Україна

You are here

Share page with AddThis

Ембрелія® та Циделі™ Топ 140 DC, к. д.— на захисті саду

Cпеціальні культури
27.03.2017

В. В. ВОЄВОДІН, к. с.-г. н., технічний експерт компанії «Сингента»


Завдяки високотехнологічним розробкам світового рівня та широкій лінійці засобів захисту яблуні, компанія «Сингента» пропонує садівникам програму професійного захисту садів на всіх етапах розвитку рослини.

Розвиток інфекційних хвороб починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження розвиток захворювання протягом деякого періоду протікає скрито, без  зовнішніх ознак, лише через деякий час на уражених органах або на всій рослині проявляються симптоми хвороби. Серед найбільш поширених і небезпечних хвороб яблуні в Україні є ПАРША, БОРОШНИСТА РОСА, МОНІЛІОЗ, АЛЬТЕРНАРІОЗ.

ПАРША ЯБЛУНІ

Збудник: Venturia inaequalis (Cke.). Парша яблуні уражує листки і плоди, а у груші — листки, плоди й пагони. При сильному ураженні листки з дерев осипаються, плоди стають виродливими і розтріскуються. У дощові роки при невчасному проведенні заходів боротьби з паршею вже у середині літа осипається 70–80 % листків, а плоди уражуються на 90–95 %.

В яблуні плями переважають з верхнього боку листків, а у груші — з нижнього. На уражених плодах з’являються темні, майже чорні, чітко помітні плями, часто з тріщинами. Вони також вкриті бархатистим нальотом, який пізніше стирається. Під плямою на плоді утворюється опробковіла тканина.

Сумчаста стадія збудників парші з’являється навесні на уражених листках, що перезимували. Дозрівають і поширюються сумкоспори при вологості й температурі повітря від 7 до 24 °С (оптимум 18–20 °С). Отже, сумкоспори є первинним джерелом зараження рослин навесні.

У різних зонах України викидання сумкоспор із сумок починається неодночасно: у південних — на початку квітня, а в північних — у травні й навіть на початку червня. Вихід сумкоспор із сумок залежить від погодних умов й може тривати 60 днів і більше. Небезпечним для ураження рослин вважають період викидання сумкоспор під час розпускання бруньок, забарвлення пуп’янків, цвітіння і масового обпадання пелюсток. Поширюються сумкоспори повітряними потоками і краплинками дощу.  Парша проявляється на вегетуючих органах рослин у конідіальній стадії. На грибниці під епідермісом листка суцільними дернинками утворюються оливкові  конідії. При їх дозріванні епідерміс тканин рослини розтріскується і конідії легко поширюються на здорові рослини, внаслідок чого відбувається їх нове зараження.

БОРОШНИСТА РОСА ЯБЛУНІ

Збудник: Podosphaera leucotricha Salm. Збудник борошнистої роси — гриб, що уражує листки, молоді пагони, суцвіття, рідко зав’язь і плоди. Перші ознаки хвороби з’являються відразу після розпускання бруньок. Прояви первинної інфекції у вигляді борошнисто-білого нальоту спостерігаються на розетках молодих листків і суцвіттях. Листки деформуються та стають ланцетоподібними, листкові пластинки закручуються краями вниз, грубшають, втрачають тургор і засихають. Уражені суцвіття відстають у розвитку, цвітуть недружно, тичинки та пелюстки на їхніх квітках деформуються, пелюстки стають жовто-зеленими. Потім квіти засихають й опадають, не утворюючи зав’язі.

На грибниці навесні й улітку розвивається конідіальне спороношення і формується сумчаста стадія — клейстотеції з сумками і сумкоспорами.

Уперше конідії з’являються на початку фази відокремлення пуп’янків. Посилюється конідіальне спороношення з розвитком молодих листків і качанів. За допомогою конідій гриб швидко поширюється, заражаючи молоді органи. Помічено, що в жарку, посушливу погоду загальний стан рослин погіршується, знижується їхня стійкість до борошнистої роси. Клейстотеції збудника розвиваються дещо пізніше, ніж конідії, але частіше на молодих пагонах і черешках листків. Зберігається патоген протягом зими тільки грибницею у подушках і бруньках, тому саме на них навесні виявляють перше конідіальне спороношення.

АЛЬТЕРНАРІЯ ЯБЛУНІ

Збудник: Alternaria alternata. У період цвітіння збудник інфікує квітки, рухається до квітколожа або середини плода, потім інфекція перебуває в стані спокою. В міру достигання плоду патоген розвивається в насіннєвій камері, де він має сприятливі умови вологості й живлення. Це викликає гниття серцевини. Плід передчасно забарвлюється, на розрізі в насіннєвій камері добре видно сірий пухнастий міцелій. Інфіковані плоди погано зберігаються, втрачають тургор та стають гіркуватими на смак. Часто хвороба розвивається на фоні ураження плодів підкірковою плямистістю (гіркою ямковістю), сильним загаром (побурінням шкірочки), низькотемпературним опіком та іншими функціональними хворобами.

МОНІЛІОЗ

Збудник: Конідіальна стадія — Monilia Cinerea Bonord. Syn. Monolia Laxa (Ehrenb.) Sacc. Bonord., Monolia Fructigena Fr. Аскоспорова стадія (Телеоморфа) — Monolnia Cinerea (J. Schroet) Honey, Monolinia Fructigena (Aderh. et Ruhl) Honey. Збудник: надзвичайно небезпечний гриб, що уражує не тільки плоди, але й вегетативні частини рослини. Проявляється хвороба у вигляді гнилі плодів, ягід та моніліального опіку зерняткових і особливо кісточкових культур. Практично всі плодові, ягідні та цитрусові культури уражаються цією хворобою. У вигляді плодової гнилі хвороба проявляється в саду протягом вегетації, а також у сховищах при зберіганні плодів та ягід. З початку формування плодів збудник плодової гнилі проникає в плоди через насіннєву камеру сортів, які мають відкритий доступ до неї. Впродовж вегетації збудник проникає через фізичні мікротравми або місця пошкодження шкідниками в плоди і ягоди та викликає загнивання. Особливо інтенсивно хвороба розвивається у вологі роки під час вегетації. Після збирання врожаю продовжується ураження плодів та ягід плодовою гниллю у сховищах і холодильниках.

Надзвичайно небезпечним є прояв хвороби у вигляді моніліального опіку, оскільки уражується багаторічна деревина. Компанія «Сингента» представляє нові  інноваційні препарати, які працюють проти даних хвороб. Це  ЕМБРЕЛІЯ®, Циделі™ Топ 140 DC, к. д. — фунгіциди  для захисту  плодових культур від комплексу захворювань

ЕМБРЕЛІЯ®  

Складається  з  двох   діючих  речовин — дифеноконазолу та ізопіразаму. ІЗОПІРАЗАМ — інноваційна діюча речовина  з  класу піразол-карбоксамідів, який відноситься до другого покоління  SDHI-фунгіцидів. Це єдина речовина в підкласі бензопіразоли, яка має унікальні властивості навіть у межах класу. Вона  інгібує активність ферменту  сукцинатдегідрогенази в мітохондріях патогенів. Активність ферменту є обов’язковим етапом мітохондріального циклу трикарбонових кислот, який є основним маршрутом для виробництва енергії в клітинах. Закупорка  даного циклу   ІЗОПІРАЗАМОМ призводить до зупинки  виробництва   енергії в клітинах.

ДИФЕНОКОНАЗОЛ — системний триазол, який вирізняється потужною системною дією. При обприскуванні  діюча  речовина сорбується листям, має захисну та лікувальну дії, повністю  інгібує ріст субкутикулярного міцелію, знижуючи рівень спороношення патогену.

РЕКОМЕНДАЦІЇ  ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ПРЕПАРАТУ:

Препаратом  ЕМБРЕЛІЯ®  можна  проводити  до  трьох   обробок. 

Норма  витрати — 1,2–1,5 л/га, інтервал — 10–14 днів,  починаючи з фази рожевого бутону  до фази дозрівання плодів. Дощі, що випали  за 1  годину після обробки,  не впливають на ефективність препарату. 

Ембрелія® проявляє високу ефективність ізопіразаму, який захищає зерняткові й кісточкові плоди та листя від парші, моніліозу й борошнистої роси. В поєднанні з дифеноконазолом забезпечує унікальну та високоефективну профілактичну дію з найвищою надійністю, що гарантує  відмінний захист фруктів.

ЦИДЕЛІ ТОП                   

ЦИДЕЛІ ТОП  надійний засіб запобігання резистентності  до основних хвороб  (різновидностей справжніх  борошнистих рос) завдяки  використанню двох активних речовин із різних класів хімічних речовин з різними механізмами дії. 

ЧАС ЗАСТОСУВАННЯ

Рекомендується  включити до системи захисту плодових культур у період одночасного розвитку борошнистої роси та парші (до цвітіння, особливо в ПЕРІОД ЗАКЛАДКИ ТА ДИФЕРЕНЦІАЦІЇ ПЛОДОВИХ БРУНЬОК — фаза плід «ліщина» і фаза «грецький горіх»), а також при епіфітотії борошнистої роси. Повторні обробки проводити через 10 днів. Рекомендована норма витрати робочого розчину —  600–800 л/га. Обробка препаратом ЦИДЕЛІ ТОП у ПЕРІОД ЗАКЛАДКИ І ДИФЕРЕНЦІАЦІЇ ПЛОДОВИХ БРУНЬОК  забезпечує нормальний процес мейозу та мітозу, підвищує морозостійкість генеративних утворень у зимовий період і надійно захищає майбутній урожай.

СХЕМА ЗАХИСТУ САДУ ВІД ХВОРОБ