Шкодочинність трипсів та клопа мармурового у багаторічних насадженнях. Результати моніторингу садових насаджень у сезоні 2020

Cпеціальні культури

В’ЯЧЕСЛАВ ПЕРЦЬОВИЙ,
менеджер з продажів, компанія «Сингента»

ІВАН МРИНСЬКИЙ,
канд. с.-г. наук, доцент кафедри ботаніки та захисту рослин,
декан агрономічного факультету,
Херсонський державний аграрний університет


Щороку садівники зіштовхуються з новими викликами, які заважають вирощувати якісну продукцію. Бувають роки, коли дошкуляють хвороби або шкідники, а цьогоріч партнери повідомляють нам про пошкодження нового характеру. І питають про одне: «ЩО ЦЕ?»

Озброївшись збільшувальним склом, ми завітали з дружнім візитом у кілька господарств, щоб знайти відповіді і дати рекомендації садівникам.

Рекомендації

1. Починати моніторинг шкідника в ранні терміни, для об’єктивної оцінки використовувати спеціальні пастки з феромоном.

2. Спираючись на опис шкідника, доходимо висновку, що вчасна обробка насаджень гарантує успіх у боротьбі з цим шкідником.

У  липні 2020 року менеджери компанії «Сингента» В’ячеслав Перцьовий і Юрій Статівка та представник Херсонського державного аграрного університету Іван Мринський оглянули плодові насадження п’яти ключових господарств у Білозерському, Каховському і Горностаївському районах Херсонської області.

У чотирьох із п’яти господарств було виявлено характерні пошкодження плодів яблунь різних сортів — невеличкий некроз і зміна забарвлення (посвітління) навколо цього пошкодження, з якими раніше агрономи не мали справи. При зрізі під місцем пошкодження видозміни тканин не помічено. Такий тип пошкодження притаманний для комах із колюче-сисним ротовим апаратом. Про схожі пошкодження винограду і яблук повідомляли також з Одеської області.

  
Пошкодження на яблуках сорту Ренет Симиренка (Херсонська область)


Невеличкий некроз і зміна забарвлення (посвітління) навколо цього пошкодження

Такі пошкодження не тільки знижують товарні якості яблук, винограду, а й можуть вплинути на тривалість зберігання плодів.

  

Пошкодження на яблуках сорту Ред Чиф (Херсонська область)

На винограді такого типу пошкодження може завдавати трипс квітковий західний (Frankliniella occidentalis Pergande.). Його самка відкладає яйця за допомогою пилкоподібного яйцекладу в тканину листків, стебел, квітів і плодів, де вони добре захищені від пестицидів. Яйцекладка трипсів на чутливих плодах винограду призводить до розтріскування шкірки плоду і дальшого його ураження збудниками грибкових захворювань.

  

Трипс квітковий західний (Frankliniella occidentalis Pergande.)

В одному з господарств Білозерського району в окремих плодах при зрізуванні верхнього шару на яблуках спостерігалося потемніння тканини. Такий тип пошкодження характерний для клопа мармурового (Halyomorpha halys Stal.).

  

Імаго (ліворуч) і личинка (праворуч) клопа мармурового

Клоп мармуровий — поліфаг, паразитує на понад ста видах рослин із 47 ботанічних родин. Пошкоджує томати, огірки, перець, баклажани, кукурудзу, пшеницю, ячмінь, сорго, бобові культури (сою, горох, квасолю, нут), соняшник, виноград, яблуню, грушу, персик, абрикос, черешню, вишню, обліпиху, інжир, шовковицю, малину, ожину, лохину, горіхоплідні (ліщину, фундук, горіх волоський, фісташки), цитрусові (мандарини, лимони, апельсини), хурму, троянду, декоративні деревні культури (павловнію, катальпу, айлант, магнолію, падуб, церцис, платан і ін.) і лісові породи (клен, ясен та ін.).

Тип пошкодження — висмоктування клітинного соку. Крім видалення вмісту рослинних клітин під час живлення, він виділяє ферменти, які вбивають тканини. Ушкодження іноді не проявляються на поверхні протягом двох-трьох тижнів після живлення. Пошкодження можна відрізнити від фізіологічних проблем рослини або дефіциту поживних речовин, бо тканини завжди ушкоджено в межах 1 см від поверхні плодів.

  


Зовнішній вигляд пошкодження плодів клопом мармуровим (Halyomorpha halys Stal.)

Клоп мармуровий віддає перевагу плодам і молодим пагонам. При цьому поверхня стебел стає горбистою, а під корою утворюється тканина, яка нагадує за консистенцією вату. На кукурудзі зернівки при пошкодженні не розвиваються, змінюють колір, рослини відстають у рості. Уражені шкідником плоди фруктів і овочів утрачають свій первинний смак, а плоди цитрусових, хурми не встигають дозріти і обпадають на землю.Пошкодження на винограді (район Білгорода-Дністровського, Одеська область)

На винограді в результаті пошкодження ягоди не розвиваються, обсипаються. У Європі виноградарі і винороби стурбовані появою клопа, адже він не просто ушкоджує ягоди, а й може впливати на якість вина.

На плодових деревах (яблуні й груші) в результаті нападу клопів може утворюватися некроз, обкоркування, під шкіркою — суха ватоподібна тканина, смак плодів погіршується, поверхня стає горбистою. На яблуках пошкодження можуть нагадувати пошкодження градом.


В одному господарстві було виявлено пошкодження, схожі з пошкодженнями клопа мармурового (Halyomorpha halys Stal.)

На фундуку пошкоджує горіхи в стадії молочно-воскової стиглості, призводячи до припинення розвитку ядра.

На овочах унаслідок живлення клопа утворюються білуваті голчасті або губчасті ділянки тканини під шкіркою. На томатах пошкодження стиглих плодів проявляється у вигляді біло-жовтих плям діаметром до 13 мм з нечіткими межами. Плями часто поєднуються в більші зони ураження. На перці пошкодження проявляється у вигляді світлих кругових областей, які зрештою утворюють невеликі некрози внаслідок відмирання тканин під поверхнею плоду. Шкірка на цих ділянках може розриватися і тріскатися. В місцях проколу розвивається гниль плодів.

На соєвих бобах спостерігаються невеликі коричневі або чорні ділянки у вигляді пунктиру, стручки й насіння деформуються. Суттєво знижується схожість і погіршується розвиток рослин.

Крім прямої шкоди, клоп мармуровий — переносник фітоплазмоза павловнії й низки інших фітоплазменних захворювань рослин.

У регіонах поширення клоп мармуровий — серйозний сільськогосподарський шкідник, може знижувати врожайність культур удвічі-втричі. За вегетаційний період дає три покоління.

Історично основний ареал проживання — країни Південно-Східної Азії (В’єтнам, Тайвань, Китай, Японія, країни Корейського півострова), але з 1996 року шкідник почав активно заселяти спершу країни американського континенту (комаху виявили в 34 штатах США і на півдні Канади), а 2007 року він дістався і Європи. Вважається, що клопа завезли в ці країни з поставками цитрусових і фейхоа.

Через відсутність природних ворогів чисельність популяції клопа мармурового досі стрімко зростає і становить дедалі більшу загрозу для сільськогосподарських культур. Наприклад, у США через якихось пару років після виявлення шкідник за один тільки рік завдав збитків на 33 млрд доларів. Через це клопа часто називають американським.

У 2010 році комаху зафіксували в Новій Зеландії, а 2014-го — на території Абхазії і Грузії, де з 2015 року шкідник почав масово розмножуватися. З 2016 року Абхазія зазнає великих утрат урожаю на субтропічних культурах: 2017 року мармуровий клоп знищив майже половину врожаю мандаринів.

Італія — перша країна в Європі, яка зазнала шкодочинних наслідків цього агресивного шкідника. Менш ніж за 10 років з моменту появи комаха завдала летального удару по італійській фруктовій промисловості, спричинивши втрати врожаю яблук, груш, ківі, персиків, абрикосів, черешень, волоських горіхів і навіть кукурудзи та сої до 100 %. У 2019 році вартість збитків оцінили у 250 млн євро.

Цю інформацію наводять українські інтернет-джерела ( https://www.profihort.com/2019/11/korichnevij-marmurovij-klop-poshirivsya-u-yevropi-cherez-vidsutnist-dozvolenix-zzr/) і закордонні (https://www.freshplaza.com/article/9165135/brown-marmorated-stink-bug-invades-europe-due-to-lack-of-legal-phytosanitary-solutions/ /;)

Сьогодні мармурових клопів можна спостерігати і в Україні, переважно в південних областях, як-от Одеська. При обстеженні в господарствах 15 липня 2020 року самого шкідника не виявлено.


Бактеріальний опік яблуні


Бактеріальний опік груші

Під час цього обстеження було виявлено також механічні пошкодження плодів після граду; бактеріальний опік яблуні, груші; ураження паршею; сонячні опіки на плодах; пошкодження плодів плодожеркою яблуневою (Cydia pomonella L.).

  

Наслідки ураження плодів паршею


Сонячні опіки на плодах

  

Пошкодження плодів градом

Як показує досвід, пошкодження клопом мармуровим (Halyomorpha halys Stal.) збігаються з пошкодженнями такими шкідниками, як плодожерки, попелиці та кліщі. У сезоні 2021 року слід запланувати обробки комбінованими продуктами ЕНЖІО ® 0,18л/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ ® 0,3–0,5 л/га, ЛІРУМ ® 1,2–1,5 л/га та включити в систему захисту АКТЕЛЛІК ® 1,2 л/га.


Пошкодження плодів плодожеркою яблуневою (Cydia pomonella L.)

В усіх п’ятьох господарствах відзначено чималу кількість нір полівок, які, імовірно, після збирання озимих і ярих зернових культур перемістилися в сади. Полівка звичайна (Microtus arvalis Pall.) — типово травоїдний гризун, до раціону якого входить широкий набір кормів. Характерна сезонна зміна раціону. У теплу пору року віддає перевагу зеленим частинам рослин; зрідка їсть молюсків, комах і їхніх личинок. Узимку обгризає кору чагарників і дерев, зокрема ягідних і плодових, поїдає насіння й підземні частини рослин.

  

Нори полівок у яблуневому саду

  

Зовнішній вигляд полівки звичайної (Microtus arvalis Pall.)

Шановні садівники, зверніть увагу на цих небажаних гостей саду та вживіть заходів захисту від них!

Сезон 2020 року виявився непростим, але вже час готуватися до імовірних викликів сезону 2021 року, які можна подолати разом із компанією «Сингента»!