СКОР®— захист від парші, перевірений часом

Cпеціальні культури

Д. Тимошенко, технічний експерт зі спеціальних культур компанії «Сингента» 


Провідною плодовою культурою в Україні є яблуня. Для одержання стабільного і високоякісного врожаю вона потребує захисту від хвороб. Однією з найбільш поширених і шкідливих серед них є парша.

Уражуючи вегетативні та генеративні органи, збудник хвороби зумовлює зменшення врожайності, погіршення товарної якості плодів, пригнічення загального стану та стійкості рослин. Пошкоджені плоди стають дрібнішими, мають непривабливий вигляд зі зниженим умістом вітамінів. Встановлено, що 40% втрат від шкоди, якої завдають насадженням яблуні численні шкодочинні організми, спричинює саме парша, а в окремі роки ці показники сягають 80%. Особливо сильно пошкоджуються паршею старі дерева, а також густо посаджені та погано провітрювані посадки.

Інтегрований захист саду практично неможливий без застосування фунгіцидів. Особливо гострою лишається проблема захисту яблуні від парші, часті епіфітотії якої, зокрема в лісостеповій та поліській зонах, на Закарпатті, а нерідко і в степовій зоні та Криму, завдають великих збитків і вимагають значних затрат на проведення захисних заходів. Одним з основних заходів щодо збереження врожаю і його якості є використання препарату СКОР®.. Часто агрономи ухвалюють рішення про застосування фунгіциду СКОР® за наявності змішаної інфекції в саду, коли проходить зараження як конідіальною стадією збудника парші, так і аскоспорами. Найчастіше це відбувається в період цвітіння, і тому обробка в цей час забезпечує додатковий захист не тільки від парші, а й від моніліального опіку, альтернаріозу та борошнистої роси. Адже раннє пошкодження плодоніжок паршею може призвести до масового передчасного опадання зав’язі та листя і, як результат, — до втрати всього врожаю на самому початку його утворення.

Чому саме СКОР®? Діюча речовина — дифеноконазол — на сьогодні є найефективнішою речовиною з хімічного класу триазолів. Дифеноконазол має профілактичні, захисні та лікувальні властивості. Його викорінююча дія проти гриба Venturia inaequalis (парші яблуні) базується на ефекті інгібування утворення, дозрівання та проростання конідій гриба. Системна дія препарату СКОР® забезпечує швидке (протягом двох годин) проникнення в тканини рослини і надійний захист тривалістю 10–12 днів. Препарат добре змішується з різними за хімічним класом препаратами. Це має значення в разі епіфітотійного розвитку хвороби або захисту дуже чутливих до парші сортів. При цьому використовують СКОР® 0,2 л/га та додають до робочого розчину контактний фунгіцид (75% від звичайної його норми).

Починаючи з фази цвітіння, мірою росту плодів препарат СКОР® може використовуватися до чотирьох разів, але для унеможливлення виникнення стійкості хвороби до триазольних продуктів бажано проводити обробку препаратом СКОР® не більше двох разів поспіль. Після обробки системним препаратом СКОР® рекомендується застосовувати трансламінарні та контактні фунгіциди інших хімічних класів у повній нормі використання не пізніше ніж через 10–12 днів після останньої обробки фунгіцидом СКОР®.

Агрономи звертають увагу на можливість препарату утворювати «сітку» на плодах. Це негативне явище не тільки погіршує їх зовнішній вигляд, а й є ворітьми для різних збудників хвороб. Найчастіше «сітку» можна спостерігати під час застосування мідьвмісних фунгіцидів. При обробці ж препаратомСКОР® «сітка» не утворюється, що забезпечує додаткові можливості використання фунгіциду в інтегрованому захисті саду.

Слід пам’ятати, що контроль розвитку парші за допомогою препарату СКОР® забезпечує не тільки надійний захист яблуні, а й збільшує кількість плодоутворень, покращує якість продукції та унеможливлює зараження іншими хворобами.

Фунгіцид СКОР® в Україні дозволений для застосування як в яблуневих, так і в грушевих та персикових садах, де контролює не тільки паршу та помірне ураження борошнистою росою, а й кучерявість листя. Також препарат СКОР® можна використовувати на томатах та картоплі проти альтернаріозу, при цьому термін від обробки до збирання становить 14 днів.