Cоняшник

 • 1926 р.: Вперше виведений сорт із вмістом олії       36 % — Круглик А 41 (акад. В. С. Пустовойт, ВНДІОК).
 • 1928 р.: Початок напряму селекції на стійкість до вовчка — раса В (Л. О. Жданов, В. С. Пустовойт, ВНДІОК).
 • 30–60-ті рр. ХХ ст.: Створення перших сортів, стійких до вовчка та соняшникової молі з вмістом олії до 50 % (ВНДІМК 1646, ВНДІМК 6540, Передовик — автор акад. В. С. Пустовойт, ВНДІОК).
 • 1971 р.: Створення першого високоолеїнового сорту соняшнику — Первенець (К. І. Солдатов, ВНДІОК).
 • Початок 70-х рр. ХХ ст. (США, Румунія, Югославія): Створення перших гібридів, внаслідок відкриття ЦЧС (П. Леклерк).
 • 1978 р.: Створення першого гібрида зі стійкістю до пероноспорозу. Розвиток соняшнику як однієї з основних олійних культур.
 • 2000 р.: Початок розвитку сегмента IMI&SU-гібридів.
 • 1986 — початок селекційної програми в Тулузі
 • 1994 — Sanbro/Казіо (раса Е) в Іспанії
 • 2001 —  Арена (раса E) в Росії/Україні
 • 2003 — Санай — перший у світі ІМІ стійкий гібрид
 • 2005 — НК Ферті (ВО гібрид)
 • 2007 — відкриття селекційної програми   в Аргентині
 • 2007 — відкриття селекційної програми   в Україні
 • 2009 — придбання генетичної плазми Монсанто
 • 2010 — НК Неома — ІМІ-гібрид
 • 2012 — виведення на ринок СНД гібридів зі стійкістю до нових рас вовчка

ELEVATION - новий бренд захисту насіння

Clearfield®

Гібриди соняшника для виробничої системи Clearfield®

Clearfield® Plus

Гібриди соняшника для виробничої системи Clearfield® Plus

HTS-гібриди

Гібриди соняшника селекції HTS

КЛАСИЧНІ ГІБРИДИ

Завдяки селекційній програмі та роботі багатьох центрів з дослідження й розробки «Сингента» впроваджує у виробництво гібриди, які повністю відповідають певним умовам вирощування і виробничим завданням. Усі гібриди соняшнику перед комерційним використанням проходять всебічні багаторічні випробування й тестування в тих ґрунтово-кліматичних умовах, у яких їх надалі вирощуватимуть. Гібриди компанії «Сингента» характеризуються високою пластичністю і максимально реалізують свій потенціал за умов дотримання всіх технологічних вимог, як глибока оранка, сівозміна, захист від бур’янів, внесення добрив та ін.

Нині «Сингента» — незаперечний лідер у виробництві високоякісного насіннєвого матеріалу. Класичний сегмент представлено широким асортиментом гібридів із різним рівнем стиглості від ранніх до пізньостиглих, адаптованих до різних зон вирощування. Цим гібридам властиві високий потенціал урожайності, високий вміст олії, відмінна стійкість до хвороб і посухи, а головна перевага нових гібридів — стійкість до нових рас вовчка.

КЛАСИЧНІ ГІБРИДИ

Цим гібридам властиві високий потенціал урожайності, високий вміст олії, відмінна стійкість до хвороб і посухи, а головна перевага нових гібридів — стійкість до нових рас вовчка.

HTS-гібриди

Компанія «Сингента», розуміючи потреби сільгоспвиробників, створила свої перші HTS-гібриди (Суміко HTS та Субаро HTS), які оптимізовано для гербіциду Експрес® компанії «Дюпон».

Соняшник як широкорядна культура на початкових етапах свого розвитку мало конкурує з бур’янами, тому його посіви можуть засмічуватися багатьма їх видами, серед яких нетреба, осоти, амброзія тощо. Навіть незначна кількість цих бур’янів призводить до зниження врожаю. Один із заходів їх контролю — застосування гербіциду Експрес®, який дозволено для використання на певних толерантних гібридах. Напрям селекції HTS-гібридів має такі переваги: високий потенціал урожайності, високий вміст олії, толерантність до основних хвороб, а також гомозиготний тип стійкості до гербіциду Експрес®. Це робить НТS-гібриди технологічнішими, адже рівень фітотоксичності незначний або повністю відсутній після застосування цього гербіциду.

HTS-ГІБРИДИ

Напрям селекції HTS-гібридів має такі переваги: високий потенціал урожайності, високий вміст олії, толерантність до основних хвороб, а також гомозиготний тип стійкості до гербіциду Експрес®.

ВИСОКООЛЕЇНОВІ ГІБРИДИ

Компанія «Сингента» має дуже багато високоолеїнових гібридів соняшнику, адаптованих у більшості країн-виробників товарного соняшнику. Понад половину зареєстрованих гібридів цього сегмента в Європі — це гібриди компанії «Сингента». 

Для умов України компанія зареєструвала найбільш високовро- жайні гібриди для традиційної технології вирощування Тутті, а для господарств, що використовують виробничу систему Clearfield® Коломбі, СИ Експерто та Таленто. Усі ці гібриди отримані методами традиційної селекції. Гібриди поєднують стабільно високий рівень урожайності, високу толерантність до хвороб, пластичність та високий вміст олії й олеїнової кислоти в ній. У найближчі роки планується вивести на ринок нові гібриди, адаптовані для регіонів з недостатнім зволоженням, стійкі до гербіцидів тощо.

Що таке високоолеїновий соняшник?

Це соняшник із вмістом олеїнової кислоти Омега 9 (мононенасичена жирна кислота) понад 82 % та низьким вмістом поліненасичених жирних кислот Омега 6. Цей соняшник виведено традиційними методами селекції, і генетичний потенціал вмісту олеїнової кислоти у нього найвищий серед олійних культур — до 92–94 %! Світові тенденції виробництва соняшнику засвідчують великі перспективи цього напрямку в Україні. За останні роки частка високоолеїнового соняшнику у світі виросла і становить близько 10 % від усього виробництва. На ринку США частка олеїнового соняшнику — понад 95 %, у Франції — більше як половина. Розвиток високоолеїнового сегмента видається дуже перспективним напрямком, тим паче урожайність кращих сучасних високоолеїнових гібридів не поступається традиційним. І при цьому можна отримати премію, яка повністю перекриває вартість насіння на гектар.
Високоолеїнові гібриди соняшнику здобувають дедалі більшу популярність серед виробників, трейдерів і переробників сільськогосподарської продукції. Це зумовлено низкою серйозних переваг цього типу соняшнику, серед яких такі: – високоолеїнова олія має найвищий вміст вітаміну Е — 45 мг/100 г;
– при термічній обробці і гідролізації високоолеїнової олії утворюються переважно цисізомери, які зменшують вміст холестерину й канцерогенів під час приготування їжі;
– термін зберігання високоолеїнової олії учетверо довший, ніж у звичайної.

Які переваги високоолеїнової олії?
• Високий вміст вітаміну Е — природного антиоксиданту (токоферолу).
• Під час смаження й гідрогенізації (переробки на маргарин) утворюється мала кількість транс-жирів, шкідливих для здоров’я, які можуть викликати серцево-судинні й ракові захворювання (так званий «шкідливий холестерин»).
• Тривалий термін зберігання — вчетверо довше, ніж у звичайної соняшникової олії.

Що стримувало збільшення площ під високоолеїновим соняшником?
• Низька матеріальна зацікавленість.
• Перші сорти/гібриди були нестабільні і низьковрожайні, з низькою толерантністю до хвороб і рослин-паразитів (вовчка) і за цими параметрами суттєво поступалися лінолевому соняшнику.
• Низький рівень інформованості про переваги високоолеїнової олії.

Що змінилося?
• Сьогодні існують гібриди, які не поступаються класичним гібридам за рівнем урожайності, стабільності, стійкості до хвороб і паразитів.
• Високий інтерес великих переробників (Cargill, Bunge, ADM та ін.).
• Високий попит у країнах Західної Європи.
• Популяризація здорового способу життя й харчування.

Які особливості технології вирощування?
Технологія вирощування традиційна для соняшнику. Рекомендовано дотримуватися просторової ізоляції від звичайних лінолевих посівів соняшнику в межах 200–400 м, що дозволяє отримати потрібний відсоток олеїнової кислоти в олії. Якщо немає можливості дотримуватися просторової ізоляції, треба підбирати гібридний склад за групами стиглості. Більшість високоолеїнових гібридів інтенсивні, тому при вирощуванні рекомендується дотримуватись збалансованої системи живлення, посів проводити в оптимальні терміни тощо. Не рекомендується вирощувати в зонах з різко континентальним кліматом, тому що різкі коливання нічних і денних температур під час цвітіння можуть істотно знизити рівень олеїнової кислоти в олії. Важливий чинник — підбір гібридів з генетично високим вмістом олеїнової кислоти і високою генетичною чистотою, що гарантує виробникам компанія «Сингента». Нарешті, не можна допускати змішування соняшнику під час посіву, збирання, транспортування, сушіння і зберігання продукції.

ВИСОКООЛЕЇНОВІ ГІБРИДИ

Ці гібриди поєднують стабільно високий рівень урожайності, високу толерантність до хвороб, пластичність та високий вміст олії й олеїнової кислоти в ній.

CLEARFIELD® ГІБРИДИ

Засміченість посівів соняшнику однодольними і дводольними видами бур’янів призводить до суттєвих втрат урожаю, а відтак і до збитків.

Особливо гостро ця проблема стоїть з такими видами бур’янів, як амброзія, нетреба, щириця, та квітковим паразитом вовчком. Цю проблему вирішує виробнича система Clearfield®, у якій використовуються гібриди соняшнику, стійкі до імідазолінонів (гербіцид Каптора®). Clearfield® гібриди отримано традиційним способом селекції без застосування генної інженерії. Компанія «Сингента» перша у світі створила комерційний гібрид, адаптований до цієї системи, — Санай, який було запущено у виробництво 2003 року в Туреччині.

Виробнича система Clearfield® — це можливість ефективного контролю вовчка та однодольних і дводольних бур’янів у посівах соняшнику. 

Особливо гостро стоїть проблема таких бур’янів, як амброзія (Ambrosіa spp.), нетреба (Xanthіum spp.), щириця (Amaranthus spp.), канатник (Abutіlon spp.), лобода (Chenopodіum spp.), а також рослина-паразит вовчок (Orobanche spp.), які істотно знижують урожайність, аж до неможливості обробляти соняшник. Виробнича система Clearfіeld® дозволяє вирішувати проблеми з бур’янами і вовчком у посівах соняшнику після сходів культури. Компанія «Сингента» вперше у світі створила комерційний гібрид Санай, адаптований до Clearfіeld® гербіциду, який запущено у виробництво 2003 року в Туреччині. Сьогодні цю виробничу систему успішно застосовують у світі в усіх зонах вирощування соняшнику на площі 2,5 млн гектарів і прогнозується подальше її поширення.

Історія
У штаті Канзас (США) 1996 року фізіолог Кассим Аль-Хаттіб, працівник Канзаського університету, виявив у посівах сої, оброблених гербіцидом на основі імазетапіру, вцілілі рослини дикого соняшнику. Рослина здобула стійкість до цієї групи гербіцидів у результаті мутагенезу — природного процесу, який відбувається в природі з певною частотою. Американський генетик Джері Міллер узяв насіння цієї рослини і почав його вивчати та експериментувати. Рослини дикого соняшнику у фазі восьми листків обробляли різними дозами гербіцидів групи імідазолінонів. Дослідження мали на меті виявити найжиттєздатнішу рослину — майбутнього донора стійкості цієї ознаки. Для переносу генів стійкості дикого соняшнику у вихідні лінії культурного соняшнику використовували класичний метод селекції — бек-крос (зворотне схрещування). Процес цей нешвидкий, зазвичай на
нього іде 5–7 років. Стійкі інцухт-лінії передали селекціонерам компанії «Сингента», які 2003 року створили гібрид Санай.

Що таке виробнича система Clearfield®
Виробнича система Clearfіeld® — це унікальна розробка компанії «BASF». Компанія «Сингента» представляє на ринку України гербіцид Каптора® (15 г/ л імазапіру + 33 г/ л імазамоксу) для Clearfіeld® соняшнику. Каптора® має системну дію на однорічні і багаторічні дводольні та злакові бур’яни, зокрема на амброзію, осоти, канатник, а також на вовчок.

Характерні риси гібридів соняшнику для виробничої системи Clearfield®

Гібриди не трансгенні

Гібриди соняшнику, які використовуються у виробничій системі Clearfіeld®, мають стійкість до гербіциду Каптора®. Стійкість до гербіцидів виробничої системи Clearfіeld® отримано з застосуванням традиційних методів селекції рослин. Отже, ці гібриди не трансгенні. Цей факт дозволяє виробникам сільськогосподарської продукції мати ефективний агрономічний інструмент без жодних обмежень на реалізацію отриманої продукції на світовому ринку.

Стійкість гібридів

Рівень стійкості гібридів соняшнику залежить від таких параметрів:
• стадія росту і стан рослини при обробці,
• генетика рослин (усі рекомендовані гібриди стійкі до подвійної максимальної норми 2,4 л / га гербіциду),
• умови навколишнього середовища під час обробки (температура, вологозабезпечення),
• компоненти бакової суміші (бакові
суміші не рекомендуються).

Перехресна толерантність до післядії сульфонілсечовин із довгим періодом розпаду.

Відзначено толерантність Clearfield®-гібридів до післядії сульфонілсечовин із довгим періодом розпаду в ґрунті (хлорсульфурону, метсульфурону й ін.), які були використані ще у посівах попередника і які є інгібіторами ацетолактатсинтази (ALS) або ацетогідроксикислотної синтази (AHAS).

Особливості стійкості гібридів

За стійкість до гербіциду Каптора® відповідає один єдиний напівдомінантний ген. Для забезпечення стійкості до гербіцидів у виробництві товарного соняшнику ген має бути гомозиготним. З цієї причини в процесі виробництва гібридного соняшнику F1 для виробничої системи Clearfіeld® на ділянках гібридизації потрібна конверсія чоловічих і жіночих родоначальних ліній. Додаткові гени можуть підвищити стійкість у гібридах. Допускаються зміна забарвлення листків і зупинка росту. Як правило, це частіше спостерігається в стресових умовах (високі температури, дефіцит вологи в ґрунті) і проходить протягом 14 днів.

Рекомендації з застосування

 • 1,0 л / га — за оптимальних умов (бур’яни на ранніх стадіях розвитку й активного росту) і на легких ґрунтах.
 • 1,2 л / га — основна рекомендована норма, яка чудово діє навіть за дещо гірших умов (бур’яни на пізніших стадіях розвитку, проблемні бур’яни, вовчок).

Слід пам’ятати, що звичайні сорти й гібриди соняшнику високочутливі до впливу препарату Каптора®. Внесення гербіциду на посівах цих культур може спричинити їх сильне пригнічення і навіть повну загибель. Неприпустимо застосовувати генеричні (аналогові) гербіциди, до складу яких входять схожі діючі речовини, бо стійкість гібридів до цих пестицидів не досліджувалася. Після застосування препарату Каптора® небажано проводити механічний обробіток міжрядь, тому що це може порушити гербіцидний екран. При застосуванні гербіциду на посівах із мінімальним (Mіnі-Tіll) або нульовим (No-Tіll) обробітком ґрунту у разі великої кількості рослинних решток на поверхні ґрунту ґрунтова дія препарату Каптора® може знизитися. Не рекомендується використання гербіциду Каптора коли рослини соняшнику знаходяться під впливом стресів навколишнього середовища (низькі температури менші 10 12°С або навпаки високі більше 25°С, сильна посуха, надмірна вологість тощо).
Увага! Щоб уникнути пошкоджень наступних культур через залишки діючої речовини препарату в обприскувачі, слід негайно після обробки ретельно промити бак і всі вузли згідно з інструкцією на каністрі.

Строки застосування Каптора

По стадіях бур’янів

Препарат Каптора® слід застосовувати в період активного росту бур’янів. Дводольні бур’яни не повинні переростати фазу 6 листків (лобода біла — 4 листки), злакові — 4 листки. У разі високої засміченості видами амброзії рекомендована фаза — до 4 справжніх листків бур’яну. Крім бур’янів, які зійшли на момент обробки, гербіцид, потрапляючи в ґрунт, стримує ще й бур’яни, які починають проростати. У названих фазах розвитку бур’янів соняшник, як правило, перебуває у стадії 2–6 справжніх листків. Не рекомендується застосовувати препарат до настання фази 2 листки у культури, особливо у випадку посухи, коли коренева система слабко розвинена.

У разі проблем із вовчком

Одним із способів контролю вовчку є застосування виробничої системи Clearfield® («чисте поле») Для ефективного контролю вовчка, зважаючи на його біологічні особливості, гербіцид Каптора® рекомендовано застосовувати у фазах від 4 до 6 листків соняшнику. Препарат Каптора® ефективний абсолютно проти всіх рас вовчка. Рекомендована норма витрати гербіциду — 1,2 л / га. Гербіцид Каптора® рекомендовано застосовувати тільки на гібридах соняшнику торгової марки Clearfіeld®.

Спосіб застосування

Тільки наземним способом. Внесення з повітря не зареєстровано і не рекомендовано. Під час обробок уникати перекривання смуг нанесення.

Витрата робочої рідини
200–400 літрів на гектар. Обприскувач має бути відрегульовано для рівномірного внесення. При застосуванні препарату на посівах за технологією з мінімальним або нульовим обробітком ґрунту витрата води має бути не менше як 250 літрів на гектар. Витрати робочої рідини треба збільшувати при підвищеній густоті посівів культури і / або при великій кількості рослинних решток на ґрунті. Іони Са++ мають буферну здатність, тому твердість води в цьому випадку не становитиме проблему, а от при використанні м’якої води слід засто- совувати мінімальну норму витрати препарату — 1 л / га.

Бакові суміші
Застосовувати бакові суміші з іншими гербіцидами не рекомендується з огляду на недоцільність (високоефективний препарат). Можна використовувати бакові суміші з піретроїдами. Суміші з фос- форорганічними сполуками можуть викликати пошкодження і загибель рослин соняшнику. Важливо! При застосуванні робочого розчину цього гербіциду в суміші з мінеральними добривами (комплексними, мікродобривами тощо) діючі речовини поглинаються швидше, що може призвести до фітотоксичності і навіть загибелі.

Стійкість до змивання опадами

Стійкий до змивання з рослин опадами через годину після обприскування.

Руйнування гербіциду

Розпад у ґрунті головно мікробіологічний, меншою мірою в анаеробних умовах. Термін розпаду та обмеження у сівозміні вказано нижче. Робочий розчин слід використати протягом доби, після закінчення цього терміну ефективність знижується.

Обмеження у сівозміні
Якщо між застосуванням гербіциду і посівом наступної культури випало замало опадів, переважали низькі (до +5 °С) або високі (понад +25 °С) температури, то розпад гербіциду в ґрунті може бути неповним. Якщо опадів недостатньо для нормального розвитку культури, то їх не вистачатиме і для мікробіологічного розпаду діючої речовини гербіциду Каптора®. Тривалий період аномально низьких температур теж може уповільнити розпад цих гербіцидів і збільшити ризик для наступної чутливої культури у сівозміні. Тому дуже важливо враховувати обмеження в сівозміні після застосування препарату. Після застосування гербіциду Каптора® важливо дотримуватись такого чергування культур у сівозміні:
• без обмежень сорти та гібриди, стійкі до гербіцидів системи Clearfield®
• через 4 місяці — пшениця, жито
• через 9 місяців* — кукурудза, ячмінь, овес, рис, соняшник, соя, горох, боби, сорго
• через 18 місяців — овочі, картопля
• через 24 місяці — цукровий та кормовий буряк, ріпак, гречка, просо
Слід уникати використання в попередніх полях сівозміни препаратів зі схожим механізмом дії, тобто ALS-інгібіторів (наприклад, сульфонілсечовини та інші). Препарати з групи імідазолінонів не слід застосовувати на одному полі частіше, ніж один раз на три роки.

Чинники, які впливають на післядію гербіциду Каптора®

Будь-який чинник, який впливає на мікробіологічну активність, впливає і на ступінь розпаду препарату.

Ґрунтові фактори
(тип, структура, вологість, температура, pН)

На важких ґрунтах розпад повільніший, ніж на легких. Достатня кількість опадів, тепла погода від моменту застосування препарату до посіву наступної культури у сівозміні підвищує мікробіологічну деградацію діючої речовини. Розпад гербіциду посилюється при кількості вологи, наближеній до величини повної ґрунтової вологомісткості. Холодні погодні умови під час вегетації сповільнюють мікробіологічну активність, відповідно мікробіологічний розпад знижується. Розпад препарату відбувається при температурі вище +10 °С, руйнування діючої речовини пришвидшується при підвищенні температури. Післядія гербіциду Каптора® посилюється зі зниженням pН у ґрунті: чим нижче pН (кисла реакція), тим вищий ризик післядії.

Боротьба з падалицею

Для ефективного контролю падалиці соняшнику Clearfіeld® у посівах наступних культур не слід застосовувати чисті сульфонілсечовини. Слід застосовувати або їх у суміші з дикамбою і 2,4–Д, або препарати на основі дикамби і 2,4–Д у чи- стому вигляді. Рекомендуємо використовувати гербіцид Ланцелот™ з нормою витрати 0,033 кг / га.
56

CLEARFIELD® -ГІБРИДИ

Clearfield® гібриди отримано традиційним способом селекції без застосування генної інженерії. Компанія «Сингента» перша у світі створила комерційний гібрид, адаптований до цієї системи, — Санай, який було запущено у виробництво 2003 року в Туреччині.

CLEARFIELD® PLUS-ГІБРИДИ

Виробнича система Clearfield® Plus уперше стартувала в 2015 р. у Туреччині.

Виробнича система Clearfield® Plus для соняшнику включає новий гербіцид Каптора® Плюс, який можна використовувати тільки на гібридах соняшнику Clearfield® Plus, що мають кращу стійкість до гербіциду. Нова система забезпечує якісніший контроль бур’янів у посівах соняшнику та гнучкість у застосуванні гербіциду (від 2 до 8 листків у соняшнику).

CLEARFIELD® PLUS-ГІБРИДИ

Нова система забезпечує якісніший контроль бур’янів у посівах соняшнику та гнучкість у застосуванні гербіциду (від 2 до 8 листків у соняшнику).

ПРОГРАМА SOLGUARD

Фахівці компанії «Сингента» вже більше як 20 років приділяють велику увагу вирішенню проблеми вовчка. Результатом їхньої копіткої наукової діяльності став внесок у розвиток і впровадження виробничої системи Clearfield®, виведення гібридів соняшнику зі стійкістю до вовчка.