Одна частина правди про «аналоги»

Cпеціальні культури

Як відомо, кожна компанія інформує про кількість діючої речовини в препараті. Наприклад 100 г/л, а в назві препарату є цифри й літери Х 100 ЕС. Це означає, що 1 л препарату містить 100 г діючої речовини. Що ж тоді становить решту 900 г із літру? У кожній компанії це комерційна таємниця й один із головних складників ціни препарату. Ці ад’юванти, або покращувачі визначають, як швидко діюча речовина проникне в рослину (стійкість до дощу), який у неї ультрафіолетовий захист, які антиспінювачі, антифризи тощо. Тому-то препарати, у яких однакова діюча речовина, по-різному діють на патоген і в них різна ефективність.

Чим же відрізняється «аналог» від оригіналу і чому він дешевший? Після сказаного вище відповідь напрошується сама. Це економія і збільшення маржинальності за рахунок фізико-хімічних якостей препарату. Це коли робочий розчин генеричного препарату забиває форсунки (а представник «аналога» розказує про якість води), це коли препарат втрачає здатність проникати в рослину або дуже піниться чи випадає в осад (а представник «аналога» далі розповідає казки). Такі проблеми були в кожного виробника, хто використовував «аналоги». Однак буває ж і нормально? Спрацювало! Пощастило! Справді, буває, пощастило. Та чи завжди так буде?

Цікаво, наприклад, проаналізувати емамектин бензоат «аналога» препарату Проклейм 5G (50 г/л). В «аналогу» аж 100 г/л діючої речовини. Здавалося б, чудово: компанія зробила неможливе — випустила «аналог» із подвійним вмістом діючої речовини. Зробила те, що «не вдалося» компанії, яка витрачає на дослідження і випробування два мільйони доларів на день. На день! А тут ще й ціна низька, дешево.

Та погляньмо на це під іншим кутом, бо, як то кажуть, дешева рибка, але яка з неї буде юшка? У 1000 л води розчиняємо Проклейм®, який містить 50 г діючої речовини і 950 г ад’ювантів (покращувачів). І так само в 1000 л води розчиняємо 50 г «аналога» діючої речовини і 450 г ад’ювантів. Чому так? Бо в «аналога» норма удвічі менша за оригінал, відповідно ад’ювантів у ньому на 1000 л води вдвічі менше, ніж в оригінала. Що це значить? Це значить, що «аналог» гірше проникає в рослину, у нього гірша ефективність і менша тривалість дії, він швидше розкладається під дією ультрафіолету, його фізико-хімічні властивості невідомі і хтозна-як може поводитися в сумішах і в «поганій» воді тощо. Хочете ризикнути?

Особливу увагу слід звернути і на безпеку препаратів, особливо тим господарствам, які вирощують за протоколом GLOBAL G.A.P. Чистота діючої речовини «аналога» викликає сумніви, а це не тільки перевищення залишкових кількостей у продукції (MRL), а й виявлені токсичні речовини, які неможливо відділити на дешевому обладнанні. При використанні якісного обладнання й належних ад’ювантів для встановлення безпечності препарату, контролю виробництва і проведення досліджень R&D виявиться, що препарат зовсім не «аналог», а по грошах обійдеться навіть дорожче за оригінал. Готові втратити вирощений урожай при перевищенні MRL?

Залишаймося українцями, бережімо себе і своїх близьких, користуймося перевіреним!