Професійний захист саду навесні — запорука гарного врожаю восени

Cпеціальні культури

Дмитро Тимошенко,
технічний спеціаліст, компанія «Сингента»


«Захистивши сад від хвороб і шкідників до цвітіння, ти вже на півдорозі до успіху!», — не раз доводилося чути таке від успішних господарів садів. І це правда, в ранній весняний період починають прокидатися не тільки рослини, а й шкідливі організми, адже їхня біологія розвитку збігається з фенофазами розвитку дерев. Отож і захист дерев від шкідників та хвороб до цвітіння найчастіше прив’язують до фаз розвитку дерева.

Фаза брунька в спокої (до початку пробудження бруньок)

Чи потрібна в цей період обробка? Усе залежить від виявлених шкідливих організмів у саду протягом року. Це можуть бути щитівки і несправжні щитівки, галові кліщі, листоблішки, медяниця і, звичайно, парша. У такому разі підійдуть препарати на основі мінеральних олій, а якщо наявні тільки хвороби, то можна обмежитися концентрованими 3-процентними препаратами на основі міді. Дерева, уражені мохами і лишайниками, не зможуть обійтися без залізного купоросу!


Фото 1. Фаза брунька в спокої (до початку пробудження бруньок).

Фаза зелений конус (початок пробудження бруньок)

У цей час з’являється бруньковий квіткоїд. Від нього і побічних шкідників слід провести обробку препаратами Карате ® Зеон, (0,4 л/га) + Тіовіт Джет ®, 8,0 кг/га для запобігання розвитку борошнистої роси та міграції імаго кліщів, які зимують.


Фото 2. Фаза зелений конус (початок пробудження бруньок).

ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ ТІОВІТ ДЖЕТ ®

 • Особлива препаративна форма забезпечує покращене прилипання до поверхні, що обробляється
 • Висока активність газової фази
 • Оптимальний розмір частин діючої речовини, що не викликає фітотоксичності
 • За максимальних норм стримує розвиток кліщів

Фаза початок розпускання бруньок («мишачі вушка»)

Важлива фаза для захисту саду. У цей час пробуджується і починає живитися великий спектр шкідників: букарка, яблунева попелиця, гусениці яблуневої молі, гусениці листовійки, яблуневий квіткоїд і брунькоїд. Тут без Енжіо ®  в нормі 0,18 л/га не обійтися. Фіксується також початок поширення аскоспор парші. Зараження проходить і за низьких температур. Рекомендовано Хорус ® (0,25–0,3 кг/га) — препарат трансламінарної дії, який працює при знижених температурах (+5 °С) і забезпечує надійний захист!


Фото 3. Фаза початок розпускання бруньок («мишині вушка»).


Фото 4. Оптимальна фаза для захисту від кучерявості листя персика.

Важливо! Саме в цю фазу (фото 4) Хорус ® у нормі 0,2–0,3 кг/га забезпечує захист від кучерявості листя персика!

ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ ХОРУС ®

 • Високоефективний захист за низьких температур
 • Захисна і викорінювальна дії
 • Неперевершена дія для захисту від комплексу хвороб при різких перепадах температур
 • Діє проти зимуючих стадій збудників хвороб
 • Не змивається дощем після обробки

Не забуваємо і про бур’яни! Бур’яни знижують ефективність використання добрив, сприяють накопиченню інфекцій та шкідників, створюють конкуренцію за воду. Найкращий захист від бур’янів — це Люмакс ® у нормі 4,0 л/га, але тільки в зерняткових садах та віком від 5 років. Препарат Люмакс ® діє як на однорічні, так і на багаторічні бур’яни, водночас залишаючи чисті пристовбурні ділянки протягом 2–3 місяців.

Фаза висування суцвіть до фази відокремлення бутонів

Складна фаза з агрометеорологічного погляду: перепади температури, опади, приморозки тощо. Удень температура на сонці піднімається вище за +15 °С, уночі опускається майже до мінусів. У цей період яблуневий квіткоїд починає відкладати яйця на бутони. У цю фазу найефективніше захистити сад інсектицидом Актара® в нормі 0,14 кг/га і зробити повторну обробку фунгіцидом Хорус ® у нормі 0,25–0,3 кг/га.


Фото 5. Фаза висування суцвіть.

Фаза рожевий бутон

У цей час не обійтися без нового, безпечного для бджіл фунгіциду Циделі ТМ Топ (0,5–0,7 л/га), який містить дві діючі речовини — цифлуфенамід, 15 г/л і дифеноконазол, 125 г/л. Цифлуфенамід призначено для ефективного знищення борошнисторосяних грибів, дифеноконазол — це захист від парші, альтернаріозу, кладіоспоріозу, фузаріозу. А головне, що від цього залежить наступна обробка та її ефективність!

   

Фото 6 та 7. Фаза рожевий бутон.

ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ ЦИДЕЛІ ТМ ТОП

 • Двокомпонентний системний препарат для захисту насаджень яблуні від комплексу хвороб (парші, борошнистої роси) з лікувальним ефектом
 • Цифлуфенамід — новий механізм дії
 • Подовжена профілактична, лікувальна дії
 • Потужна трансламінарна дія
 • Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності
 • Найкращі періоди для застосування на яблуні — фаза рожевого бутона і фаза «грецький горіх»

Фаза цвітіння

Літають бджоли, цвітуть сади! Однак хвороби не чекають: саме в цей період відбувається зараження моніліозом, альтернаріозом, трихотеціозом, фузаріозом. Та найбільшої шкоди завдає моніліальний опік на кісточкових.

   

Фото 8 та 9. Фаза цвітіння.

Які ж рекомендації для запобігання інфекції?

Якщо вносили Циделі ТМ Топ, то наступна обробка має бути препаратами Скор ®, 0,2 л/га + Хорус ®, 0,25–0,3 кг/га. Це забезпечить системний ефект дифеноконазолу і трансламінарний ефект ципродинілу. Тобто при низьких температурах працюватиме ципродиніл, а коли денні температури досягнуть +14 °С, до захисту підключиться триазол дифеноконазол.

Не варто забувати і про Ізабіон ®, оскільки тільки він зможе захистити ваш сад від короткочасних заморозків. Використання добрива Ізабіон ® ефективне за прогнозованих заморозків у нормі 2 л/га не пізніше ніж за 24 год до та після негоди. Ізабіон ® сумісний з мікроелементами (крім мідьвмісних) та засобами захисту рослин і завдяки своїй унікальності підвищує ефективність останніх. Мікроелементи краще засвоюються, засоби захисту стають більш ефективні, що підтверджують господарства, які застосовували Ізабіон ® під час приморозків.

Ми не згадали про інсектициди у фазу цвітіння. Слід пам’ятати, що будь-який «безпечний» інсектицид для обробки в період цвітіння при потраплянні на бджолу вбиває її. Компанія «Сингента» виступає за збереження популяцій бджіл, довкілля і майбутнього!!! Використовуйте засоби захисту рослин відповідально!