ЛЮФОКС®, МАТЧ® та ПРОКЛЕЙМ® на захисті саду від плодожерки

Cпеціальні культури

Воєводін В. В., кандидат с.-г. наук, технічний експерт компанії «Сингента» 


Яблунева плодожерка — один із найнебезпечніших шкідників плодових культур. Крім яблуні та груші, вона пошкоджує плоди сливи, аличі, абрикоса, черешні, персика та деяких інших культур, але найбільшої шкоди завдає в насадженнях яблуні. У недостатньо захищених садах пошкодження плодів може сягати 80–90 %, які передчасно опадають і загнивають, втрачають товарну якість.

В умовах України яблунева плодожерка розвивається здебільшого в двох поколіннях, у південному регіоні — частково в трьох.

Основним засобом захисту багаторічних насаджень яблуні  є хімічний. Підставою  для проведення хімічних обробок проти шкідників повинні бути результати  обстеження, виконанні перед кожним  обприскуванням, а також знання  стійкості шкідників  проти препаратів, які заплановано використовувати.

Компанія «Сингента» пропонує такі сучасні препарати проти плодожерки, як Люфокс®, Матч® і Проклейм®. В 2016 році очікується реєстрація препарату Ампліго®  для захисту яблуні від плодожерки, листовійки, попелиці, букарки казарки.

Останнім часом строки обприскування яблуні інсектицидами визначають за допомогою феромонних пасток, які вивішуються в саду на початку льоту метеликів першого покоління. Пастки проглядають щодня і, коли протягом семи днів спостережень є 5 відловлених самців, проводять обприскування препаратом ЛЮФОКС®, орієнтовно це буває, коли сума ефективних температур сягне 230º. Враховуючи період захисної дії інсектицидів, через 14–16 днів проводять друге обприскування сортів яблуні препаратом МАТЧ®.

Третє обприскування здійснюють на початку відродження гусениць яблуневої плодожерки другого покоління, коли протягом семи днів наступних спостережень у феромонні пастки потрапляють 3 і більше самців. У даний період найбільш ефективним є препарат ПРОКЛЕЙМ®.

Останнє обприскування проводять з урахуванням періодів очікування, рекомендованих для інсектицидів, які застосовуються.

ПРОКЛЕЙМ® — це спеціалізований інсектицид природного походження кишково-контактної дії для контролю понад 40 видів лускокрилих. Унікальність препарату полягає у швидкому проникненні в рослину та створенні резервуарів в тканині. У гусениці, яка поглинула оброблену частину, за 1–4 години відбувається порушення нервової системи, що призводить до паралічу. Смерть настає через 1–4 доби після поїдання обробленої рослини. Але унікальність препарату цим не обмежується. Він також не втрачає ефективності за високих температур. Це пов’язано з тим, що діюча речовина ПРОКЛЕЙМ® після проникнення в рослину (повне її переміщення всередину листка триває не більше 2 годин після обробки) стає недосяжною для сонячних променів, дощу і не чутливою до температури. Слід зазначити, що навіть нагрівання до +95 °С не впливає на ефективність препарату.

Ще одна властивість: на препарат ПРОКЛЕЙМ® не впливає рН розчину. Це має неабияке значення, особливо в регіонах, де вода, яка потрібна для приготування робочого розчину, має лужну реакцію. Також у агронома з’являється більше можливостей при застосуванні бакових сумішей. рН розчину, за якого не знижується ефективність ПРОКЛЕЙМ®, знаходиться в межах від 3 до 9.

Ще однією перевагою ПРОКЛЕЙМ® є його дія на яйця шкідників у період їхнього відродження. Це значно розширює час застосування препарату — від стадії яйця до початку заляльковування, включаючи всі стадії розвитку личинок. Але найбільший ефект проти лускокрилих досягається при використанні препарату, коли шкідник перебуває в фазі початку відродження гусені.

ПРОКЛЕЙМ® безпечний для більшості корисної ентомофауни. Після повного проникнення препарату через поверхню листка його вплив на корисних комах мінімальний, тому часто за кордоном ПРОКЛЕЙМ® суміщають з використанням біометоду в інтегрованих системах захисту.

Ще однією важливою особливістю ПРОКЛЕЙМ® є короткий термін очікування. Після використання препарату в садах і на виноградниках продукцію можна вживати вже через 14 днів після останньої обробки. Це важливо в регіонах, де лускокрилі, зокрема яблунева плодожерка, мають два повних покоління, а третє є факультативним і часто розвивається під час зберігання продукції. Щоб знизити кількість пошкоджених плодів у цей період, за два тижні до збирання врожаю слід провести останню обробку інсектицидом.

ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ ПРОКЛЕЙМ®

 • Знищує всіх лускокрилих шкідників
 • Починає діяти з фази яйця
 • Короткий термін очікування (до 14 днів)
 • Ефективність не залежить від погодних умов

ЗАСТОСУВАННЯ ПРЕПАРАТУ:

 • Препарат вносять за нормою використання  0,4–0,5  л/га
 • Термін очікування — 14 днів

ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ ЛЮФОКС®

 • Висока ефективність проти шкідників за рахунок поєднання двох діючих речовин
 • Потужна овіцидна дія (на яйцекладку до 5–7 днів)
 • Має ларвіцидну дію — порушує процеси линьки гусені
 • Має стерилянтний ефект на імаго (при безпосередньому контакті)
 • Не має фітотоксичної дії (не утворює «сітки» навіть на плодах високочутливих сортів)
 • Безпечний для людей і корисної ентомофауни

 
ЗАСТОСУВАННЯ ПРЕПАРАТУ

 • Препарат вносять за нормою витрати 1 л/га
 • Термін очікування — 30 днів

ЛЮФОКС® — подвійний механізм дії

ГОЛОВНІ ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ МАТЧ®

 • Має потужну ларвіцидну дію і стерилянтний ефект на імаго, а також овіцидну дію на свіжу яйцекладку (до 48 годин)
 • Стійкий до змивання дощем
 • Має сильну трансламінарну активність
 • Не має фітотоксичної дії (не утворює «сітки» навіть на плодах високочутливих сортів)
 • Безпечний для людей і корисної ентомофауни

 
ЗАСТОСУВАННЯ ПРЕПАРАТУ

 • Препарат вносять за нормою використання 1 л/га
 • Термін очікування — 30 днів

Інсектицидна схема захисту яблунівід лускокрилих шкідників препаратами компанії«Сингента»