«СИНГЕНТА» — на захисті у ягідних культур

Cпеціальні культури

В. В. Воєводін, канд. с.-г. наук, експерт компанії «Сингента»


Значення ягід у житті людини загальновідомо. Вони є цінним дієтичним харчовим продуктом, джерелом органічних кислот, цукрів, дубильних, ароматичних речовин. Проте найбільше цінують ягоди за значний уміст вітамінів, що мають лікувальне значення. Захист ягідників ґрунтується на застосуванні високосе- лективних і малотоксичних препаратів хімічного й біологіч- ного походження з нетривалим терміном очікування після обробки до збирання врожаю. Серед ягідних культур переважає суниця садова, слідом за кількістю площ іде смородина та малина, дещо відстає аґрус. Останнім часом значно розширюються площі під новою культурою, такою як чорниця садова, або ще її називають лохина. Найбільш шкодочинною хворобою на ягідних культурах в Україні є борошниста роса. Хвороба проявляється у вигляді борошнистого нальоту на листках і черешках, що складається з грибниці та спороношення. Пізніше листки скручуються й зовнішній край їх набуває бронзово-рожевого забарвлення. Уражені ягоди стають мовби обсипаними білим порошком, припиняють ріст і можуть засохнути. Збудник хвороби зимує на рослинних рештках й уражених частинах рослин. За перших проявів ураження рослин хворобою слід застосувати препарат компанії «Сингента» ТОПАЗ  100 ЕС, к. е.

ОСОБЛИВОСТІ ПРЕПАРАТУ

Завдяки системній дії препарату Топаз діюча речовина переміщується по рослині акропетально, трансламінарно і базипетально. За рахунок швидкого засвоєння рослиною (30 хв) і системної дії Топаз має виражений стоп-ефект та лікувальні властивості, навіть якщо зараження відбулося за три дні до внесення препарату.

Топаз® запобігає утворенню гаусторій після проникнення гриба в тканини рослини:

Профілактичне застосування гарантує найкращі результати.

Строки обробки:

  • На початку  вегетації для пригнічення первинної інфекції, а також для запобігання розповсюдженню захворювання
  • Далі по вегетації з інтервалом 7–14 днів, чергуючи  з контактними фунгіцидами

Швидкість дії:

  • Через 2–3 години після обробки  зупиняється ріст міцелію

Період захисної  дії:

  • 14–18 днів в умовах  помірного розвитку  хвороби
  •  8–10 днів в умовах епіфітотійного розвитку хвороби

Основні хвороби  ягідних  культур, зокрема суниці:

  • бура плямистість;
  • біла плямистість;
  • сіра гниль;
  • вертицильозне в’янення;
  • фітофтороз.

Біла плямистість

Найбільш поширена хвороба суниці, яка фактично супроводжує дану культуру. Уражає листя, черешки, плодоніжки і ягоди. На поверхні листя з'являються невеликі округлі білі плями з пурпуровим ободком діаметром 1–2 мм. Центральна частина плями з часом випадає, чого не спостерігається при інших хворобах листя суниці, лист стає дірчастим і відмирає. Розвиток хвороби починається з ранньої весни. Первинне зараження нового листя суниці проявляється у середині-наприкінці травня. Інкубаційний період хвороби — 10–15 днів. Гриб не вимогливий до вологи і температурних умов (оптим. t ° = 20–22 °C), але світло позитивно впливає на розвиток хвороби. Зазвичай на більш освітлених ділянках польового типу хвороба розвинена сильніше. На загальний розвиток хвороби впливають умови агротехніки. Найбільше посилюється ураженість рослин при загущенні посадки, тривалій експлуатації.

Бура плямистість

Хвороба розвивається у другій половині літа. Одне з основних захворювань суниці. Бура плямистість уражає листя, рідше черешки і вуса. На листках хвороба проявляється у вигляді дуже характерних неправильно окреслених, здебільшого обмежених жилками листа великих плям. Спочатку вони темно-пурпурові, потім у міру відмирання ураженої тканини буріють. По поверхні плям із верхнього боку листка розкидані чорні, ніби лаковані, дрібні припухлі подушечки (плодові тіла гриба — збудника хвороби). У міру старіння плями втрачають свої типові ознаки; плодоношення гриба, що полегшує діагностування хвороби, зникає, і листки здаються просто засохлими. На черешках і вусах плями дрібні, трохи вдавлені, без помітного плодоношення. Пурпурове забарвлення ураженої частини рослини — специфічна зовнішня ознака даної хвороби. Гриб добре розвивається при помірних температурах (+8 °C).

Сіра гниль

Широко розповсюджена і небезпечна хвороба суниці. Уражає всі надземні органи рослини: листя, бутони, квітки, плодоніжки, зав'язі, ягоди. На листках утворюються великі розпливчасті темно-сірі загнилі плями. На дозріваючих ягодах з’являються бурі плями, тканина плодів розм'якшується, стає в'ялою, водянистою, втрачає смак, аромат, колір. Ягоди вкриваються густим сірим нальотом, пилять. Джерело захворювання — гриб паразит. Спороутворення гриба відбувається при високій відносній вологості (70–80 %) і широкій амплітуді коливання температури — від 5 до 30 ° C. Особливо небезпечне для суниці поєднання сирої та холодної погоди, це знижує стійкість рослини до захворювання. Зіткнення квітконосів і ягід з землею, наявність гниючих залишків рослин, гнилої соломи або тирси, хворих ягід — все це збільшує можливість зараження. У роки з частим випаданням опадів втрати врожаю від цієї хвороби досягають 50 % і більше. Поширюється спорами. Інфекція зберігається в ґрунті й на рослинних рештках.

Для запобігання розвитку основних хвороб на ягідних культурах  на початкових фазах вегетації рослин слід застосувати препарат Хорус.

ХОРУС®

Ципродиніл — діюча речовина, що входить до складу препарату ХОРУС, має унікальний механізм дії, забезпечує відсутність перехресної резистентності. Препарат має системні, захисні та лікувальні властивості, що робить його  основним в економічно обґрунтованій системі захисту ягідників від плямистостей та сірої гнилі. Безсумнівні переваги ХОРУС  проявляються за умови його застосування проти хвороб на початку сезону. Саме тому в системі боротьби з хворобами   оптимальним терміном використання  ХОРУС є фаза  утворення листя та  на початку квітування. Низькі температури  повітря під час обробітку  або у наступні дні  не впливають на активність  ХОРУС®.

Для ефективної боротьби з основними хворобами  суниці та захворюваннями плодів під час їх зберігання важливо провести хімічну обробку препаратом СВІТЧ® компанії «Сингента». Це двокомпонентний фунгіцид контактно-проникаючої дії. Діючими речовинами препарату СВІТЧ® є ципродиніл (375 г/л) та флудиоксоніл (250 г/л), які мають короткий період очікування (7–20 днів). Норма витрати цього фунгіциду становить 0,75–1,0 кг/га.

Препарат високоефективний у захисті рослин за різного інфекційного навантаження, а також за низьких температур. СВІТЧ® швидко поглинається рослиною і не змивається дощем, нефітотоксичний, діє проти зимуючих стадій збудників хвороб. Обприскування препаратом проводять від вегетаційного періоду до збору врожаю, у період вегетації й аж до збору врожаю. Препарат має неперевершену лікувальну дію щодо захисту плодів від механічних пошкоджень і граду.

СВІТЧ® впливає на життєвий цикл гриба 3 механізмами дії, пригнічуючи:

• активність протеїнкінази (осморегуляція);

• виділення гідролітичних ензимів;

• біосинтез метіоніну.

ДІЄ на патоген у 4 різних стадіях життєвого циклу:

• проростання спор;

• формування ростової трубки;

• проникнення в тканини рослини;

• ріст міжклітинного та поверхневого міцелію.

Захищає листя і плоди зовні та зсередини:

• флудиоксоніл в основному залишається на поверхні листків та плодів;

• ципродиніл проникає всередину тканини рослини.

Схема захисту суниць

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

• покращує лежкість ягід під час зберігання та забезпечує відмінну транспортабельність;

• двокомпонентний фунгіцид контактно-проникаючої дії, що має лікувальні властивості;

• короткий термін очікування;

• контролює головних збудників хвороб, які спричиняють гниття плодів і ягід при зберіганні (плодова гниль, сіра гниль, інші хвороби);

• активна газова фаза;

• швидко поглинається рослиною та стійкий до змивання дощем;

• позитивно впливає на фізіологію  рослин суниці;

• забезпечує високу ефективність у широкому діапазоні температур.

Обробка перед цвітінням, після масового цвітіння та перед збиранням урожаю з нормою використання робочого розчину 600–800 л/га. Обприскування направлене з двох боків у рядки. Повторно обробляють через 10–14 днів.

Норма внесення  препарату СВІТЧ — 0,75–1 кг/га.

Після хвороб найнебезпечнішим для ягідних культур є кліщі, а для суниць, зокрема, такі:

Суничний кліщ

Небезпечний шкідник суниць садових. Довгасто-овальна комаха спочатку біла, а потім жовта, завдовжки 0,2 мм. Пошкоджує листки. Самки кліща зимують біля основи листкових черешків. Навесні, на початку відростання листків, за температури повітря +13 °С самки відкладають яйця в листочки, що не розкрилися, висмоктуючи з них клітинний сік. Листки вкриваються маслянистим нальотом і стають зморшкуватими, ягоди дрібнішають. Сильно уражені кущі гинуть. Чисельність кліщів зростає в червні й досягає максимуму в серпні. Кліщі розселяються по всій плантації. Дають чотири-п’ять поколінь. У пошкоджених листках різко пришвидшується транспірація, порушується водний баланс, знижується кількість хлорофілу, гальмуються процеси фотосинтезу, що призводить до загального ослаблення рослини, деформації вегетативних органів і плодів та, як наслідок, до зниження врожаю. Негативний вплив рослиноїдних кліщів підсилюється життєвим циклом шкідника. Живуть кліщі 30–50 днів і відкладають від 15–50 до 400 яєць, даючи 5–12 поколінь. Основними чинниками стримування розвитку кліщів у природі є погодні умови та корисна акари- й ентомофауна. Сучасні препарати дозволяють обмежити чисельність рослиноїдних кліщів, зберігаючи кількісний склад корисної фауни. Одним із таких препаратів є інсектоакарицид ВЕРТИМЕК®. Його відмінність від інших полягає в тому, що діюча речовина абамектин є аналогом природних абамектинів, які продукуються ґрунтовими грибами, і завдяки цьому препарат має короткий термін очікування — 14 днів.

Схема захисту смородини

Схема захисту черешні та вишні


Наступною відмінністю є те, що ВЕРТИМЕК® після проникнення (протягом двох годин) у рослину залишається в паренхімі листка, утворюючи так звані резервуари. Ця властивість дає змогу контролювати кліщів навіть тоді, коли вони живляться на протилежному від обробленого боку листка. Водночас на препарат не впливають погодні умови (висока температура, опади, ультрафіолетові промені), і він має подовжену дію на шкідників. ВЕРТИМЕК® проявляє чітко виражену кишкову та помірну контактну дії, що мінімізує вплив на корисну фауну. Також препарат ефективно контролює чисельність трипсів, медяниць, молей-мінерів. Застосовують ВЕРТИМЕК® у весняний і літній періоди.
Обробка у весняний період спрямована на знищення самок, які виходять із місць зимівлі, за виявлення 0,3–0,5 особин на листок/бруньку. Зазвичай це відбувається у фазу «початок порожевіння бутонів» у яблуні або наприкінці цвітіння сливи, груші, черешні й персика. За умови літнього застосування оптимальною є обробка після цвітіння. Застосування препарату ВЕРТИМЕК® у цей період одночасно забезпечує знищення кліщів (павутинного та кліща Шлехтендаля), медяниці, нижньобічної молі-мінера та побічно впливає на попелиць. Також можливий варіант застосування ВЕРТИМЕК® за виявлення 3,0–5,0 особин на листок у період від кінця цвітіння до початку збору врожаю.

Наступною відмінністю є те, що ВЕРТИМЕК™ після проникнення (протягом двох годин) у рослину залишається в паренхімі листка, утворюючи так звані резервуари. Ця властивість дає змогу контролювати кліщів навіть тоді, коли вони живляться на протилежній від обробленої стороні листка. Водночас на препарат не впливають погодні умови (висока температура, опади, ультрафіолетові промені), і він має подовжену дію на шкідників. ВЕРТИМЕК™ проявляє чітко виражену кишкову та помірну контактну дії, що мінімізує вплив на корисну фауну. Також препарат ефективно контролює чисельність трипсів, медяниць, мінуючих молей.

Застосовують ВЕРТИМЕК® у весняний і літній періоди. Обробка у весняний період спрямована на знищення самок, які виходять із місць зимівлі, за виявлення 0,3–0,5 особин на листок бруньку. Зазвичай це відбувається у фазу «початок порожевіння бутонів» у яблуні або наприкінці цвітіння сливи, груші, черешні й персика. За умови літнього застосування оптимальною є обробка після цвітіння. Застосування препарату ВЕРТИМЕК® у цей період одночасно забезпечує знищення кліщів (павутинного та кліща Шлехтендаля), медяниці, нижньобічної молімінера та побічно впливає на попелиць. Також можливий варіант застосування ВЕРТИМЕК® за виявлення 3,0–5,0 особин на листок у період від кінця цвітіння до початку збору врожаю.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

• Ефективно контролює всі види кліщів, мінерів, трипсів і медяниць.
• Трансламінарна дія: повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин; утворює резервуари, які містять емамектин бензоат. Завдяки цьому ефективність не залежить від високих температур і дощу й гарантує подовжений захист.
• Високоефективний за температури понад +35 °С.
• Короткий термін очікування (7–14 днів).
• Сумісний із біозахистом — безпечний для ентомофагів через 2–24 год після обприскування.

Схема дії препарату ВЕРТИМЕК®