Стан садів в Україні та необхідні агротехнічні заходи у весняний період 2018

Cпеціальні культури

Володимир ВОЄВОДІН, к. с.-г. н., експерт компанії «Сингента»


При виборі агротехнічний заходів на початку вегетаційного сезону в сучасних інтенсивних садах необхідно врахувати розвиток основних захворювань та шкідників у попередньому сезону.

У 2017 році сади зазнали багатьох стресових факторів. І з самого початку через значні весняні приморозки сезон став справжнім випробуванням. Наприкінці квітня морози завдали шкоди деревам у фазі цвітіння та рожевого бутону, що спричинило загибель генеративних органів у кісточкових культур (абрикоса, персика, черешні, вишні). Потім морози 11 травня довершили загибель на більшості території України вже зав’язі яблук, груш і квітів суниці та інших плодових культур.

Такого аномального зниження температури навесні не було вже понад сто років, стверджують синоптики. В результаті у садах загинуло більше половини врожаю. Яблук втрачено приблизно 50% (з них близько 30% садів, де яблук практично не було), абрикос пошкоджений на 90%, персик – на 80%, слива – на 60%, черешня – на 70%. Плантації суниці садової, які були вкриті агроволокном або вирощувалися під плівкою, шкоди майже не зазнали.

Проаналізувавши всі методи, які використовують садівники в боротьбі з приморозками, варто зробити висновки.

1. Найбільш ефективним є укриття насаджень агроволокном (для суниці та деяких ягідних культур).

2. Сад найдоцільніше накривати сіткою та використовувати там систему надкронового зрошення зрошення.

3. Зрошення або обприскування необхідно проводити до заморозків або під час зниження температури, при цьому не чистою водою а з додаванням препарату ДІТАН  подвійною нормою (4 кг/га).

4. Після заморозків необхідно застосувати новітнє амінокислотне добриво ІЗАБІОН® (у нормі 2-3 л/га) або ж два рази до заморозків та після них у нормі 2 л/га. Оскільки це органічне добриво має в своєму складі набір амінокислот (особливо вільних амінокислот, які починають відразу діяти), то препарат не тільки покращує живлення культури, але й діє як стимулятор росту і є антистресантом для рослини.

Як свідчить практика 2017 року, якщо застосовувати ІЗАБІОН® після приморозків, то маточка залишається живою, а якщо після цвітіння – зав’язь майже не опадає. Вільні амінокислоти, що становлять 10% діючої речовини ІЗАБІОНУ®, миттєво запускають окисно-відновні процеси ушкоджених рослин, даючи шанс на порятунок врожаю. Інші стресові фактори трапилися літом (висока температура та недостатня кількість вологи) та восени (велика кількість опадів під час затягнутого вегетативного росту пагонів). Це спричинило низьку лежкість та нетривалий період зберігання плодів, до того ж значна кількість фруктів була уражена підшкірною плямистістю. Використання препарату СВІТЧ (у дозі 1 кг/га) дозволило садівникам уникнути цих проблем. Препарат вносився за 7 днів до збору яблук та груш. Окрім покращення якості та подовження термінів зберігання плодів, це дозволило також зупинити поширення в садах основних захворювань (парша, моніліоз) в осінній період. До того ж наприкінці сезону садівники обробили насадження системним фунгіцидом ХОРУС та мідьвмісними препаратами. Для покращення зимостійкості плодових бруньок також вносилися листкові азотні добрива, які будуть поживними елементами для бактерій, що розкладають листя (особливо пошкоджене паршею). Від морозобоїн штамбів та скелетних гілок рекомендується провести побілку вапном.

Ранньою весною 2018 року в саду необхідно, перш за все, виконати ряд заходів:

• провести обрізку дерев, мета якої – освітлення крони дерева, видалення старих (які вже плодоносили) та пошкоджених хворобами пагонів, а також забезпечення оптимального навантаження майбутніми плодами;

• застосувати азотні добрива під крони дерев (аміачна селітра);

• організувати полив садів для швидкої регенерації вегетативних та генеративних органів після зимових пошкоджень морозами.

Наступним кроком є застосування інтегрованої системи захисту насаджень від захворювань та шкідників. Упродовж останніх років розвиток грибних захворювань у саду став більш раннім, і починається він ще до цвітіння. Значні перепади між денними і нічними температурами, унаслідок яких утворюється роса, сприяє ранньому розвитку моніліозу. Враховуючи те, що ранньою весною у випадку обробітку контактними фунгіцидами на рослині наступного дня утворюються значні незахищені ділянки (квітки, листя та пагони яблуні ростуть швидко), ранній захист яблуні необхідно базувати на системних препаратах, які мають трансламінарну дію і тривалий час захищають рослину. Розвиток інфекційних захворювань починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження розвиток захворювання упродовж певного періоду протікає приховано, без зовнішніх ознак, і лише через деякий час на уражених органах або на всій рослині проявляються симптоми хвороби. Серед найбільш поширених і небезпечних захворювань яблуні в Україні є парша, борошниста роса, моніліоз та альтернаріоз. В умовах значних весняних перепадів температури (спека вдень та холодні ночі) у яблуневому саду надзвичайно ефективним є системний фунгіцид ХОРУС. Його рекомендується застосовувати, передусім, у прохолодну погоду, окрім того, він надійно захищає яблуню і під час коливання температури. Ципродиніл (діюча речовина, що входить до складу препарату ХОРУС) характеризується унікальним механізмом дії та забезпечує відсутність перехресної резистентності. Препарат має системні, захисні та лікувальні властивості, що робить його основним в економічно обґрунтованій системі захисту садів та ягідників від плямистостей і сірої гнилі. Безсумнівні переваги ХОРУС проявляються за умови його застосування проти захворювань на початку сезону. Саме тому в системі боротьби з хворобами оптимальним терміном застосування ХОРУСУ є фаза утворення листка й на початку квітування. Низькі температури повітря під час обробітку або у наступні дні не впливають на активність ХОРУС. Фунгіцид СКОР демонструє високу ефективність у захисті від парші та плямистостей, зокрема, альтернаріозу та філостікозу. Препарат СКОР має найбільший серед фунгіцидів лікувальній ефект проти парші (до 5 днів). Окрім того, однією з найбільш ефективних бакових сумішей є поєднання препаратів ХОРУС та СКОР.

Переваги фунгіциду СКОР:

• Найнадійніший і найефективніший фунгіцид з хімічного класу триазолів для захисту від важливих захворювань плодових культур.

• Широкий період застосування (рожевий бутон, початок цвітіння, цвітіння, зав’язування і ріст плодів).

• Низька норма витрати (0,15- 0,2 л/га).

• Швидке проникнення в тканини рослини (не змивається дощем через дві години після обприскування).

• Повна відсутність фітотоксичності для різних фенофаз яблуні.

• Відсутність перехресної резистентності з фунгіцидами інших хімічних класів.

• Поліпшує якість продукції та збільшує кількість плодових утворень.

Рекомендується серія обробок фунгіцидом СКОР або чергування з препаратами інших хімічних груп. Для ефективного захисту яблуні від парші, борошнистої роси, альтернаріозу та моніліозу у фазі цвітіння необхідно застосувати ще один препарат компанії «Сингента» – ЦИДЕЛІ™ ТОП 140 DC, КД. Це фунгіцид з новою діючою речовиною для професійних виробників плодових культур. Препарат належить до інноваційно нового класу фунгіцидів і характеризується широким спектром дії, лікувальними властивостями, подовженим захисним ефектом, а також потужною трансламінарною дією. Також цей фунгіцид є високоефективним у захисті від борошнистої роси в стадії плід «ліщинка» та «грецький горіх»

Переваги препарату ЦИДЕЛІ™ ТОП 140 DC, КД

• Найкращий системний препарат для захисту яблуні від борошнистої роси з лікувальним ефектом. Препарат одночасно захищає як від борошнистої роси, так і від парші, альтернаріозу, кладоспоріозу та інших видів плямистостей.

• Властива газова фаза (до 4 см від місця потрапляння краплі).

• Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30-40 днів).

• Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності.

• Стійкість до змивання дощем і високих температур.

ЦИДЕЛІ ТОП – це надійний засіб запобігання резистентності до основних захворювань (різновидів справжніх борошнистих рос) завдяки використанню 2 активних речовин із різних класів хімічних речовин з різними механізмами дії.

Спектр активності – борошниста роса (Podosphaera leucotricha, Sphaerotheca pannosa), парша (Venturia inaequalis, Venturia pirina), альтернаріоз (Alternaria spp.) Щодо часу застосування, то препарат рекомендується внести до системи захисту плодових культур у період одночасного розвитку борошнистої роси та парші (період цвітіння і особливо в період закладки та диференціації плодових бруньок – фаза плід «ліщинка» та фаза «грецький горіх»). Однією з найбільш шкодочинних захворювань на плодових культурах в Україні є борошниста роса. Хвороба проявляється у вигляді борошнистого нальоту на листках та черешках, що складається з грибниці та спороношення. Пізніше листки скручуються і їхній зовнішній край стає рожевим. Уражені ягоди стають мовби осипаними білим порошком, призупиняють ріст і можуть засохнути. Збудник хвороби зимує на рослинних рештках та уражених частинах рослин. При перших проявах ураження рослин за- хворюванням необхідно застосувати препарат компанії «Сингента» – ТОПАЗ 100 ЕС, к.е. Завдяки системній дії препарату ТОПАЗ діюча речовина рухається по рослині акропетально, трансламінарно і базипетально. За рахунок швидкого засвоєння рослиною (30 хв) і системної дії ТОПАЗ має виражений стоп-ефект та лікувальні властивості, навіть якщо зараження відбулося за три дні до внесення препарату. Навесні більшість шкідників активно починають харчуватись – як бруньками, так і молодими листочками, чим значно пригнічують розвиток рослин. Для забезпечення боротьби проти личинок травневого хруща до системи крапельного зрошення додають препарат АКТАРА (3 кг/га). Його у нормі 0,15 кг/га разом з препаратом ЕНЖІО (0,18 л/га) ефективно застосовують у фазі «рожевий бутон» проти різних видів довгоносиків (квіткоїд тощо).