SDHI продукти. Новітні рішення в захисті садових насаджень*

Cпеціальні культури

Останнім часом на ринку фунгіцидів почали з’являтися препарати, у складі яких є активна речовина з класу SDHI. Уперше ж SDHI продукт було застосовано ще 1966 року як протруйник із вибірковим впливом на патогени. За 55 років розвитку SDHI продуктів, ринок поповнили більше як десяток нових діючих речовин. Усі вони мають спільну особливість — це вплив на клітину гриба, а саме на фермент сукцинатдегідрогенази (СДН) (комплекс 2 в дихальному ланцюгу мітохондрій). У результаті такої дії інгібіторів на дихальні процеси мітохондрій припиняється розвиток патогену.

Найновіший на сьогодні SDHI — підіфлуметофен (комерційна назва АДЕПІДИН™). Його створено 2016 року. Препарати, в основі яких є ця діюча речовина, мають особливі властивості, які відрізняють їх від інших препаратів.

Яку ж користь може мати фермер-садовод від цієї діючої речовини?

  • По-перше, це спектр дії. АДЕПІДИН™ відмінно контролює основні хвороби в саду, як-от парша, борошниста роса, альтернаріоз, різні види гнилей плодів.
  • По-друге, це застосування на багатьох культурах.

У Європі АДЕПІДИН™ використовують і на садових культурах (яблуня, груша, персик, черешня, вишня, абрикос), і на овочах та польових культурах.

  • Ще одна особливість — те, що препарат навіть при невеликих нормах демонструє високу біохімічну активність проти основних хвороб саду.

АДЕПІДИН™ має невисоку системність у рослині. Проте несуттєва системність високоефективного активного інгредієнта дає високий рівень системного контролю захворювання. Адже висока системність активного інгредієнта з низьким біохімічним потенціалом може не дати системного контролю над захворюваннями.

Препарати з діючою речовиною АДЕПІДИН™ швидко проникають у поверхневий шар рослини, майже не залишаючись на поверхні. Це робить препарат стійким до змивання опадами. Після проникнення в рослину активний інгредієнт рівномірно розподіляється у восковому шарі листя і далі проникає у тканини, де проходить повільний розподіл. Це забезпечує надійніший подовжений захист від хвороб. Навіть через 21 день від використання препаратів із діючою речовиною АДЕПІДИН™ рослини захищено від проникнення патогенів (дані по парші яблуні).

АДЕПІДИН™ слід застосовувати профілактично для подовженого захисту від хвороб і так само на початку зараження рослин патогенами.

У світі АДЕПІДИН™ у саду використовують без додаткових партнерів. Це робить препарат гнучкішим у захисті саду, адже тоді його можна змішувати з контактними фунгіцидами або із системними, наприклад зі Скор®. Це забезпечує кращу лікувальну дію суміші в період зараження, яке вже відбулося.

Звичайно, усі SDHI вимагають грамотного підходу до внесення. А саме слід подбати про антирезистентну програму захисту свого саду. Це значить, що використання SDHI продуктів у саду має бути не більше як 4 на 16 обробок.

Отже, де найкраще застосувати АДЕПІДИН™, щоб отримати ефективний і якісний результат? Насамперед у фази з найбільшим навантаженням паршею, тобто коли є первинна і вторинна інфекції (перед цвітінням), а також існує загроза пошкодження борошнистою росою (після цвітіння). При дворазовому застосуванні препаратів із діючою речовиною АДЕПІДИН™ між ними обов’язково треба обробляти препаратами з іншого хімічного класу.

Тобто схема захисту в найбільш небезпечний період пошкодження основними хворобами буде така.

АДЕПІДИН™ + контактний або системний препарат (до цвітіння) = Циделі™ Топ (цвітіння +\–) = АДЕПІДИН™ + контактний або системний препарат (після цвітіння). Саме такий блок забезпечує найвищу ефективність у захисті саду від парші, борошнистої парші, альтернаріозу, гнилей серцевини яблука в період зберігання, від моніліального опіку й загнивання плодів унаслідок пошкодження градом.

Отож із нетерпінням чекаємо нового фунгіциду з інноваційною діючою речовиною від компанії «Сингента» для досконалішого захисту саду!

*З матеріалів зарубіжних видань і безпосередньо проведених дослідів.