Стан садів в Україні після весняних заморозків

Cпеціальні культури

В. В. ВОЄВОДІН, к. с.-г. н.,  експерт компанії «Сингента»


Зима 2017 року була сприятливою для перезимівлі плодових та ягідних культур на переважній більшості території України. Садоводи сподівалися на значний урожай, до того ж закладка генеративних бруньок була доброю. Але весняні морози і приморозки внесли свої корективи. Спочатку наприкінці квітня вдарили морози по цвітінню та рожевому бутонові, що спричинило загибель генеративних органів у кісточкових культур (абрикоса, персика, черешні, вишні). Потім морози 11 травня довершили загибель на більшій території країни вже зав’язі яблук і груш та квітів суниці й інших плодових культур.    

Як стверджують синоптики, такого аномального зниження температури навесні не було вже сотню років.  У результаті в садах  більше половини врожаю втрачено. Зокрема, яблук — близько 50 % (із них біля 30 %  садів, де плодів взагалі немає), абрикос пошкоджений на 90 %, персик — на 80 %, слива — на 60 %, черешня — на 70 %. Проте майже не пошкоджені ті плантації суниці, які були вкриті агроволокном 

Садоводи боролися за свій урожай таким чином:

- проводили окурювання соломою, тирсою та димовими шашками;

- забезпечували дощування як зі стаціонарних розпилювачів води над садами, так і шляхом обприскування водою за допомогою вентиляторних обприскувачів;

- вносили різноманітні мікродобрива і препарати;

- вкривали насадження агроволокном і соломою.

 

Проаналізувавши всі методи, які використали садівники в боротьбі з приморозками, можна зробити такі висновки:

  1. Найбільш ефективним є вкриття насаджень агроволокном (для суниці та деяких ягідних культур).
  2. Для садів найдоцільніше мати вертикальне зрошення та накривати сіткою.
  3. Зрошення або обприскування необхідно проводити до заморозків або під час зниження температури, до того ж не чистою водою, а з додаванням препарату ДІТАН у подвійній нормі (4 кг/га).
  4. Після заморозків обов’язково слід внести новітнє амінокислотне добриво ІЗАБІОН (2–3 кг/га) або застосувати його два рази — до та після заморозків у нормі 2 кг/га.

Варто зауважити, що це органічне добриво має в своєму складі набір амінокислот, особливо вільних амінокислот, які починають відразу діяти. Даний препарат не тільки покращує живлення культури, але й діє як стимулятор росту, є антистресантом для всієї рослини. Як ми пересвідчилися цього року, у разі застосування добрива Ізабіон після приморозків маточка залишається живою. Якщо препарат вносимо після цвітіння, то зав’язь майже не опадає.

Там, де вдалося зберегти хоча б частину врожаю, необхідно забезпечити його надійний захист від шкідників та хвороб, адже при такій ціні на плоди і ягоди, що складається в поточному році, фінансові результати господарювання в саду можуть буди значно кращими, ніж у минулому році.

А що робити в саду, де майже не залишилося плодів?

Мій багаторічний досвід дає підстави стверджувати, що сад повинен захищатися від шкідників та хвороб, навіть якщо в ньому немає плодів.

Звичайно, система захисту повинна бути переглянута з метою оптимізації обробок та економії коштів. Однак боротьба з такими хворобами, як парша та борошниста роса, не повинна припинятися, адже це запорука врожаю наступного року.

На початку червня цього року пішов досить сильний розвиток борошнистої роси, що завдає  шкоди закладенню  генеративних бруньок. Компанія «Сингента» рекомендує обробити сади таким препаратом, як Топаз, або новим препаратом Циделі Топ.

Обробка фунгіцидом ЦИДЕЛІ ТОП у ПЕРІОД ЗАКЛАДКИ І ДИФЕРЕНЦІАЦІЇ ПЛОДОВИХ БРУНЬОК  забезпечує нормальний процес мейозу та мітозу, підвищує морозостійкість генеративних утворень у зимовий період і надійно захищає майбутній урожай.

Для того щоб не було розвитку та розповсюдження парші, яка прогресуватиме та перейде у великий інфекційний фон на наступний рік, слід провести обробіток як мінімум 3–4  рази. Інтервали між обробками можна збільшити до 10–14 днів. Для такої системи найбільше підходять препарати з системною дією та проти комплексу хвороб, зокрема Ембрелія, Скор, Циделі Топ.

Що стосується шкідників, то в першу чергу слід не допустити розвитку плодожерки та кліщів. У садах, де немає плодів або їх дуже мало, особливу увагу необхідно звернути на боротьбу з першим поколінням яблуневої плодожерки. Для цього доцільно внести препарат ЛЮФОКС, а через два тижні — МАТЧ або ПРОКЛЕЙМ. У жодному разі не переходити на дешеві піретроїди та фосфоровмісні препарати, що може спричинити  розмноження і розповсюдження шкідника не тільки в поточному році, а й у наступному.

Для боротьби з кліщами компанія «Сингента» рекомендує в період найбільшого заселення рослин цим шкідником внести препарат ВЕРТИМЕК, який не спричиняє шкоди корисній ентомофауні. Однієї обробки в поточному році в садах без плодів буде достатньо для стримування кліщів від розмноження та розповсюдження. Проти них також будуть працювати Люфокс і Проклейм.

Важливим є те, щоб у садах  не допустити забур’янення, особливо у приштамбовій зоні та в ряду, що загрожує появою мишей та пошкодженням ними штамбів дерев.

Завдяки високотехнологічним розробкам світового рівня та широкій лінійці засобів захисту яблуні компанія «Сингента» може запропонувати садівникам програму професійного захисту садів на всіх етапах розвитку рослин, водночас і тих, які пошкодилися морозами та не мають плодів.