Світч і Проклейм — надійний безпечний захист плодів та винограду від хвороб і шкідників

Cпеціальні культури

Володимир Воєводін, канд. с.-г. наук, експерт компанії «Сингента»

Улітку триває ріст та починається дозрівання плодів і винограду. У серпні й вересні в садах і виноградниках завершується дозрівання плодів яблук, груш, айви, пізніх сортів слив, персиків, технічних і столових сортів винограду. У цей період основні шкідники й хвороби не припиняють пошкоджувати плоди й виноград. Складність захисту садів і виноградників полягає в тому, що треба надійно захистити плоди і виноград ефективним препаратом із коротким періодом очікування.

Під час цього вегетаційного періоду шкоди завдають друге й третє покоління лускокрилих шкідників: яблунева, грушева, сливова, східна плодожерки, гронова листовійка, бавовняна совка. Пошкодження плодів і винограду лускокрилими шкідниками призводить до істотного зниження товарності і якості продукції. Боротися з цими шкідниками непросто, адже вони, як правило, розвиваються в умовах, коли діючі речовини пестицидів не виявляють максимальної ефективності, — при дуже високих температурах. Крім того, личинки лускокрилих шкідників розвиваються і живляться на рослинах у важкодоступних місцях — на спідньому боці листків або всередині плодів. Компанія «Сингента» пропонує новітній інсектицид Проклейм — неперевершений за ефективністю в спекотних умовах.

Діюча речовина препарату Проклейм — емамектин бензоат. Проклейм — це спеціалізований інсектицид природного походження кишково-контактної дії для контролю більш ніж 40 видів лускокрилих. Унікальність препарату полягає у швидкому проникненні в рослину та створенні резервуарів усередині тканин. У гусениці, яка поглинула оброблену частину, протягом 1–4 годин відбуваються порушення нервової системи, що призводить до паралічу шкідника. Смерть настає через 1–4 доби після поїдання обробленої рослини. Проте цим унікальність препарату не обмежується, адже він також не втрачає ефективності при високих температурах. Це пов’язано з тим, що діюча речовина препарату Проклейм після проникнення в рослину (повне переміщення діючої речовини всередину листка становить не більше як 2 години після обробки) стає недосяжним для сонячних променів і дощу, нечутливим до температури і при цьому не втрачає свої властивості. Слід зазначити, що навіть нагрівання температури до +95 °С не впливає на ефективність препарату.

Ще одна особливість — на препарат Проклейм не впливає рН розчину. Це особливо важливо в регіонах, де вода, потрібна для приготування робочого розчину, має лужну реакцію. Крім того, в агронома з’являється більше можливостей для застосування бакових сумішей. рН розчину, при якому не знижується ефективність Проклейм™, — коливається в межах від 3 до 9.

Ще одна перевага Проклейм — препарат діє на яйця шкідників у період їх відродження. Це суттєво розширює термін застосування препарату — від стадії яйця до початку заляльковування, включаючи всі стадії розвитку личинок. Та найбільший ефект проти лускокрилих досягається при застосуванні препарату в період, коли шкідник перебуває у фазі початок відродження гусениць — гусениці молодших віків.

Проклейм безпечний для більшості корисної ентомофауни. Після повного проникнення препарату крізь поверхню листка його вплив на корисних комах мінімальний, тому за кордоном в інтегрованих системах захисту Проклейм часто поєднують із біометодом.

Значуща характеристика препарату Проклейм короткий термін очікування. Після застосування препарату в садах і на виноградниках продукцію дозволяється вживати вже через 14 днів після останньої обробки. Це важливо в тих регіонах, де лускокрилі, зокрема яблунева плодожерка, мають два повні покоління, а третє факультативне і часто розвивається під час зберігання продукції. Щоб знизити кількість пошкоджених плодів у цей період, за два тижні до збирання врожаю слід провести останню обробку інсектицидом Проклейм Як правило, для цього його застосовують у суміші з фунгіцидом Світч, у якого теж термін очікування 14 днів, — це дозволяє повністю захистити плоди від усіх шкідливих організмів, які можуть розвиватися під час зберігання.

Зручний час для обприскування. Для забезпечення комплексного захисту від сірої гнилі препарат Проклейм можна використовувати разом зі Світч на початку цвітіння (опадання 80 % квіткових ковпачків) або на початку росту плодів.

Серед головних хвороб, які завдають чималої шкоди в кінці сезону, — моніліоз яблуні та інших зерняткових і кісточкових культур, різні види гнилей, хвороби плодів і винограду під час зберігання у сховищах.

Для ефективної боротьби з основними хворобами кісточкових культур (моніліозом, альтернаріозом, сизою пліснявою, фузаріозною гниллю, сірою гниллю) та захворюваннями плодів під час їх зберігання важливо провести хімічну обробку препаратом Світч компанії «Сингента».

Це двокомпонентний фунгіцид контактно-проникної дії. Діючі речовини препарату Світч — ципродиніл (375 г/л) і флудиоксоніл (250 г/л), у яких короткий період очікування (7–20 днів). Норма витрати цього фунгіциду становить 0,75–1,0 кг/га.

Препарат високоефективний у захисті рослин при різному інфекційному навантаженні, а також при низьких температурах. Світч швидко поглинають рослини він не змивається дощем, нефітотоксичний, діє проти зимуючих стадій збудників хвороб.

Обприскування препаратом проводять у період вегетації й аж до збирання врожаю. У препарату неперевершена лікувальна дія із захисту плодів від механічних пошкоджень та граду.

Світч впливає на життєвий цикл гриба трьома механізмами дії, пригнічуючи:

• активність протеїнкінази (осморегуляція);

• виділення гідролітичних ензимів;

• біосинтез метіоніну.

Діє на патоген у чотирьох різних стадіях життєвого циклу:

• проростання спор;

• формування ростової трубки;

• проникнення в тканини рослини;

• ріст міжклітинного і поверхневого міцелію.

Захищає листя і плоди зовні та зсередини:

• флудиоксоніл залишається переважно на поверхні листків і плодів;

• ципродиніл проникає всередину тканини рослини;

• забезпечує високу ефективність у широкому діапазоні температур.

ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

  • Двокомпонентний фунгіцид контактно-проникної дії
  • Контролює головних збудників хвороб, які спричиняють гниття плодів і ягід під час зберігання (плодова гниль, сіра гниль, інші хвороби)
  • Дозволений до застосування навіть у фазу дозрівання плодів
  • Короткий термін очікування
  •  Покращує лежкість плодів під час зберігання

ЗАСТОСУВАННЯ ПРЕПАРАТУ

Контроль резистентності. Дві діючі речовини з різних хімічних груп (фунгіциди груп 9 і 12) у складі препарату Світч передбачають власний контроль розвитку резистентності.

ТЕРМІНИ ЗАСТОСУВАННЯ

Виноград: початок змикання ягід у грона, початок дозрівання плодів, перед збиранням.

Полуниці: період цвітіння, після масового цвітіння, перед збиранням.

Яблуня, груша, персик: перед збиранням.

Томати, огірки, троянди відкритого й закритого ґрунту: в період вегетації.

РЕКОМЕНДОВАНА НОРМА ВИТРАТИ РОБОЧОГО РОЗЧИНУ

Плодово-ягідні — 800–1200 л/га.

Виноградники — 600–80 л/га.