Готуємося до врожаю 2019 з ранньої весни

Cпеціальні культури

                Володимир Воєводін, к. с.-г. н., експерт компанії «Сингента»


У сучасних інтенсивних садах агротехнічні заходи на початку вегетаційного сезону повинні проводитися, зважаючи на стан рослин після зимових умов і розвиток основних хвороб та шкідників у попередньому сезоні.

Торік сади зазнали впливу багатьох стресових чинників.Насамперед вегетаційний сезон був надто довгим і з великим завантаженням урожаєм (у багатьох садах збір яблук не було завершено вчасно або й взагалі не всі зібрали), це не дало змоги генеративним і вегетативним органам плодових дерев підготуватися до зимових умов.Після теплого жовтня рано настали морози, які тривали довго, що й призвело до зниження зимостійкості дерев (листя яблуні не змогло опасти).

Першочергові роботи в садах ранньої весни :

 • обрізання дерев із метою освітлення крони; видалення старих відплодоношених і пошкоджених хворобами пагонів;
 • забезпечення оптимального навантаження майбутніми плодами врожаю (в цьому сезоні слід провести не щільне обрізування пагонів, а залишити більше генеративних бруньок на дереві, бо їх закладка є недостатньою для отримання оптимального врожаю);
 • внесення азотних добрив під крони дерев (аміачна селітра);
 • полив садів для швидкої регенерації вегетативних і генеративних органів після зимових пошкоджень морозами.

Для боротьби з весняними приморозками слід вкривати насадження агроволокном (полуницю й окремі ягідні культури). У садах найдоцільніше мати вертикальне зрошення і накриття сіткою. Зрошувати або обприскувати треба до заморозків або під час зниження температури і не чистою водою, а з додаванням    новітнього амінокислотного добрива Ізабіон® у нормі 2–3 л/га.  Вносити його двічі — до заморозків і після — в нормі 2 л/га. Це органічне добриво містить набір амінокислот, особливо вільних, які починають діяти одразу. Ізабіон® не просто покращує живлення культури, а й діє як стимулятор росту, є антистресантом для всієї рослини.

Як показала практика 2017–2018 років, у разі застосування препарату Ізабіон® після приморозків маточка залишається живою. Якщо препарат вносити після цвітіння, то зав’язь майже не опадає. Вільні амінокислоти, які становлять 10 % діючої речовини Ізабіон®, миттєво запускали окисно-відновні процеси ушкоджених рослин і в такий спосіб давали шанс урятувати врожай. Улітку діяли інші стресові чинники — висока температура і брак вологи, а потім восени спостерігалася велика кількість опадів і затягнутий вегетативний ріст пагонів. Останній чинник спричинив низьку лежкість і нетривалий період зберігання плодів, до того ж значну їх кількість було уражено підшкірковою плямистістю. Застосування препарату Світч® (1 кг/га) дозволило садівникам уникнути цих проблем. Препарат вносили за 7 днів до збирання яблук і груш. Окрім покращення якості та подовження термінів зберігання плодів, це вплинуло також на непоширення в садах основних хвороб (парші, моніліозу) в осінній період.

Наступний крок — використання інтегрованої системи захисту насаджень від хвороб і шкідників.

 

Останніми роками розвиток грибних хвороб у саду спостерігається раніше і починається ще до цвітіння. Істотні перепади між денними і нічними температурами, внаслідок яких утворюється роса, сприяють ранньому розвитку моніліозу. Зважаючи на те, що ранньої весни в разі обробки контактними фунгіцидами на рослині наступного дня утворюються великі незахищені ділянки (квітки, листки і пагони яблуні ростуть швидко), ранній захист яблуні слід базувати на системних препаратах, які мають трансламінарну дію і тривалий час захищають рослину.

Розвиток інфекційних захворювань починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження захворювання певний час розвивається приховано, без зовнішніх ознак, лише згодом на уражених органах або на всій рослині проявляються його симптоми. Серед найпоширеніших і найнебезпечніших хвороб яблуні в Україні — парша, борошниста роса, моніліоз, альтернаріоз.

В умовах весни за великих перепадів між спекою вдень і холодними ночами у яблуневому саду надзвичайно ефективний  трансламінарний фунгіцид  Хорус®. Він призначений для застосування передусім у прохолодну погоду, надійно захищає яблуню і під час коливання температур.

Хорус® — має унікальний механізм дії, забезпечує відсутність перехресної резистентності. Препарат має системні, захисні й лікувальні властивості, що робить його основним у системі захисту ягідників від плямистостей і сірої гнилі; кісточкових — від моніліозу; зерняткових — від парші та моніліозу. Безсумнівні переваги Хорус® проявляються за умови його використання проти хвороб на початку сезону. Саме тому в системі боротьби з хворобами оптимальний термін застосування Хорус® — фаза утворення листка і на початку цвітіння. Низькі температури повітря під час обробки або в наступні дні не впливають на активність Хорус®.

Коли температура повітря перевищує +15 ⁰С, значну ефективність проти парші, альтернарії, філостикозу демонструє препарат  Скор®. Даний фунгіцид має найбільший з-поміж фунгіцидів лікувальний ефект проти парші (до 5 днів).

Одна з найефективніших бакових сумішей — це Хорус® + Скор®.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ СКОР®

 • Найнадійніший і найефективніший фунгіцид з хімічного класу триазолів для захисту від важливих хвороб плодових культур.
 • Широкий період застосування (малиновий бутон, початок цвітіння, цвітіння, зав’язування і ріст плодів).
 • Швидке проникнення в тканини рослини (не змивається дощем через дві години після обприскування).
 • Повна відсутність фітотоксичності для різних фенофаз яблуні.
 • Покращує якість продукції, збільшує кількість плодових утворень.

Рекомендується серія обробок фунгіцидом Скор® або чергування з препаратами інших хімічних груп.

! У весняний період плодові культури найуразливіші для основних хвороб  у фазу цвітіння.

Для ефективного захисту яблуні від парші, борошнистої роси, альтернаріозу і моніліозу у фазу цвітіння слід застосовувати препарат компанії «Сингента» Циделі™ Топ — фунгіцид з новою діючою речовиною для професійних виробників плодових культур. Це інноваційно новий клас фунгіцидів, який має широкий спектр дії, лікувальні властивості, подовжений захисний ефект, потужну трансламінарну дію. Ще цей препарат високоефективний у захисті від борошнистої роси у фазу «плід-ліщина».

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ Циделі ™ ТОП

 • Одночасно захищає від борошнистої роси та парші, альтернаріозу, кладоспоріозу й інших видів плямистостей.
 • Властива газова фаза (до 4 см від місця потрапляння краплі).
 • Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30–40 днів).
 • Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності
 • Стійкість до змивання дощем і високих температур.

Циделі™ Топ — надійний засіб запобігання резистентності до основних хвороб (різновидів справжньої борошнистої роси) завдяки двом активним речовинам із різних класів з різними механізмами дії у складі препарату.

Спектр активності:

 • Борошниста роса (Podosphaera leucotricha, Sphaerotheca pannosa)
 • Парша (Venturia inaequalis, Venturia pirina)
 • Альтернаріоз (Alternaria spp.)

Час застосування: рекомендується включити до системи захисту плодових культур у період одночасного розвитку борошнистої роси і парші (у фазу цвітіння й особливо в період закладки і диференціації плодових бруньок — фази «плід-ліщина» і «грецький горіх»).

Одна з найшкодочинніших хвороб на плодових культурах в Україні — борошниста роса.  Збудник захворювання зимує на рослинних рештках і уражених частинах рослин. При перших проявах їх ураження необхідно застосувати препарат компанії «Сингента» Топаз ®. Завдяки його системній дії діюча речовина переміщується по рослині акропетально, трансламінарно і базипетально. Внаслідок швидкого засвоєння рослиною (30 хв) і системної дії Топаз® має виражений стоп-ефект і лікувальні властивості, навіть якщо зараження відбулося за три дні до внесення препарату.

Минулий вегетаційний сезон був надзвичайно сприятливий для  розвитку  шкідників, які у великій кількості та успішно перезимовують.

Навесні більшість шкідників починають активно живитися бруньками і молодими листочками, пригнічуючи розвиток рослин. Раннє внесення препарату Актара® (0,15 кг/га) в фазу розпускання вегетативних бруньок дозволить значно зменшити запас зимуючих шкідників. Для забезпечення ефективної боротьби проти личинок травневого хруща в крапельне зрошення слід внести препарат Актара® (3 кг/га).

Крім того, Актара® (0,15 кг/га) та ще препарат Енжіо® (0,18 л/га) успішно застосовують у фазу рожевого бутона проти різних видів довгоносиків (квіткоїда й ін.).

Як контролювати лускокрилих шкідників?

Літ метеликів починається в період цвітіння яблуні, досягаючи максимуму через 2–3 тижні, в період формування зав’язі. Самки відкладають яйця поодиноко на плоди, обидва боки листка, а також на кору молодих паростків і гілок. Молода гусінь перебуває на поверхні лише 2–3 години, вибирає місце для вгризання у плід, попередньо обплітаючи це місце павутинням. Після потрапляння в плід знищити личинку неможливо, тому обробку інсектицидами слід проводити перед відродженням гусені. Що ж до окремих препаратів з гормональною дією, то найкраще обробляти ними в період масового відкладання яєць, так щоб яйце відкладалося на поверхню з препаратом.

ТОП правил, щоб запобігти пошкодженню плодів.

 1. Вчасно проводити обробку — до відродження гусениць, бо гусінь доступна для дії інсектициду лише 2–3 години після відродження.
 2. Плоди повинні бути токсичні для гусені протягом усього періоду шкодочинності (приблизно до середини серпня). Це зумовлено періодом тривалого льоту і здатністю гусені пошкоджувати два плоди.
 3. З огляду на попередній пункт треба ретельно розраховувати кількість обробок, зважаючи на реальну пряму тривалість дії інсектициду. Наприклад, якщо обрано піретроїд, необхідно розуміти, що обприскування мають відбуватися кожні 3–4 дні, інакше запобігти пошкодженню плодів буде неможливо, особливо при великій чисельності популяції та в періоди епізоотій.
 4. Найбільш шкодочинне і найчисельніше перше покоління, тому на ньому треба зосередити основні зусилля, тоді від наступного покоління буде набагато менше проблем.
 5. Розвиток і шкодочинність плодожерки закінчуються в середині серпня.

Компанія «Сингента» пропонує садівникам великий вибір інсектицидних препаратів від лускокрилих шкідників. Дуже добрий ефект дає комплексне застосування Люфокс®, Ампліго®, Воліам Флексі®, Проклейм® та Лірум® новинка  завдяки тому, що в їхній основі сполуки різних хімічних груп і шкідники не формують резистентності до цього комплексу.

Інсектицид Люфокс®, якому властиві овіцидна і ларвіцидна дії (знищення яєць і гусениць), гарно тримається на поверхні листка і має стерилянтний ефект. Фахівці рекомендують використовувати його проти найшкідливішого покоління плодожерки — першого. Добрий ефект препарат демонструє і в разі розтягнутого льоту метеликів, а якщо в саду є кліщі, їм теж стане на перешкоді інгібітор хітину люфенурон, який міститься в препараті. За високих температур для захисту яблуні від плодожерки і листовійки слід застосовувати інсектицид Проклейм®, який проникає у тканини листка і не втрачає ефективності навіть у спеку. Препарат Воліам Флексі® дасть відчутний ефект у садах, де, крім плодожерки й інших лускокрилих, шкодять ще й попелиця (особлива ефективність проти червоної кров’яної попелиці), букарка, казарка, совки і довгоносики. Його потрібно використовувати проти другого покоління плодожерки.

Компанія «Сингента» презентує новітній препарат Лірум® — інсекто-акарицид для одночасного захисту яблуні від лускокрилих шкідників (плодожерки), кліщів, трипсів, листоблішок, мінуючої молі та попелиць.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ :

 • Унікальний продукт, який поєднує властивості інсектициду й акарициду.
 • Трансламінарна дія: повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин, завдяки цьому ефективність не залежить від високих температур і дощу.
 • Ефективно контролює лускокрилих, усі види кліщів, мінерів, трипсів і медяниць.
 • Високоефективний за будь-яких, зокрема високих (понад +35 °С), температур.
 • Забезпечує подовжений захист рослини (ефективний проти личинок, які відродилися з оброблених яєць).
 • Швидко зупиняє живлення шкідників, має тривалу захисну дію — 20 днів.

Лірум® має унікальне вікно для застосування проти яблуневої плодожерки і кліщів одночасно. Обробку можна проводити від початку масового льоту метеликів плодожерки (овіцидна дія) до відродження личинок із яєць (ові-ларвіцидна і ларвіцидна дії) — після цвітіння, коли препарат одночасно знищує кліщів, медяницю, нижньобічну мінуючу міль та ще й впливає на попелиць.

Оптимальний період внесення препарату для уникнення ризику пошкодження плодів плодожеркою і знищення кліщів, листоблішок та інших шкідників — період масового відкладання яєць плодожерки другого покоління, що збігається з максимальною чисельністю кліщів на яблуні (друга половина червня та початок липня).