ОСНОВНІ ХВОРОБИ ЦИБУЛИННИХ КВІТІВ

СІРА ГНИЛЬ ТЮЛЬПАНА

Цибулинні квіти
Цибулинні квіти

Збудник хвороби — паразитичний грибок Botrytis, близький родич грибків, які викликають гнилі цибулі, капусти. Джерело інфекції — висаджені хворі цибулини, ґрунт, заражені рослинні рештки. Сіра гниль уражує листя, стебла, квіти, бутони, цибулини. Інкубаційний період за сприятливих умов становить 1–3 дні. Поширенню хвороби сприяють підвищена вологість ґрунту і повітря, загущені посадки, недостатня освітленість, надлишок азоту в ґрунті, весняні заморозки. На зовнішньому лушпинні уражених цибулин з’являються жовто-бурі плями в червоному ореолі, на інших уражених частинах рослини — жовтувато-сірі вдавлені плями різної величини й форми.

 

ПЕНІЦИЛЬОЗ ТЮЛЬПАНІВ

Збудник захворювання — гриби роду Penicillium. Гриби віддають перевагу прохолодному і помірному клімату, часто ростуть на мертвих або напіввідмерлих рослинних рештках. У процесі розмноження виробляють мільйони блакитно-зелених спор. Гриби зберігаються в цибулинах рослин, які могли бути пошкоджені раніше. Гриб любить прохолодні й вологі умови і може поширюватися між цибулинами, які що зберігаються близько одна до одної.

 

ФУЗАРІОЗНА ГНИЛЬ ЦИБУЛИННИХ

Збудник захворювання — Fusarium oxysporum, рідше Fusarium culmorum. Хвороба може з’являтися на всіх стадіях росту рослини. Розвитку захворювання сприяють високі температура й вологість повітря і ґрунту, а також опади в кінці сезону. Перші симптоми хвороби — пожовтіння і скручування листя. Поступово, починаючи з верхівки, листя відмирає. Між ним іноді можна виявити рожевий наліт міцелію. Уражені рослини відстають у рості, їхнє коріння стає темно-коричневим і починає загнивати. Рослина може повністю зів’янути, а цибулина — згнити. На цибулинах, яким вдалося вижити і сформуватися, в області денця з’являється наліт. На ньому, на відміну від цибулин, уражених білою гниллю, склероції не утворюються. В умовах сильного зволоження ґрунту на міцелії патогену помітні рожево-білі подушечки конідіального спороношення.

Джерело інфекції — уражені цибулини й рослинні рештки. Поширюють патоген переважно конідії.

 

ГЕЛЬМІНТОСПОРІОЗ

Збудник захворювання — гриб Helmirithosporium turcicum. Гельмінтоспоріоз починається з утворення на листі невеликих білуватих, а потім бурих довгастих плям з темно-коричневою облямівкою. У центрі плям за умов високої вологості утворюється бурувато-оливковий наліт спороношення грибів у вигляді чорної повстяної плісняви. Пізніше тканини всередині плям висихають і стають світлими. Розмір плям поступово збільшується, вони досягають 10 см і більше. Збудник зимує міцелієм і конідіями в рослинних рештках на поверхні ґрунту або на глибині до 10 см.

 

РИЗОКТОНІОЗ

Збудник хвороби — гриб Rhizoctonia tuliparum. Він уражує коріння й цибулини (захворювання зазвичай починається з їх вершини). Точка росту й шийка рослини вкриваються густим біло-повстяним міцелієм, який буріє, стає горбкуватим і утворює склероцій.

ЗАХОДИ БОРОТЬБИ

Основні хвороби цибулинних і бульбоцибулинних квітів (тюльпани, лілії, гладіолуси, бегонії та ін.) — гельмінтоспоріоз, фузаріоз, ризоктоніоз, сіра гниль, пеніцильоз. При зберіганні з ними чудово впорається протруйник Максим®.

Для знезараження цибулин і бульбоцибулин від цих хвороб посадковий матеріал перед висадкою в ґрунт на 30 хвилин замочують у 0,2–0,4-процентному (2–4 мл препарату на 1 л води) розчині протруйника Максим®. Норма витрати — 1 л робочого розчину на 1 кг посадкового матеріалу. Перед закладкою на зберігання цибулини також витримують у розчині протруйника Максим®, потім просушують. Розчин можна використовувати для обприскування коренів і кореневищ квіткових культур при діленні кущів перед посадкою.

Якщо ви хочете захистити свої рослини ще й від ґрунтових шкідників на початку вегетації — використовуйте Селест® Топ, який довів свою ефективність на цих культурах.

Селест® Топ — це комбінований протруйник, який містить три діючі речовини — тіаметоксам, флудиоксоніл і дифеноконазол. Захищає від комплексу ґрунтових шкідників, попелиць та хвороб (ризоктоніозу, фомозу, сухої гнилі, від кореневих гнилей і багатьох ін.).

 

 

Календарний план робіт по захисту цибулинних квітів

Терміни проведення захисних заходів Шкодочинний об’єктПрепарати і норми витрати

Перед посадкою

Хвороби: фузаріоз, пеніцильоз,
ризоктоніоз, сіра гниль посадкового
матеріалу тюльпанів, гіацинтів, гладіолусів та ін.
Ґрунтові шкідники
Понад половину всіх хвороб цибулинних і бульбових квітів поширено на посадковому матеріалі. Щоб запобігти розвитку хвороб, треба перед висадкою на 30 хвилин замочити посадковий матеріал у 0,4-процентному розчині препарату Максим 025 FS, т. к. с. (4 мл препарату на 1 л води для замочування 1 кг посадкового матеріалу). Для захисту від ґрунтових шкідників у розчин додають 6 г препарату Актара 25 WG, в. г. Після обробки залишки розчину розводять водою до 10 л і поливають висаджений матеріал

У період вегетації

Шкідники: трипси, попелиця (переносники вірусних хвороб,
строкатість листя, мозаїка та ін.)
Щоб знищити шкідників і попередити ураження вірусними хворобами, при перших ознаках появи шкідників обприскують препаратами Актеллік 500 ЕС, к. е., Енжіо 247 SC, к. с. або Актара 25 WG, в. г.

У період вегетації

Сіра гнильСіра гниль може уражувати тюльпани протягом вегетації. Особливо інтенсивно уражуються квіти в період бутонізації. Для захисту від сірої гнилі обробки проводять до трьох разів за сезон препаратом Світч 62,5 WG, в. г. (0,15–0,2 % розчином 2 г на 1 л води) на початку вегетації, в період бутонізації та після цвітіння