СВІТЧ® і ПРОКЛЕЙМ ® – надійний та безпечний захист плодів та винограду від хвороб і шкідників

Cпеціальні культури

ВОЄВОДІН В. В.,  експерт компанії «Сингента», кандидат с.-г. наук


У літній період триває формування плодів та винограду.  Водночас продовжується їх пошкодження основними шкідниками і хворобами. Складність процесу захисту  садів та виноградників полягає в тому, що потрібно надійно захистити плоди і виноград ефективним препаратом, який би мав короткий період очікування.

Під час цього вегетаційного періоду  шкоди завдають друге та третє покоління лускокрилих шкідників (яблунева плодожерка, грушева плодожерка, сливова плодожерка, східна плодожерка, гронова листовійка, бавовникова совка). Пошкодження плодів і винограду лускокрилими шкідниками призводить до істотного зниження товарності та якості продукції. Боротися з цими шкідниками досить складно, оскільки їх розвиток відбувається, як правило, в умовах, коли діючі речовини  пестицидів не виявляють максимальної ефективності, зокрема при дуже високих температурах, а також потрібно, щоб вони мали короткий термін очікування після чого, продукцію можна реалізувати споживачам. Крім того, личинки лускокрилих шкідників розвиваються і харчуються на рослинах у важкодоступних місцях — на нижньому боці листків або всередині плодів.

Компанія  «Сингента»  пропонує новітній інсектицид ПРОКЛЕЙМ, який є неперевершеним за ефективністю в спекотних умовах. Діюча речовина препарату ПРОКЛЕЙМ™ — емамектин бензоат, що був відкритий у 1997 році шляхом виділення з ґрунтового мікроорганізму Streptomyces avermitilis. ПРОКЛЕЙМ™ — це спеціалізований інсектицид природного походження кишково-контактної дії для контролю більш ніж 40 видів лускокрилих. Унікальність препарату полягає в швидкому проникненні в рослину та створенні резервуарів всередині тканин. У гусениці, яка поглинула оброблену частину, протягом 1–4 годин відбуваються порушення нервової системи, що призводить до паралічу шкідника. Смерть настає через 1–4 доби після поїдання обробленої рослини. Проте унікальність препарату цим не обмежується. Він також не втрачає ефективності за високих температур. Це пов’язано з тим, що діюча речовина ПРОКЛЕЙМ™ після проникнення в рослину (повне переміщення діючої речовини всередину листка складає не більше 2 годин після обробки) стає недосяжною для сонячних променів, дощу та нечутливою до температури і при цьому не втрачає своїх властивостей. Слід зазначити, що навіть нагрівання температури до 95 °С не впливає на ефективність препарату.

Ще одна особливість: на препарат ПРОКЛЕЙМ™ не впливає рН розчину. Це має значення особливо в регіонах, де вода, яка потрібна для приготування робочого розчину, має лужну реакцію, а також у агронома з’являється більше можливостей при застосуванні бакових сумішей. рН розчину, при якому не знижується ефективність ПРОКЛЕЙМ™, знаходиться в межах від 3 до 9.

Наступною перевагою ПРОКЛЕЙМ™ є його дія на яйця шкідників у період їх відродження. Це значно розширює термін застосування препарату — від стадії яйця до початку заляльковування, включаючи всі стадії розвитку личинок. Але найбільший ефект проти лускокрилих досягається при використанні препарату в період, коли шкідник знаходиться в фазі початок відродження гусениць — гусениці молодших віків.

ПРОКЛЕЙМ™ є безпечним для більшості корисної ентомофауни. Після повного проникнення препарату через поверхню листка його вплив на корисних комах мінімальний, тому часто за кордоном ПРОКЛЕЙМ™ суміщають з використанням біометоду в інтегрованих системах захисту.

Ще однією важливою особливістю ПРОКЛЕЙМ™ є короткий термін очікування.  Після використання препарату в садах та на виноградниках  продукцію дозволяється вживати вже через 14 днів після останньої обробки. Це важливо в тих регіонах, де лускокрилі, зокрема яблунева плодожерка, мають два повних покоління, а третє є факультативним і часто розвивається  під час зберігання продукції. Щоб знизити кількість пошкоджених плодів у цей період, за два тижні до збирання врожаю слід провести останню обробку інсектицидом ПРОКЛЕЙМ™. Як правило, для цього його застосовують у суміші з фунгіцидом СВІТЧ®, який теж має термін очікування 14 днів, це дає можливість повністю захистити плоди від усіх шкідливих організмів, які можуть розвиватися  під час зберігання. Серед основних хвороб, які завдають значної шкоди в кінці сезону, є моніліоз яблуні та інших зерняткових і кісточкових культур, різні види гнилей та хвороби плодів і винограду під час зберігання у сховищах. 

В Україні препарат ПРОКЛЕЙМ™ зареєстрований: 

ДИНАМІКА ЛЬОТУ ЯБЛУНЕВОЇ ПЛОДОЖЕРКИ (ІС НААН, 2016 Р.)

Для ефективної боротьби з основними хворобами кісточкових культур (моніліозом, альтернаріозом, сизою пліснявою, фузаріозною гниллю, сірою гниллю) та захворюваннями плодів під час їх зберігання важливо провести хімічну обробку препаратом СВІТЧ® компанії «Сингента». Це двокомпонентний фунгіцид контактно-проникаючої дії. Діючими речовинами препарату СВІТЧ® є ципродиніл (375 г/л) та флудиоксоніл (250 г/л), які мають короткий період очікування (7–20 днів). Норма витрати цього фунгіциду становить 0,75–1,0 кг/га. Препарат високоефективний у захисті рослин за різного інфекційного навантаження, а також за низьких температур. СВІТЧ® швидко поглинається рослиною і не змивається дощем, нефітотоксичний, діє проти зимуючих стадій збудників хвороб. Обприскування препаратом проводять у період вегетації й аж до збору врожаю. Препарат має неперевершену лікувальну дію щодо захисту плодів від механічних пошкоджень та граду.

ЗАСТОСУВАННЯ ПРЕПАРАТУ СВІТЧ®

СВІТЧ® впливає на життєвий цикл гриба 3 механізмами дії, пригнічуючи:

• активність протеїнкінази (осморегуляція);

• виділення гідролітичних ензимів;

• біосинтез метіоніну.

ДІЄ на патоген у 4 різних стадіях життєвого циклу:

• проростання спор;

• формування ростової трубки;

• проникнення в тканини рослини;

• ріст міжклітинного та поверхневого міцелію.

Захищає листя і плоди зовні та зсередини:

• флудиоксоніл в основному залишається на поверхні листків та плодів;

• ципродиніл проникає всередину тканини рослини, дерев і плодів;

• забезпечує високу ефективність у широкому діапазоні температур.

ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ 

• Двокомпонентний фунгіцид контактно-проникаючої дії.

• Контролює головних збудників захворювань, які спричиняють гниття плодів і ягід при зберіганні (плодова та сіра гнилі, інші хвороби).

• Дозволяється використовувати навіть у фазу дозрівання плодів.

• Коротки й термін очікування.

• Покращує лежкість плодів при зберіганні.

ТЕРМІНИ ЗАСТОСУВАННЯ ПРЕПАРАТУ:

Виноград: початок змикання ягід у грона, початок дозрівання плодів, перед збиранням.

Суниці: період цвітіння, після масового цвітіння, перед збиранням.

Яблуня, груша, персик: перед збиранням.

Томати, огірки, троянди відкритого й закритого ґрунту: в період вегетації.

РЕКОМЕНДОВАНА НОРМА ВИТРАТИ РОБОЧОГО РОЗЧИНУ:

Плодово-ягідні – 800-1200 л/га.

Овочеві культури – 350-400 л/га.

Виноградники – 600–800 л/га.


З питань застосування і придбання препаратів звертайтеся до консультаційного центру ТОВ «Сингента» за номером: 0 800 50 04 49 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів).