальна ефективність. У такому разі на допомогу приходить Проклейм ®.

Проклейм ® — інсектицид із найкоротшим зареєстрованим періодом до збору врожаю, в Європі це 7 днів, а в Новій Зеландії всього 3.

Продукт гарантує відсутність залишків у плодах навіть при застосуванні два рази поспіль. Крім унікальної безпечності, препарат відзначається феноменальною ефективністю проти будь-якої стадії лускокрилих шкідників і за будь-яких погодних умов — чи то температура +35 С, чи дощ через 2 год після внесення. Це завдяки тому, що Проклейм ® проникає в рослину, утворюючи резервуари з діючою речовиною, яка дозволяє йому працювати навіть проти прихованоживучих шкідників та відкриває нові можливості в контролі лускокрилих шкідників.